Meghalt Hó Márton

2025.01.14. 18:38, srecorder

Január 12-én, 43 éves korában elhunyt Hó Márton, a 2010-es évek hálószobapop/indie/lo-fi színterének egyik kulcsfigurája, sajátos hangú énekes-dalszerzője, a Jégkorszak frontembere, a Gustave Tiger basszusgitárosa.

Az 1981-ben született Horváth Márton a hazai énekes-dalszerző színtér egyik különleges, fanyar humorú alakja volt, fő zenekara, a Hó Márton és a Jégkorszak debütálása, a Dalok a fürdőszobából a 2010-es évek alternatív undergroundjának kultlemeze, „egyszerre személyes és önironikus, de közben szépen szól a rendszerváltás körül születettek nagy részét érintő kérdésekről is – ihletetten hangszerelt, szokatlan tónusú dalszerző-előadó album” – írtuk, amikor beválogattuk a 21. század legjobb magyar lemezei közé.

Ahogy arról a Jégkorszak első EP-je, a kilencvenes évek vajdasági teniszcsillagáról elnevezett Szeles Mónika premierjekor írtunk, Marci a Radiohead és Smashing Pumpkins bűvöletében kezdte pályáját egy gimnáziumi zenekarban, 2004 és 2006 között Rado Denise és Jozef K nevű együtteseit vezette dalszerző-gitáros-énekesként, majd a Hippikiller basszusgitárosa lett.

A Jégkorszak a Qualitons-gitáros Szőke Barnával adott akusztikus duókoncertekből nőtte ki magát 2010-re, hogy egy évvel később előrukkoljanak a részben tényleg egy fürdőszobában felvett albumukkal, amely úgy tudott személyes lenni, hogy közben sikerült megfogalmaznia valami egyedit az akkori huszonévesek életérzéséről, és hol őszinte, hol ironikus megállapításai még tíz évvel később is időtállók maradtak” – erről, és a lemez születéséről már a Recorder Kedves lemezem podcastjében mesélt Marci.

homarton.jpgFotó: Pálmai Gergő.

Egy 2020-as Magyar Narancs-interjúban arra emlékeztetett, hogy „a lo-fi egy kényszer szülte, pénz és/vagy felszerelés hiányából született mozgalom” volt, ezért elsősorban az attitűdöt igyekezett továbbvinni belőle, és később is mindenáron a maga útját járta. „Nehezen tudok „profi” zenészként gondolni magamra, sokkal inkább érzem magam outsidernek, aki számokat ír” – vallotta akkor Marci, aki ennek ellenére sok különböző projektben játszott, adott ki elektropop-lemezt Szőke Barna zenekarával (MYGL), és 2015-től a feloszlásáig tagja volt a Gustave Tigernek basszusgitárosként, és ő írta a zenekar legismertebb számának, a Senki se tengernek a dalszövegét. (Erről így mesélt a Narancs-interjúban: „A „Senki se tenger, mindenki óceán” alapvetően a környezettudatos gondolkodásról szólna, hogy ha nem vigyázunk, addig emelkedik az óceán vízszintje, hogy mindenki az óceán része lesz. Vagyis mind meghalunk – de ez csak az én értelmezésem.”)

Megfordult a Moog (Szabó Tamás) és a Jacked (Mórocz Tamás) frontembereit, valamint a Kispál és a Borz dobosát (Mike Zwecker) is felvonultató szupergroupban, a rövid életű Baastianban, és aktív volt szólóban is: 2013-ban Csodálatos Utazások címen írt szólólemezt egy világot látó, Londonba költöző fiatalról, 2017-ban a tőle megszokott szokatlan módon kiadott egy befejezetlen lemezt Befejezetlen lemez címen, 2020-ban pedig ő írta meg az egyik legkarakteresebb karanténlemezt itthon, a globális és személyes katasztrófákról személyes és fanyar humorral” mesélő Tegnap majdnem eltalált egy meteort, ami az év végi listánkra is felkerült.

De ő jegyezte a Zanox című magyar panel-scifi-szatíra főcímzenéjét is, egyik dala (1981) szerepelt az Egynyári kaland második évadában, emlékezetes jelenése volt Szimler Bálint és Rév Marcell Balaton Method című filmjében, amiben a Hello, Purgatórium! című dalukat adták elő a Honvéd Férfikarral, a Dalok a fürdőszobából producerével, Tövisházi Ambrussal pedig az Időfutár című ifjúsági rádiójátékhoz írt zenét, amit aztán Hó Márton és a Jetik néven adtak ki (Minden idők). És tök jó zenei poénokat is publikált: összebékítette Fluort a Quimbyvel (Most Mizu Pontosan), zseniálisan remixelte a Filmklub Tarr Béla-podcastját, és munkakereső dalt írt május elsejére

Hó Marci sokáig újságíróként dolgozott, zenei témájú írásai többek közt a Magyar Narancsban, a Lángolón és a Recorderben jelentek meg, de publikált a régi Origón, a Literán, a Velveten és a Propelleren is. Sokszor írtunk is róla a Recorderen, elvittük lemezboltozni Dinnyés Józseffel, a kedvenc zenéiről mesélt a Lemeztáska rovatunkban, 2020-as szólólemezét pedig a Platon Karataev egyik frontembere, Cz.K. Sebő ajánlotta a magazinban. Legutóbb tavaly, a Hó Márton és a Jégkorszak visszatérése kapcsán interjúztunk vele, őszi összeállításunkban pedig elárulta, hogy az elmúlt években írt egy novelláskötetet a hazai könnyűzene kevésbé ismert, fura oldaláról.

Hó Marci haláláról a testvére, Horváth Tamás számolt be a Facebookon, búcsúztatásáról később ad tájékoztatást a család.

https://recorder.blog.hu/2025/01/14/meghalt_ho_marton
Meghalt Hó Márton
süti beállítások módosítása