A hip-hop egyes úttörői felébrednek Csipkerózsika-álmukból és ledobják a real mc atombombát Wolfie tavalyi toplistáján.
Miután listába szedtük a legjobb külföldi és magyar lemezeket, filmeket és sorozatokat, idén is megkértünk zenészeket, hogy gyűjtsék össze a kedvenc dalaikat, albumaikat az évből. Sorozatunk záró darabjában Farkas Rolandot, aki a punnany massiffal tavaly egy Müpás fellépéssel megspékelt akusztikus turnét is lenyomott, valamint új kiadót indított True Story Records néven, aminél a hiphop és társműfajainak feltörekvő előadóit mentorálja, például Janet Grubert (akinek első dalát Pogány Induló is mintázta) vagy Gently Da Spittah'-t.
LL Cool J: Murdergram Deux
A hip-hop egyes úttörői mintha felébredtek volna 2024-re Csipkerózsika-álmukból és bebizonyították, hogy akár 40 év távlatából is van keresnivalójuk a térképen (igaziból ők rajzolták a térképet anno).
LL Cool J 56 éves létére a The Force c. lemezen olyan zavarba ejtően lereppeli az arcod Q-Tip-alapokra (A Tribe Called Quest), hogy elfelejtesz levegőt venni. Eminemmel (akit sajni én annyira nem karmolok, de természetesen nem vitatom zsenialitását) közös dalában, ami Murdergram Deux néven fut, szinte rá sem ismerni az öregre. LL Cool J az a figura, aki 1985-ös debütálásával (köszi, Rick Rubin!) nemcsak a Def Jam kiadóval, de magával a hip-hop műfajjal vírus módjára megfertőzte az egész bolygót. Ebben a trekkben meg megeszi reggelire az összes újhullámos emszít (ok-ok, nem az összeset, de legtöbbjüket).
Redman: Muddy Waters Too
Az év utolsó hajrájában karácsonyra időzítette a nagy visszatérést Reggie Nobles, azaz Redman a Muddy Waters Too lemezzel, aminek első felvonása nem kevesebb, mint 30 évvel ezelőtt született meg. A „vörös ember” a műfaj állócsillaga, aki mindig úgy maradt meg óriásnak, hogy igaziból sosem volt nagyba (erre a legjobb példa a két legendás MTV Cribs adás vele, amit ha láttál, már tudod, miről beszélek, ha meg még nem, akkor azonnal keress rá).
A 80 (!) perces album a hip-hop időtlenségének mintapéldánya, ami akár készülhetett volna a 90-es, de akár a 2030-as években is. Erick Sermon egykori felfedezettje fittyet hányva a mai trendekre csípős humorával, félreismerhetetlen és egyedi flow-jával, funk sample-jeivel és skitjeivel meghintve ledobta a real mc atombombát. Persze a boomerek felhorkanthatnak, hogy ez sem olyan már, mint régen… Basszátok meg, tanuljatok már meg örülni valaminek! :)
Észrevételeim szerint általános jelenség ebben a kaotikus digitális zajban, hogy már más az ingerküszöb, és egy teljes lemez nem akad be hónapokig, pedig ha valami, ez a matéria megérdemli.
Common & Pete Rock: The Auditorium Vol. 1
A tavalyi esztendő (szerintem) egyik hibátlan mesterműve Common és Pete Rock közös lemeze, az Auditorium Vol. 1. A színész, író és aktivista repper, aki több Grammy-díjat is magáénak tudhat, mindig is a mély mondanivalóiról és habkönnyű ritmikai áramlásáról volt híres, hangszíne pedig 1994 óta szinte masszírozza füljáratainkat. Pete Rock szignifikáns ütemei és jazzy sample pakkja a 80-as évek végétől egyet jelent a real hip-hoppal.
Most ezek után kell még valamit mondani? Nincs mese, ez az LP kurva jó lett, többen reméljük, hogy a Vol. 1 a Vol. 2 előfutára. :)
Janet Gruber: Apám szemével
Most pedig egy kicsit hazai vizekre eveznék, ami lehet, nem túl polkorrekt, de kihasználnám a lehetőséget, ha már megkértek erre a feladatra. Nemrégiben gyökeres változás állt be az életemben, ugyanis egy labelt alapítottam True Story Records néven, aminek az egyik előadója a csodálatos hangú Janet Gruber, aki énekel, reppel, magyarul is és angolul is olyannyira, hogy szerintem a magyar piacon hiánypótló, és szerencsére nem csak én gondolom így, ugyanis megnyerte a tavalyi év végén az NKA Hangfoglaló pályázatát mint induló előadó. Az első közös munkánk az Apám szemével c. dal, amit úgy szoktunk emlegetni, mint Janet eredettörténete. Március 7-én droppol az új dal Ótvar Pestissel közösen, és még idén nagylemez várható.
Gently Da Spittah': Hercegnőm
A másik előadó, akivel szintén együtt dolgozom, egy 19 éves fiatalember, aki zsenge kora ellenére már most a magyar hip-hop krémjének egyik alkotóeleme. Kopott Prelűdök néven jelent meg kislemeze 2024-ben (ugyanebben az évben Adult Kid címen is kiadott egy LP-t), a jazzy hip-hop és alapvetően a zene elkötelezett híve (olyannyira, hogy Kőbányán jazz-zongora szakra jár), szintén magyarul is és angolul is reppel, újabban már énekel is, és szintén az NKA Hangfoglaló pályázat egyik nyertese. Új, 4 számos EP-je (már a True Story-val közösen) február 28-án fog droppolni.
Böngészd át a szerkesztőség kedvenceit is!
A többi '24-es zenészlistáért katt a nevekre: Crippled Fox, Somló Pál, L.A. Suzi és Káltes Ekwa, The Devil's Trade, Henri Gonzo, Gerdesits Ferenc, Indigo és Blaize, Beck Zaza és boebeck, halkitsadle, 1301 & nyhill & efkilenc, cserihanna & laurie. & Moriones, Doggos, Cold Contrast & Post Analog Disorder, Bognár Szabolcs & Zahár Fanni, Bohemian Betyars, Gear & Escalate, Barkóczi Noémi, Kovács Gerrison & WaTa, Hitori & camille corot, BORU & VLKN, Galaxisok & Felső Tízezer, Black Nail Cabaret & Crow Black Dream, NORMS, GAB & Hegedűs Józsi, Hocuspony, VENI & Kugler Tamás, Polonkai Tamás, Fiúk, ekhoe & bongor & FRANKO, Szegő Dávid & Subicz Gábor, Villő & Lenkke_, Prieger Zsolt, Hűvös & Domingo, Bipølaris & Beerzebub, Freakin' Disco, Duckshell & Sauropoda, PTSD Kft., Gáspár Csaba (CMC), girlhood & Iceboyz, Cz.K. Sebő & kristoaf & WeAreGloria, Shum & Potkovácz Márk (Watch My Dying).
nyitókép: Zsombor Pál
Még több Recorder a Facebookon. Még több Recorder a Facebookon. Még több Recorder, ott, igen.