Kamaszként lázadt a népzene ellen, de nem tudott kibújni az apai örökség alól. Ebben Halmos Bélának is volt némi szerepe, aki a Led Zeppelin-rajongó kamasznak mutatott egy még Robert Plantnél is jobb énekest. Agócs Gergely népzenész és néprajzkutató fiaként nőtt fel, ma pedig az Aurevoir.-ban játszik a táncház- és a beatmozgalmat közös nevezőre hozó, etnobeatnek becézett zenét. Az Aurevoir. április 27-én nyitja meg a Budapest Park idei szezonját, előtte beszélgettünk Agócs Mártonnal a népzene békés senkiföldjéről és a legnagyobb magyar népzenei slágerről is.
Milyen meghatározó élményeid, történeteid fűződnek a magyar és más népzenékhez?
Annyi élményem fűződik a népzenéhez, hogy a nagy részére szerintem nem is emlékszem. Életem nulladik napja óta a mindennapjaim, sőt, szó szerint minden egyes napom része, és mégis szeretem. És egyre jobban tetszik. Ennyire furcsa és intim viszonyom talán semmi mással nincs. Ha válaszolnom kell arra a kérdésre, hogy mi a kedvenc zeném, biztosan valami népdalt mondok. És bár az ízlésünk teljesen a saját dolgunk, szerintem elég jó, ha az alapjait nem a tici-tuci, hanem mondjuk Fodor Sándor "Neti" vagy Halmos Béla adja. Az én nézőpontomból a népzene világa a tömegek világa és az elit világa között húzódó (vagy inkább ezeken kívül álló) békés senkiföldje. Ezen a földön nem érvényesek a két világ törvényei, és ennek a felismerése annyira felszabadító, hogy hirtelen már nem is akarod gyarmatosítani. Inkább te olvadsz bele.
Az ajtót berúgod. A vándorok bólintanak. Jó itt.
MEZŐSÉGI ROCK ’N’ ROLL, MEGYE 2-ES STADIONPOP – AZ AUREVOIR DEÁK RÉT CÍMŰ LEMEZÉRŐL
Melyek a számodra legtöbbet jelentő népdalok, folkegyüttesek?
Ha álmomból felkeltenek, és nekem szegezik a kérdést, hogy mi a három kedvenc népdalom, ezt fogom válaszolni:
1. Le is szállnak, fel is szállnak a fecskék...
13-14 éves voltam, nyári tábor a Hortobágyon, Led Zeppelin-es pólóban rohangálás. Halmos Béla odahívott, nagyot dumáltunk a rock 'n' rollról, és megkérdezte, hogy érdekel-e egy énekes, aki Robert Plantnél is jobb. Nem biztos, hogy ugyanez a felvétel volt, de ugyanez a széki banda játszotta ugyanezt a dalt. A világ legnagyobb éneklése.
2. Akkor szép az erdő...
(0:56-tól)
Szerintem ez a legnagyobb magyar népzenei sláger. Tökéletes dallam, hangszerelés és harmóniavezetés, nagyon jó szöveggel. Ha meg akarod szerettetni valakivel a magyar népzenét, ezzel a dallal kezdd a zenemutogatást!
3. Édesanyám, ha eljössz Szegedébe...
Nincsenek szavak. Annyira súlyos és mély és szép. A dal és az előadás is. KATT IDE!
Ezek az örök kedvenceim. Mostanában egyébként a lőrincrévi népzenére „kattantam rá” nagyon. Illetve van a the olllam nevű ír zenekar, akiket rommá hallgatok, de az ő dalaik saját szerzemények, erős népzenei inspirációval. A hazai folkegyüttesek közül pedig a három kedvencem a Fonó Zenekar, a Muzsikás és a Parno Graszt.
HA AZ ÉBREDŐ TAVASZT FEL LEHETNE JÁTSZANI EGY LEMEZRE, EZ LENNE AZ
AGÓCS MÁRTON KEDVENC 2021-ES ZENÉI
fotó: Fejér János
Könnyűzenészek a népzenéről:
Volkova Kriszti (Muzsik és Volkova, Napfonat, Folkfonics)
A cikk megjelenését a Halmos Béla Program keretében a Nemzeti Kulturális Alap támogatta.