„Könyörtelenül gonosz, de baromi szórakoztató” – A Crippled Fox kedvenc 2024-es zenéi

2024.12.25. 17:10, soostamas

crippled-fox2.jpg

A Recorder szerkesztőségi toplistái után jöjjenek idén is a zenészek kedvencei, első körben a Crippled Foxszal, a hazai thrashcore alapbandájával, akik év elején még lassítani akartak a tempón, ehhez képest ősszel már Mexikóban turnéztak új dobosukkal, a Telex After újságírójaként is ismert Antal Bálinttal, és gőzerővel írják az új számokat, amikből párat rápakolnak a Lickspittel készülő split lemezükre is. A Crippled Fox lesz pár nap múlva a Koncertsztorik podcast idei évadának utolsó vendége, itthon január 17-én játszanak a cseh goregrindos Gutalax előtt a Barba Negrában.

csirke_1.jpgCsirke a Crippled Fox mexikói turnéján, San Luis Potosiban. Fotó: Alan Lee & Pepe Bustamante.

CSIRKE (BENCSIK MÁRTON)
(basszusgitár)

Touché Amoré: Spiral in a Straight Line

Zeneileg nagyon kiforrott és komoly témákat boncolgat a Los Angeles-i banda új albuma. Hamisíthatatlan Touché Amoré-hangulat.

Frank Turner: Undefeated

Nagyon régóta követem a brit singer-songwrtiter munkásságát és most sem kellett csalódnom, hiszen jutott jó pár sláger a 10. nagylemezére is. Fun fact, hogy az egész anyagot ő írta, rögzítette, és producerelte a házi stúdiójában, szóval totál DIY.

Drug Church: Prude

Nehéz megfogalmazni, hogy mi a varázsa ennek a zenekarnak, de rohadtul működik. Személyes, vicces, elbaszott, olykor szorongós, mégis nagyon okos szövegek, de közérthetően megfogalmazva; ez pedig nagyon jól illik a nyers punk/hardcore és a grunge elemekből építkező zenéhez.

Amyl and The Sniffers: Cartoon Darkness

Ez egy kakukktojás abból a szempontból, hogy nem egy régi kedvencem új sorlemeze, sőt… tulajdonképpen ezzel az albummal ismertem meg az ausztrál négyesfogatot. Egyből magával ragadott a lüktetése és ösztönössége.

Beton.Hofi: 0

Na, ez tuti sok ember idei listáján rajta van. Ettől függetlenül a Spotify szerint ezt pörgettem idén (is) a legtöbbet, szóval itt a helye. Önazonos témák, jó szövegek, jó producerelés és atom közreműködések jellemzik a lemezt; egyszerűen nem tudom megunni. Lemezkritika. Interjú.

+1 Gear: Defined Horizons

Már kész volt a listám, amikor berobbant a srácok új lemeze. És ráadásul nem láttam jönni. Rég szólt ilyen faszán egy hazai hardcore album, le a kalappal.

 

valentino-fox.jpgBálint a Crippled Fox mexikói turnéján, San Luis Potosiban. Fotó: Alan Lee & Pepe Bustamante.

VALENTINO FOX (ANTAL BÁLINT)
(dob)

Boru: Self-Dealer

A Boru évek óta tudatosan lépked az egyre keményebb és összetettebb hangzás és lemezek irányába, már második nagylemezük, a 2021-es Kyth Wylag Felleyn is egy világszínvonalú, sűrű, nyomasztó atmoszférájú album volt. A Self-Dealeren erre rátesznek még egy lapáttal, a hétszámos konceptlemez ugyanis témáiban, hangzásában, hangulatában, és úgy egyáltalán minden elemében kiemelkedik a hazai mezőnyből. A különböző valóságértelmezéseket, és tulajdonképpen az emberi lét síkjait elemző lemezen hallani, hogy minden egyes hangnak helye van. A súlyosabbnál súlyosabb témák úgy követik egymást, hogy nincsenek túlmunkálva, mégis kiválóan szólnak, a vontatott, monumentális dalok pedig olyan atmoszférát teremtenek, amilyet csak keveseknek sikerült idén.

Vér: Demo

A Vér az ország legújabb underground death-metal supergroupja, tagjai számtalan zenekarban bizonyítottak már, és több mikro-színtérnek is alaparcai. A zenekar első demója pedig tulajdonképpen egy ötszámos szerelmeslevél a műfajhoz. Ritka az, hogy egy zenekar első kiadványa (pláne demója) ennyire kimunkált legyen úgy zeneileg, mint produceri munka tekintetében, mint a Vér demója esetében. Ez a lemez úgy szól, ahogy annak szólnia kell, és olyan dalok vannak rajta, ahogy az a nagykönyvben meg van írva. Blastbeatek, ikergitár-riffek és a klasszikus hörgés, ezen a demón minden megvan, amire a műfaj rajongói vágyhatnak.

Collapsed Skull: Your Father’s Rage Evaporated in the Sun

A Full of Hell énekese, Dylan Walker powerviolence zenekarának ez már a harmadik lemeze, ami mind közül a legjobb. A Your Father’s Rage Evaporated in the Sun úgy baromi szórakoztató album, hogy közben könyörtelenül gonosz is egyben. A szikár hangzású basszus-dob-zajeffekt-ének felállású dalok közé ékelt hip-hop betétek kellemesen frissítően hatnak és kellemesen feldobják az amúgy is remek szerzeményekből álló albumot.

Fievel is Glauque: Rong Weickness

Régóta kedvelem a Fievel is Glauque formációját, 2021-es, God's Trashmen Sent to Right the Mess című albumuk egy egészen egyedi lemez volt, amit 2022-ben egy szintén remek nagylemez követett a Flaming Swords képében. Idén jött a következő, a Rong Weickness, ami folytatja azt, amit a zenekar három éve elkezdett. Alapvetően jazzes, de nagyzenekarra hangszerelt kompozíciók, rendkívül szabadosan, kicsavartan, és baromi szórakoztatóan eljátszva.

Błoto: Gryzbnia

A lengyel Błoto egy érdekes brigád, klasszikus jazz és elektronikus zene között szabadosan mozgó dalaik Gryzbnia című lemezükön sokszor a free-jazz felé tolódnak, máskor viszont őrületes groove-olásban csúcsosodnak ki. Nehéz meghatározni, hogy milyen zenét is csinál a Błoto, de az biztos, hogy egy egészen egyedi és rendkívül szórakoztató egyvelegről van szó.

 

kisg_1.jpg

KIS G (GAGYI ATTILA)
(gitár/ének)

Köszönöm ezt a felkérést. Olyan zenekarokat/előadókat válogattam össze, akiket nagyon szeretek, napi szinten hallgatok, és már vártam az idei megjelenésüket, de voltak meglepetések is köztük.

1. Wardruna: Birna (albumelőzetes)
(norvég spirituális pogány északi folk)

Hol is kezdjem... A Wardruna az a zenekar, amit hosszú évek óta mindennap hallgatok, vagy egy teljes albumot, vagy csak pár számot, de nincsen nap nélküle. Direkt nem mondtam „viking” zenének, még ha ezt is ragasztották rá a zenekarra, akik valahol „stílusalapítói” annak a műfajnak, és bár a zenekaralapító Einar Selvik többször nyilatkozta, hogy a zenéje nem „viking”, és reméli, hogy nem is annak látják, sajnos a köztudatban mégis így lettek híresek.

Legújabb, Birna című albumuk ugyan csak 2025 januárjában fog megjelenni, de már így is megosztottak öt számot róla, kettőt emelnék ki. Elsőnek a Hibjornen dalról pár szó. Kravik lyra hangszer és ének, ennyi, mint az ősi bárdok, tökéletesen követve a 2018-as Skald albumot. Fantasztikus és egyben egyszerű dallam, amihez egy varázslatos videoklip is társult, amelynek hangulata visszarepít minket az első, 2009-es albumukon lévő Loyndomsriss számhoz készült videókliphez, ami az első volt a zenekar történetében. Számomra ez a 2009-es Runaljod – gap var Ginnunga album a Wardruna mesterműve, egyszerűen tökéletes, 10/10-es album. Felülmúlhatatlan.

Másodiknak a Lyfjaberg, amivel most csalok picit, lévén ezt a számot már 4 évvel ezelőtt kihozták egy videoklip formájában, amolyan külön kislemezként, mégis úgy döntöttek, hogy ráteszik az albumra. A szám tökéletesen bemutatja a Wardruna zenei és animista szövegvilágát, és az eddig megjelentett számok közül számomra ez lett a legtökéletesebben hangszerelve.

2. Skalti: Uppsala
(francia, sötét pogány északi folk)

Igen aktív ez az egyszemélyes projekt, 2021-ben két albummal nyitott, majd a rá következő években még kettő, és most év elején kijött az Uppsala. Ráadásul több egy-egyszámos kislemezeket is társított mellé. Az egész lemez egy szertartás hangulatát kelti. A sötét, lassú, meditatív számok teljes harmóniában jönnek egymás után, nem eresztenek. A legjobb csukott szemmel hallgatni az egész lemezt. Ami a legfantasztikusabb, hogy a kezdetek óta nem tért el a zenei világától/hangulatától, mely tökéletesen jellemzi ezt az előadót. Rá is mondhatnánk a „viking” jelzőt, de ami megkülönbözteti őt az elmúlt idők tömeg „viking zenészeitől”, hogy nem csak püföli a sámándobot és húzza a divatba jött tagelharpa hangszert, hanem valódi spirituális élményt kelt, és érződik, hogy komolyan foglalkozott a hangszereléssel.

3. Forndom: Tunridor
(svéd, sötét pogány északi folk)

Ludvig Sward, művésznevén Forndom, aki a Wardruna mellett kétségkívül a második legkiemelkedettebb régebbi előadója ennek a műfajnak. Nemcsak szövegvilágával követi szigorúan a skandináv mitológia minden elemét, de a videói is pontosan ezt mutatják be. A Tunridor a most megjelent új albumának első dala, és azért csak ezt mutatom be, mert maga az album zeneileg már eltér a megszokott Forndom-világtól, amellyel megismertem és megszerettem őt. Korábbi lemezeibe is naponta belehallgatok akár csak egy-egy dal erejéig. Ez a szám és videó folytatása a 2022-es, Och med vinden ack de gunga c. kislemeznek, amely zeneileg és képi világában is tökéletes lett, még akkor is, ha a hangszerelés már nem ugyanaz, mivel a Tunridor és egyben az egész album olyan, mintha egy egész filharmonikus csapat játszotta volna fel. Ez a szám önmagában olyan mély érzelmeket idéz elő, amit a többiről már nem tudok elmondani.

4. Jonna Jinton: Songs & Callings
(svéd, északi folk)

Ezzel az előadóval is csalok, mivel ezek a számok évek óta hallhatóak ettől a fantasztikus énekesnőtől, de hivatalos formában idén jelent meg február elején, mert leszerződött a By Norse Recordsszal. Jonna Jinton egy olyan hölgy, aki hátrahagyta városi életét és a zord, vadregényes, de egyben gyönyörű északra költözött egy alig pár házból álló kis településre, ahol őseinek a birtokát egyengeti. Emellett videóblogot vezet (érdemes nézni), ékszereket készít, fotográfus, fest és még megannyi más teendőkkel foglalja le magát. Minden téren inspiráló. Az album maga pedig egy tradicionális északi folk meditáció, melyet hallgatva egy varázslatos világba repít.

5. Heldom: Sigri
(dán, északi pogány folk)

Janus Pedersen alias Heldom 2021-es nagylemeze után szinte csak egyszámos kislemezekkel jelenik meg évente, és a mostani Sigri dalt egy másik hasonló előadóval, Eolyával közösen vette fel. A fentiekkel ellentétben Janus használja zenéjéhez a viking jelzőt, és a dalai is mind olyanok, mintha egy sorozathoz vagy filmhez írná.

Muszáj megemlítsem a tavalyi, Bergmál c. dalát, amivel számomra elérte, hogy minél jobban odafigyeljek munkásságára, mert az a dal egyszerűen fantasztikus és magával ragadó, olyan, amiből készítenél egy kétórás verziót. A Sigri pedig követte ezt a világot és ezért is döntöttem úgy, hogy hozzáteszem a listámhoz. A számhoz készített videó pedig az, amit vár az ember tőle. Földanyánk misztikus világa, lassított felvételben, ahogy az kell. Pont ezért is hagynám el a helyében a „viking” jelzőt.

Nos, sokaknak gondolom nagy meglepetés, hogy ezeket az előadókat mutattam be itt, de ezek szólnak nálam nap mint nap. Kár, hogy csak idei megjelenéseket írhattam, mert tudnám folytatni a listát. Így is hálás vagyok, köszönöm még egyszer a felkérést.

 

Böngészd át a szerkesztőség kedvenceit is!

2024 legjobb magyar lemezei

2024 legjobb külföldi lemezei

2024 legjobb filmjei

2024 legjobb sorozatai

 

 

A 2021-es zenészlistákat ITT, a 2022-eseket ITT, a 2023-asakat pedig ITT találod.

nyitókép: Alan Lee & Pepe Bustamante

https://recorder.blog.hu/2024/12/25/a_crippled_fox_kedvenc_2024-es_zenei
„Könyörtelenül gonosz, de baromi szórakoztató” – A Crippled Fox kedvenc 2024-es zenéi
süti beállítások módosítása