Ha lenne zenei EB, azt melyik ország nyerné? Végre egy verseny, ahol tuti az angol befutás? Izland pedig itt biztosan nem lenne kisszínpados. Ifjú reménységektől stílusteremtő legendákig: erőviszonyok és esélyek Európában. A friss, 43. Recorder magazin EB és zene fókuszában gyorstalpaló keretében bemutatjuk a 24 EB-résztvevő ország zenéjét: Törökország, Izland, Albánia, Oroszország, Románia, Horvátország, Ukrajna, Ausztria, Írország, Csehország, Svédország és Svájc után a kieséses szakasz csapataiból következik Portugália. Van az országnak egy-két jellegzetes stílusa (fado, kuduro), de kevés a nemzetközileg is jegyzett sztár.
Portugália
Aranylemez: 7500 példánytól.
Kurrens sztárok: A rádiórock náluk is hódít (Pedro Abrunhosa, Paulo Gonzo), de az indiepop (Silence 4), a latinpop (Rita Guerra) és a világzenés ihletés (Sara Tavares) sem hiányzik az élmezőnyből.
Klasszikus sztárok: A helyi folklegenda (José Afonso), a szokásos szólista sztár (Paulo de Carvalho), pop-rock nagy öregek (José Cid, Rui Veloso) és nyolcvanas-kilencvenes évekbeli rádiórocker (Delfins) mellett egy igazán különlegesnek tűnő előadó, António Variações is ide sorolható. A gotikrockos Moonspell Európában is sztár, Na és persze a fado csúcszenekara, a Madredeus, királynője Amália Rodrigues és királya, Carlos Paredes (és, na jó, hercegnője, a Mozambikból származó Mariza - de akkor már a zöld-foki szigeteki gyökerű, mornát továbbéltető Lura is kihagyhatatlan).
Jellegzetes stílusok: A helyi sajátosság fado-nak a legismertebb alakjai elég nagy sztárnak számítanak. A Buraka Som Sistema most szűnt meg, de az általuk berobbantott seggrázós kuduro/zouk virágzik. Akárcsak a helyi mulatós pimba.
INTERJÚNK A BURAKA SOM SISTEMÁVAL.
Csada Gergely