Cikksorozatunkban könnyűzenészek vallanak arról, hogyan szövi át életüket a magyar népzene és miként hatottak rájuk a kedvenc népdalaik. Ezúttal Rácz Gergő mesél arról, hogy miért jött jól a gyerekkori népzenehallgatás Presser Gábor koncertjén, és melyik sorozat főcímdala égett be kitörölhetetlenül az emlékeibe.
Milyen meghatározó élményeid, történeteid fűződnek a magyar népzenéhez?
A gyerekkoromnak egy nagy részét a 18. kerületi Rózsa Ferenc Művelődési Házban töltöttem, mert anyukám ott dolgozott. Itt élő népzenei koncertek is voltak, így megismerkedhettem az ebben a műfajban használatos hangszerekkel is. Sőt, a nagymamám jóban volt egy hangszerkészítő bácsival, aki adott nekem egy citerát, amivel sokáig eljátszogattam utána. Amikor Presser Gábor Egy koncertjén voltam vendég az Arénában, megkérdezte, hogy lenne-e kedvem megtanulni citerán egy egyszerű kíséretet az egyik dalban, és akkor jól jött, hogy nem először fogtam a kezemben ezt a hangszert. A testvérem és én is jártunk néptáncra is, nagyon divatos volt ez akkor, még a Budapest Sportcsarnokban megrendezett néptánc-találkozóra is elmentünk a családdal.
„ARRA ÉBREDTEM, HOGY A DISZKÓBAN MEGY A LÁBDOB” – RÁCZ GERGŐ A NAGY ÉVEM PODCASTUNKBAN.
Melyek a számodra legtöbbet jelentő népdalok, folkegyüttesek?
Anyukám sok népzenét hallgatott, például Sebő Ferenc gyűjtéseit. A kedvenc népdalait sokat énekelte otthon, amikor gyerekek voltunk. Mély nyomott hagyott bennem a Látod édesanyám, miért szültél a világra. Sokat néztük a Másfél millió lépés Magyarországon című sorozatot, aminek a főcímdala szintén megmaradt bennem. Régen a rádióban is szóltak népdalok különböző gyűjtésekből, amit sokat hallgattunk.
Könnyűzenészek a népzenéről:
A cikk megjelenését a Halmos Béla Program keretében a Nemzeti Kulturális Alap támogatta.