Interjúsorozatunkban a COVID-19 járvány és a kényszerű bezártság idején kérdezünk meg zenészeket, előadókat, hogyan boldogulnak a megváltozott helyzetben, mivel töltik az idejüket. Rovatunk nemcsak az olvasóknak szól, hanem az elszigetelt zenészeknek is segít megismerni egymás gondolatait. Ezúttal a Pál Utcai Fiúk frontemberével és a Kiscsillag alapító tagjával, Leskovics Gáborral beszélgetünk. (fotó: Sárkány Soma)
Korábbi karanténinterjúink: Szabó Benedek, Beck Zoltán, Péterfy Bori, Egyedi Péter, Varga Livius, Zságer Balázs, JumoDaddy, Antonia Vai, Sena és Henri Gonzo.
Hogyan telnek most a napjaid?
Főleg ház körüli munkákkal telnek. Korábban kelek, korábban fekszem, néha, persze megfogom a gitárt, leülök a zongorához, de hiányzik a közönség, hiányoznak a koncertek. Mindkét zenekaromnak nemrég jelent meg új lemeze, és most lettek volna a lemezbemutató turné koncertjei, nagyon készültünk erre a tavaszra és nyárra.
Változott a napi rutinod? Nagy törést okozott a Pál Utcai Fiúk-koncertek lemondása?
Igyekszem pótolni a régi lemaradásaimat, többet foglalkozom a közösségi oldalakkal, feltöltöttünk a zenekar Facebook- és YouTube-oldalára is több régi videót, ezeket kellett rendszerezni, rendbe tenni. Ez elég sok időt igényel. A PUF-val és a Kiscsillaggal is készítettünk házi videoklipeket, ezeknek a kitalálása és megvalósítása is lefoglalt rendesen. Új dalokat is fabrikálok, de én azért nem vagyok egy magányos lovas, nagyon hiányoznak a többiek a zenekarból, és nagyon hiányzik a közönséggel való igazi találkozás.
Még március végén rákérdeztél a Facebook-oldaladon a követőidnél, hogy milyen jó dolgot köszönhetnek ennek a helyzetnek. Így egy hónap távlatából számodra mi tud jó lenni, örömet okozni?
Az biztos, hogy felértékelődtek az emberi kapcsolatok. Talán ez lett a bezártság legnagyobb haszna. Mi nekifogtunk építeni egy kis házi stúdiót a pincében, ez most sok időt elvesz, de alig várom, hogy végre lehessen üvöltözni a pincében és hangosan gitározni!
A PUF HARMINCÉVES JUBILEUMAKOR KÉSZÍTETTÜNK NAGYINTERJÚT LESKOVICS GÁBORRAL
Hogyan inspirálódsz most zeneileg? Mit jelent neked a zene ebben a koronavírus idején?
Most azért több időt töltök a világhálón, sok régi kedvencemet felfedeztem újra. Órákra bele lehet merülni a zenehallgatásba, a videók nézésébe. Annak idején nagyon nehéz volt egy-egy új albumhoz hozzájutni, most nagyon élvezem, hogy olyan albumokat találok, amiket régen rongyosra hallgattam, de kazettán voltak csak meg, és azok régen eltűntek már. Sőt, az a legjobb, hogy olyan előadóknál, mint például Frank Zappa, akinek majdnem minden albuma megvolt – pedig nem keveset adott ki – olyan koncertvideókat találok, amiknek minden hangját ismertem lemezekről, de soha nem láttam, hogyan születtek a felvételek.
Tudsz ajánlani az olvasóinknak néhány lemezt, zenét, amiket a közelmúltban hallgattál, és nagy hatással voltak rád?
Igen, figyelem azért azt is, hogy mi történik a zenében. Ebben sokat segít, amikor a zenehallgatós oldalak ajánlásait hallgatom, rengeteg klassz dologra rá lehet bukkanni. A hazai újdonságok közül nagyon bejött Krúbi új lemeze, meghallgattam párszor, nagyon tehetségesnek tartom, kíváncsi vagyok, merre futja ki magát. A lányom egyik kedvence a Car Seat Headrest –voltunk is együtt a koncertjén Münchenben –, most jön ki az új albumuk, az előzetesként megjelent két dal szintén nagyon bejött.
Mit gondolsz, milyen tapasztalatokat, tanulságokat fogunk tudni levonni hosszabb távon ebből az időszakból, akár a világra, akár személyesen magadra nézve?
Tanulságokat én nem akarok levonni, ezt megteszik helyettem az okosabbak. Azt azért én is érzem, hogy ez talán egy figyelmeztető kis pofon volt az emberiségnek, hogy felébredjünk és megpróbáljunk kicsivel élhetőbb világot barkácsolni magunknak.
A Pál Utcai Fiúk a napokban jött ki a tavalyi stúdióalbum Nagy szerelem című dalához készített klippel, amit, a zenekar tagjai otthonaikban, szűkebb környezetükben vettek fel mobiltelefonnal, és a Ricsárdgír frontembere, Márton Dani vágott össze: