Miután listába szedtük a legjobb külföldi és magyar lemezeket, filmeket és sorozatokat, idén is megkértünk zenészeket, hogy gyűjtsék össze a kedvenc dalaikat, albumaikat az évből. Ezúttal Mákó Márit, aki nyáron szólóban adott emlékezetes koncertet az első INOTA Fesztiválon, az Eszelős meszelősként és Xrc-ként is ismert Kovács Balázst, a Dióbél Kiadó és a Pécsi Tudományegyetem elektronikus zenei szakának vezetőjét, aki legutóbb az eddigi legfurább albumát adta ki erdősáv-dalokkal, és Szabó Bálintot, aki 2023 elején hozta ki a Decolonize Your Mind Society hol Twin Peaksbe, hol meg a Salamon-szigetekre repítő, mocsaras temperálású második lemezét.
Fotó: David Visnjic / Donaufestival.
SZABÓ BÁLINT
(Decolonize Your Mind Society, Gosheven, 12z)
Ragnar Johnson - Spirit Cry Flutes
Andrea Belfi - Eternally Frozen
Piotr Kurek - Peach Blossom
Tilo Weber - Tesserae
Jaimie Branch - Fly or Die Fly or Die Fly or Die
Aho Ssan - Rhizomes
KMRU - Dissolution Grip
XKatedral Anthology Series II
Lo Kristenson - Förnimmelser
SZABÓ BÁLINT 2021-ES KEDVENCEIT ITT TALÁLOD.
Fotó: Robin Hendriks.
MÁKÓ MÁRI
2023-ban sokat ingáztam vonattal Berlin, Rotterdam és Budapest között, és ez meg is látszik a playlistemen. Utazáshoz experimentális elektronikus zenét vagy ambientet szeretek hallgatni. A trackek időtlensége engedi, hogy a gondolataim együtt ússzanak a hangokkal és a tájjal, elmélyítve ezzel az egész élményt. Azért más stílusok is megfordultak a listámon, az a lényeg, hogy zsigerileg megszólítson a zene.
Marta de Pascalis
Az olasz származású, de Berlinben élő Marta de Pascalisszal a berlini Atonal fesztiválon találkoztam. Új, Skyflesh c. albumán gyakran alkalmaz mély, atmoszférikus hangzásokat izgalmas arpeggiókkal vegyítve, amivel létrehoz egyfajta liturgikus, átszellemült atmoszférát.
KMRU
Kiemelném KMRU új albumát is, a Dissolution Gripet, ami meghatározó ambientlemez volt 2023-ban. KMRU sajátos érzelmi narratívát adott a stílusnak, számaiban a hangszintézist saját field recordingsszal kombinálva.
Gryllus Ábris és Thea Soti
Az EXILES magyar lemezkiadó hozta ki Gryllus Ábris és Thea Soti közös albumát, ami szintén csodás utazáshoz. MTV Hungary, Selected Sounds: Thea Soti: VØICES x FOR duó eseményen léptek fel először együtt, ami olyan jól sikerült, hogy kiadtak egy albumot is. Mindkét zenész nemzetközileg elismert alkotó, ezért is különleges ennek az albumnak a megjelenése. Premiercikk. Interjúnk.
Hinako Omori
Hinako Omori Londonban élő japán énekes és zeneszerző. Gyönyörűen rezonál a hangja az elektronikus hangszínekkel, ami érzelmi mélységet és változatosságot ad az albumnak.
Mon Lafarte
Vonatról leszállva, mikor már inkább fel akartam pörögni, akkor Mon Lafarte chilei-mexikói énekesnő és zeneszerző albumáról a címadó számot raktam be – de a NO+SAD is hatalmas. Elemi erőket mozgat meg, remélem, eljutok egy koncertjére.
Manuka Honey
A Machete / 777 debütáló EP újrafogalmazza a szakítás utáni düh hangulatát, amely egyszerre felszabadít és erőt ad.
Fever Ray már klasszikusnak számít az elektronikus zene világában; az első 30 másodperctől kezdve megszólal a jellegzetes leadszólam, amit egyszerűen nem tudok megunni.
A Jungle kiadott egy zseniális albumot, ami kisfilmként is megjelent. Táncosok veszik át a főszerepet a filmben, és a koreográfia adja meg a narratívát: hipnotikus hatása van, nem lehet betelni vele és a zenével sem.
Decolonize Your Mind Society
Másik kedvenc a magyar Decolonize Your Mind Society második albuma, akik az ősképeket megidéző hangzásvilágot ötvözik a nem szabványos hangolási technikákkal. A Kolorádó fesztiválon az egyik legjobb koncert volt. Premiercikk. Interjúnk.
Las Anez
Ha már akusztikus zene, akkor kiemelném a Las Anezt, amit a kolumbiai jóbarátom mutatott. Egy bogotai ikertestvérekből álló énekesduó, akik saját dalokat komponálnak és adnak elő. A két énekes hangszíne gyönyörűen olvad egymásba. Valahogy könnyedebbnek érzem az életet, mikor hallgatom őket.
ráadás:
Björk & Rosalía
Egy különleges kollaboráció született egy nemes ügy érdekében. Björk és Rosalía vokálóriások, hogy ők ketten együtt énekelnek, arról álmodni se mertem volna. Az izlandi ipari lazactermelés ellen szólalnak fel, ami felborítja a törékeny ökoszisztémát a területen.
Fotó: UbikEklektik.
KOVÁCS BALÁZS
(Eszelős meszelős, Xrc, Dióbél Kiadó)
Tavaly az elektronika utáni tonális, akusztikus vagy virtuális-akusztikus lehetőségeket és mindezek szokatlan hibridjeit keresgéltem mások zenéiben. Az alábbiakban egy válogatást mutatok azokból a megjelenésekből, amik ezen a területen inspirálnak.
Triglav (Bertók Márton) Red Psalm c. albuma egy igen izgalmas fázisban tartó alkotó játékasztalán hagyott mütyürkék hajnali, éteri és érzékeny csivitelése. Kritikánk.
F͇a̹u̼s̚t͌o̲ M̤e̝r͗̍͊cͥi͎e̵r̶ (Nagy Roland) sorra adja ki öntörvényű, elasztikus és érett albumait. Tavalyi, szerintem a korábbiaknál melodikusabb megjelenését minden leírásnál jobban reprezentálja a borító, Mukus Roxána installációja.
Rian Treanor & Ocen James egész Saccades című albuma, benne pedig az akusztikus és virtuális hangszerek és a hozzájuk kapcsolódó zenei formák burjánzása a legfrissebb konstrukció, amivel tavaly találkoztam. Az pedig, hogy egy ugandai kiadó albumának borítóját magyar származású képzőművész, Balint Zsako munkája ékíti, külön extra. Ezt ajánlom indításképp:
Ha már Afrika, érdemes figyelni, ahogy a mostani amapiano lelassítja és feszültséggel tölti fel a tánczenét. Nem azt emelném ki, ami a leginkább tetszik, hanem egy számot a legutóbbi, DJ Black Low (Sam Austin Rabede, Pretoria) megjelenésről, amin keresztül elindultam belőle sokféle irányába:
yibai (Gerlei Dávid) első EP-je, sötét, koszos, impulzív, a háttérben pedig rengeteg harmónia- és érzelem-töredék: egészen jelenkori lenyomat.
Lau Nau (Laura Naukkarinen) zenéjét a 2010-es, Ultrahang Fesztiválos koncertjén ismertem meg. Időközben lett egy modulár-elektronikus korszaka is, a legutóbbi albuma viszont inkább csak érezteti ezt a dalok mellett. Az Április mint nyitás és kinyílás megidézése, a mindenkori Tavasz ünnepe – ez az, amire nagy szükség van. „Ennustatte huonoa. // Mävaan haluan nauraa” („rossz dolgokat jósolsz. én csak nevetni akarok”)
Adela Mede szlovák-magyar-angol nyelvű dalaiban, kollázs-szerkezeteiben sok a játéklehetőség. Jó hallani, ahogy minden más, elektronika és népdalok összeboronálására törekvő asszociációs mezőt figyelmen kívül hagyva egész egyszerűen a saját útján jár. Ezt ajánlom a Ne lépj a virágra c. albumáról:
Mindig jó hallgatni azt, amit Emcsi hall, látomásokkal és a valóság nyomaival berendezett, komponált hangtájai komolyak és magukkal sodornak.
Nagyon hiányzott már a Záporozó a hazai popzenéből!
A hanghordozó-kísérletek a külön kedvenceim. Az ideiek közül Mödödmöd (Novák Ábris) tízféle hétcollosát emelném ki.
Böngészd át a szerkesztőség kedvenceit is!
Még több 2023-as toplista zenészektől:
Jakab Zoltán és Makó Dávid (The Devil's Trade)
egy5egy és kisbetűs ünnepnapok
Dányi Krisztina, Triglav, Zsüd
bongor, cserihanna, Henri Gonzo, Mihalik Ábel
VENI, Hajós Kristóf, Szesztay Dávid
Somló Pál (Shell Beach, Sonya)
Barkóczi Noémi, Hegedűs Józsi, Hó Márton, Lovasi Eszter
Дeva, Szczuka Panka (Flanger Kids) és Zságer Balázs
Fattyú, Kókai Barnabás, Pogár László
Krecsmáry Zsolt (Manaky, PASO)
Psychedelic Source Records és microdosemike
nyitókép: Robin Hendriks, Horváth Gábor, Rácz Rebeka