A reissue-k piacát pásztázó ReRecorder rovatunkban a legjobb aktuális újrakiadások mellett mutatunk az év első feléből is fontos megjelenéseket. Sok ritka Pet Shop Boys-, Teenage Fanclub- és Cesaria Evora-LP végre elérhető áron kerülhet fel a rajongók polcaira.
A lemezipar fizikai hanghordozókkal foglalkozó szegmensében még mindig – évek óta – a vinyl-újrakiadások száma nő a legjobban. Ma már mindhárom nagykiadó aktuális havi katalógusának jelentős részét teszik ki a piacra visszavezetett vinyl-kiadványok, és ugyanez igaz a kisebb labelekre is, nem beszélve a speciális újrakiadó-lemezcégekről. Szakértők szerint néhány évig még aligha lanyhul az érdeklődés, kiadni pedig bőven van mit. A vinylkorszak mélypontját jelentő, nagyjából 1992-2007 közötti időszakban ugyebár nagyon kis példányszámban (ha egyáltalán) nyomtak lemezeket, az ezekben az években kiadott LP-k használtpiaci ára folyamatosan és stabilan emelkedik. A megújult lemezjátszózási kedv miatt pedig – pláne, hogy a most leginkább vásárlóképes közönség fiatalként pont ebben a durván másfél évtizedben lett zenerajongó és keresi akkori kedvenceit vinylen – simán érdemes néhány ezer példányban megjelentetni britpop-, MTV-punk-, 90s r&b- vagy bármilyen más klasszikusokat.
És nem is feltétlenül csak klasszikusokat, hiszen nagyon mennek az előadói életművek újrakiadásai is. A Pet Shop Boys például az elmúlt években kisebb egységekben jelentette meg ismét az összes lemezét. Most augusztusban értek a sor végére a Behaviour (1990), Very (1993), Bilingual (1996) hármassal (Parlophone / Magneoton, 2018). Az extrákkal feldobott Further Listening alcímű újra kidobott dupla cd-k is számot tarthatnak gyűjtői érdeklődésre, de a rajongók még nagyobb hada várta mondjuk a Bilingual vinyles újrakiadását (ami az életmű leginkább alulértékelt darabja), hiszen azt eredetiben úgy 50 ezer forint alatt nem nagyon lehet beszerezni. Most már könnyen begyűjthető vinylen is.
Hasonló életműkiadás augusztus végéről a Teenage Fanclubé. Az övék nem teljes, de cserébe egyszerre érkezett öt fontos és remek nagylemez vinylen: Bandwagonesque (1991), Thirteen (1993), Grand Prix (1995), Songs From Northern Britain (1997) és Howdy! (2000) (Sony / Hear Hungary, 2018) – ráadásul mindegyik korabeli ritkaságokat tartalmazó bónusz kislemezzel. Például a Songs From Northern Britaint eddig csak 30 ezer forint feletti összegért lehetett beszerezni, természetesen mostantól szerencsére ez is megváltozott.
Ezeknél is nagyobb szenzáció a Cesaria Evora-széria, négy lemez érkezik szeptemberben vinylen. A talán legnagyobb világzenei sztár, talán legjobb négy albuma, amelyek közül kettő (Mar Azul - 1991, Miss Perfumado - 1992) szinte beszerezhetetlen az egyetlen régebbi vinyl-kiadásban, a másik kettő (Cesaria - 1995, Cabo Verde - 1997) (Sony / Hear Hungary, 2018) pedig – szinte felháborító módon – eddig soha nem jelent meg csillogó fekete lemezen. Pedig ezt az időtlen zenét talán így a legérdemesebb hallgatni és lesz is rá hallgató. Persze vinylen soha meg jelent zseniális albumból még rengeteg van, lesz munkája a lemeznyomó üzemeknek. Majdnem ekkora örömhír, hogy két Caetano Veloso-csúcslemez is újra forgalomban van! Az 1968-os szólódebüt és az 1972-es Transa (Elemental / Bertus, 2018). Transzszerű állapot ezeket végre vinylen hallgatni!
Szintén szeptemberben jön négy, 1995 utáni Rage Against The Machine-LP (Sony / Hear Hungary, 2018). Szintén szakaszosan jön ki újra a teljes A Certain Ratio-életmű (Mute / [PIAS], 2018): alulértékelt posztpunk-gyöngyszemek ezek. Aztán megjelent a két legnépszerűbb, egyaránt 30 millió felett fogyó Celine Dion-klasszikus is vinylen, az egyik egyetlen kiadásáért eddig legalább 100 ezer forintot kellett fizetni, a Let’s Talk About Love (Sony / Hear Hungary, 2018) pedig mostanáig soha nem jött ki LP-n. Soha nem jött ki sehogyan Prince Piano & A Microphone 1983 (Warner / Magneoton, 2018) című lemeze, az ugyanis egy archívumban őrzött, címével mindent eláruló Prince-szólófelvétel – ezzel tényleg megindul az alighanem évtizedekig tartó, eddig ismeretlen felvételekből álló Prince-életműkiadás.
Érkezik egy New Order-díszdoboz, a debütáló, 1981-es Movement (London / Magneoton, 2018) ritkaságaival. Szintén bővített újrakiadás jött a nyáron egy ritka The Cure-lemezből, az alulértékelt 1990-es Mixed Up (Universal, 2018) remixgyűjteményből és egy felülértékelhetetlen klasszikusból, az első Guns N’ Roses-albumból, az 1987-es Appetite For Destructionből (Universal, 2018) (oké, a csiricsáré fadobozos verzió egy kicsit húzós: 250 ezer Ft). Fontos szeptemberi újrakiadás még három Throbbing Gristle-ritkaság (Mute / [PIAS], 2018) 1980-1982 közötti kiadványokból. Az újrakiadó-kiadók legpatinásabbja, a Rhino nagy dobása mostanában Neil Young korai zenekarának, a Buffalo Springfieldnek a vinylen nehezen beszerezhető teljes életműve, és persze továbbra is a Bertus terjesztette Music On Vinyl lemezcég kínálja a legtöbb, már zavarba ejtő mennyiségű reissue-t, az ő katalógusukat néhány hetente muszáj átnézni, abban biztosan mindenki talál magának tetsző régizenét újlemezen. Hogy csak a legjobbat emeljem ki az utóbbi hónapokból: sorra került végre a harmadik Tindersticks-LP, az 1997-es Curtains (Music On Vinyl / Bertus, 2018) – eddig úgy 50 ezer forintot kellett volna leszámolni ezért a melankolikus kamarapop-remekműért.
Dömötör Endre