Markáns generációváltás zajlik Hollywoodban. A színésznők mezőnyében ez egy fokkal látványosabb, de a férfiak között is feltűnt jó néhány olyan név, akikből pár szerep után rekordgyorsasággal lett sztár. Ideje hát áttekinteni a terepet és összeszedni azokat a harmincöt alatti férfi színészeket, akik közül kikerülhet a következő Tom Cruise, Brad Pitt vagy éppen George Clooney. Ez az összeállítás először a Recorder magazin 116. számában jelent meg.
AZ ÜSTÖKÖSÖK
Az egyértelmű A-liga, akiktől a leginkább hangos ma Hollywood és környéke, vagy akiknek a csillaga a legmeredekebben emelkedik éppen.
Glen Powell (35)
Az ő éve az idei: egy csendben kasszát robbantó romkom (Imádlak utálni), egy szexi és okos vígjáték (A bérgyilkos, aki nem is volt – ennek társírója is volt), illetve egy nagy nyári látványfilm (Twisters) alig pár hónapon belül azért elég erős széria. Powell régóta építi karrierjét, többször dolgozott együtt Richard Linklaterrel, de a térképre az új Top Gun rágóállú macsója tette fel.
Austin Butler (32)
Még a fentebb említett kolléga berobbanásánál is nagyobbat szólt két éve Austin Butler áttörése, igaz, ő a popkultúra egyik legnagyobb ikonját játszhatta el, nem is akárhogyan. Elvis szerepe díjesőt hozott a kaliforniai színésznek és komoly esélyesnek számított az Oscar-jelöltek között. Azóta többek között volt pszichopata trónörökös a Dűne második részében, szűkszavúan szexi motoros a Motorosokban és vakmerő pilóta A levegő uraiban, ami már csak azért is testhezálló, mert magasra fog még szárnyalni Hollywoodban.
Paul Mescal (28)
A karizmatikus ír színész a Normális emberek című sikerregényből készült minisorozatban, majd az Aftersun fiatal szülőjeként fakasztott a könnyeket - az utóbbiért első Oscar-jelölését is bezsákolta. Szerepeket azóta is izgalmasan választ, azaz már most sokféle arcát láthattuk, legyen az bevállalós magánydráma (Mind idegenek vagyunk) vagy merész opera-átértelmezés (Carmen). Ma ő az egyik legkeresettebb színészpápa-aspiráns, amit tovább fokoz majd az új Gladiátor, illetve Linklater húsz éven át forgatott musicalje (Merrily We Roll Along).
Timothée Chalamet (28)
Csillaga nem most kezdett emelkedni, hiszen már bő fél évtizede hatalmas sztárnak, Z-generációs szépségideálnak és puhafiú-ikonnak számít. Lehagyni egy ilyen listáról mégsem lehet, a szemtelenül fiatal Chalamet ugyanis egyre magasabbra tör. Akár midcult, akár fesztiválsiker, akár blockbuster, simán megoldja.
Tom Holland (28)
Nehéz dolga volt, amikor két remek Pókember után kellett a maga képére formálnia a figurát, mégis könnyedén megvalósította. Az MCU-n kívül jó filmet ugyan még nem csinált, viszont az sem mindegy, hogy az Uncharted című bénácska videójáték-adaptációból 400 millió dolláros világsikert tudott varázsolni. Növeli az ázsióját a Zendayával való párkapcsolata is, amit a lehető legelegánsabban kezelnek a nyilvánosság előtt. Most épp Rómeót játszik a West Enden, aztán majd kitalálja, hogyan tovább.
Jacob Elordi (26)
Az Eufória megkerülhetetlen sztárkeltető, ez a 196 centis szépséges ausztrál szálfa pedig azóta is ügyesen építi a karrierjét. Sofia Coppola filmjében (Priscilla) manipulatív Elvis volt, a Saltburn gazdag ficsúrjaként őt manipulálták, és akkor a lefolyóról és friss sírhalomról nem is beszéltünk. Legközelebb ő lesz del Toro Frankeinstenjének szörnye, ami komoly fegyverténynek hangzik.
Jeremy Allen White (33)
Tisztes háziasszonyoktól a szigorú feministákig az internet népe kapott lángra, amikor White alsónadrág-modellnek állt. A mackó séfjeként berobbant brooklyni két gyerekes apuka karrierje épp a szülőség miatt parkolt jó darabig, hogy most hirtelen mindenki újhullámos szépségideálként emlegesse. Nem mellesleg remek színész, amit a Fremont autószerelőjeként és a Vaskarom tragikus pankrátoraként is bizonyított. Azzal is büszkélkedhet, hogy korunk mindkét magyar operatőrzsenije, Rév Marcell (Fingernails) és Erdély Mátyás (Vaskarom) kamerája előtt is állt már. Legközelebb Bruce Springsteent játszhatja el.
Harris Dickinson (27)
Ha már Vaskarom, az angol Dickinson is nagyot ment ott a szintén tragikus sorsú kisöccsként, de őt A szomorúság háromszöge influenszer-hajótöröttjeként vette észre a világ. Sokoldalúságát bizonyítja, hogy e két igen különböző figura mellett egy felelősségére ráébredő fiatal apát is gond nélkül hozott a Scrapper főszerepében.
Barry Keoghan (31)
Ha Emma Stone a weird új királynője, akkor Keoghan a koronázatlan királya. Ráadásul Lantimosz közöttük a kapocs, hisz az ír színész felejthetetlen paraarcot hozott az Egy szent szarvas meggyilkolásában. Szerepelt aztán a Dunkirkben, a Csernobilban, illetve egyelőre csak villanásnyira, de Jokert is eljátszotta, hátborzongatóan. A már emlegetett Saltburn miatt instant mémmé vált, ahogy A sziget szellemeiért is (“There goes that dream”), plusz becsúszott egy Oscar-jelölés. Simán benne van, hogy ő lesz a következő Willem Dafoe.
LaKeith Stanfield (32)
Hasonlóan komoly pályát fut be Stanfield, ráadásul csomó indie-kedvenchez, vagy simán csak vagány filmhez adja a nevét. Mazsolázzunk gyorsan: volt fiatal Snoop Dogg (Straight Outta Compton), nagyot villantott a Tűnj el!-ben, az Atlantában szintén fantasztikus, a Júdás és a Fekete Messiás árulójaként pedig Oscarra jelölték. Ha továbbra is ennyi izgalmas dolgot csinál, nemzedéke egyik legsokoldalúbb színésze lehet.
A VILLANTÓK
Akik az elmúlt egy-két évben dobtak valami komolyat és hamarosan simán ott találhatják magukat a krémben.
Charles Melton (33)
Ha már Oscar, az idei mezőnyből sokan hiányolták a May December fiatal férjét játszó Meltont, aki Julianne Moore és Natalie Portman mellett is ki tudott emelkedni. A Riverdale című tinisorozatban húzott le hat évadot, legközelebb a kult-kedvenc Todd Solondz új furcsaságában láthatjuk, illetve Alex Garland újabb háborús filmjében (Warfare), valamint ő lesz az egyik főszereplő a Balhé második évadában.
George MacKay (32)
Háborús filmet vitt kis túlzással egymaga a hátán MacKay, az 1917 főszerepe abszolút megérdemelten hozta el számára a kiugrást. Tavaly a The Beast dupla főszerepében játszott hatalmasat, de már leforgott Az ölés aktusa rendezőjének várva várt fikciós bemutatkozása, a The End című apokaliptikus musical, amiben Tilda Swintonnal és Michael Shannonnal él majd egy bunkerben.
Josh O'Connor (34)
Az idei tavasz egyik gyorsan mémesedő szenzációja volt a Challengers, amelytől nem függetlenül egy új férfiideálról, az ún. “hot rodent” (magyarul szexi egérpasi vagy patkányképű szépfiú) imázsáról kezdtek cikkezni. Az új trend állatorvosi lovai a Zendaya-film férfi főszereplői lettek, így talán kissé el is sikkadt, hogy O’Connor remekelt a kallódó teniszfenomén szerepében, de anno még a fiatal Károly herceget is (A korona) hibátlanul hozta, legújabban pedig A kiméra miatt van elájulva tőle mindenki.
Mike Faist (32)
A Challengers szerelmi háromszögének szorgalmas, de kevésbé tehetséges teniszezője valamivel hálátlanabb, de talán egy fokkal összetettebb szerep, amit Faist remekül oldott meg. Korábbban ő volt a Spielberg-féle West Side Story impulzív bandavezére, de egyébként már komoly off-Broadway múlt van mögötte, úgyhogy az ő jövője is igen fényesnek ígérkezik.
Will Poulter (31)
Némileg kakkuktojás a listán Poulter, mert tizennégy éves kora óta nyomja az ipart, ő volt például a csodás Rémbó fia egyik gyerekszereplője. Huszonévesen aztán jól válogatott, emlékezetes epizódszereplő volt A visszatérőben és a Magyarországon forgatott Fehér éjszakákban, de A mackó desszertspecialistájaként is sokan felfigyelhettek rá. Ha a legszórakoztatóbb munkájára és a legszexibb alakítására vagyunk kíváncsiak, akkor irány Hugh Laurie pompás Agatha Christie-adaptációja, a Miért nem szóltak Evansnek? című minisorozat.
Ncuti Gatwa (31)
A ruandai-skót színész a Szexoktatásban játszotta a főhős meleg legjobb barátját, de úgy, hogy a figurával járó összes klisét nagyszerűen elkerülte. Azóta feltűnt a Barbie Ken-karában, A levegő uraiban, illetve most épp ő az aktuális (tizenötödik) Doctor Who, ami Nagy-Britanniában amolyan intézmény, és mint ilyen, instant sztárstátuszt garantálva sok ajtót kinyithat.
A MAGYAROK
Kövesi Zsombor (27) – Az Együtt kezdtük egyetlen erőssége a balhés Ádi volt, akit a Vígszínház színésze kellő árnyaltsággal, erővel és mélységgel keltett életre. Nagyon várjuk, mit csinál Zsombor legközelebb, addig meg nézzük a remek kisfilmjeit (Kakukkfióka, Hogy ne győzzünk, Quarantine Set).
Katona Péter Dániel (26) – A hot rodent férfitípus magyarországi képviselője merészet húzott azzal, hogy beképzelt nyikhaj pozőrként ábrázolta Báthory Gábort a Tündérkertben, de épp emiatt lett igazán érdekes a figura.
Kádár L. Gellért (28) – A marosvásárhelyi színész esetében ugyan még nem tudhatjuk, hogyan fogja megformálni Hunyadi Jánost a TV2-n jövőre futó sorozatban, de már az, hogy megkapta a főszerepet minden idők legdrágább hazai szuperprodukciójában, önmagában elégséges ahhoz, hogy mostantól kiemelten figyeljünk rá.
AZ ÁTTÖRŐK
Akiket talán még kevesebben ismerhetnek, de a nagy sorsfordító szerep bármikor rájuk találhat.
Lukas Gage (29)
Hamisítatlan amerikai bro’ vájbokat hoz, ami vígjátékba és drámába is kiváló, de az érzékeny szépfiút is könnyedén magára ölti, ha épp arra van szükség. A Fehér Lótusz hoteleseként emlékezeteset dobott, de nagyon vicces volt a Fargo legutóbbi évadában a rendőrnő semmirekellő, golfőrült férjeként is.
Fred Hechinger (24)
A Fehér Lótuszból dobbantott Hechinger is, akinek előbbi kollégájával ellentétben inkább amolyan független filmes kisugárzása van és hamarosan izgalmasnak ígérkező dolgokban fog feltűnni. A Gladiátor folytatását még nem láthattuk, de a Thelma című unokázós thriller főszerepében remek.
Brandon Perea (29)
Inkább klasszikus férfiszépség, aki egyelőre a Jordan Peele-féle Nem szőkített hajú bolti eladója miatt jegyzett, ahol az összes jelenetét sikeresen lenyúlta. A Twistersben tornádókat kergetett, nem mellesleg pedig a jamskating mestere, ami görkoris breakdance. Fohászkodjunk, hogy kapjon egyszer egy ilyen szerepet.
Joe Keery (32)
A Stranger Things hasonlóan fontos sztárkeltető lehet, mint az Eufória, csak abban ugye jóval fiatalabb színészek indultak. Keery a kissé sztereotip gimis izomagy szerepében tűnt fel, de a karaktere folyamatosan árnyalódott és mélyült, nem kis részben az ő alakításának köszönhetően. A Fargo ötödik évadában az alfahím seriff frusztrált fiát is kitűnően játszotta, úgyhogy karakterszínészként már bizonyított. Egy Pete Doherty-biopicben tökéletes főszereplő lenne.
Archie Madekwe (29)
Szép csendben komoly filmográfiát építő angol színész, aki a tavalyi évben egyszerre játszott nem túl izgalmas, de tisztes pénzt hozó sportfilmben (Gran Turismo), nagyköltségvetésű netflixes fiaskóban (Rachel Stone – Mindent vagy semmit), Ari Aster új filmjében (Amitől félünk) és a már többször említett Saltburnben. Karakteres jelenség, ha egyszer láttad, megjegyzed.
Nicholas Galitzine (29)
Másodkategóriás tinifilmekből és románcokból találta magát a fősodorban Galitzine. A Bottoms talán még nem az, a Vörös, fehér és királykék már inkább, A rólad alkotott kép pedig mindenképpen. Ez utóbbiban egy népszerű fiúbanda énekeseként esik szerelembe az Anne Hathaway által játszott egyedülálló anyukával. Közimádatnak örvendett a Mary & George című kosztümös minisorozata is, amiben Julianne Moore-ral ármánykodott.
Justice Smith (28)
A szemfülesek már kiszúrták Baz Luhrmann szépemlékű Netflix-sorozatában, a The Get Downban, aztán a jött a Jurassic World: Bukott birodalom, a Pokémon és a Dungeons & Dragons, de az igazi áttörést az A24 agyonhájpolt metahorrorja, az I Saw the TV Glow főszerepe hozhatja meg számára.
Aaron Pierre (29)
Amikor először láttam Shyamalan kettővel ezelőtti rémisztőjében (Idő), azt hittem, digitálisan korrigálták a szemszínét. De nem. Pierre impresszív tekintete abszolút természetes, nem véletlen hát, hogy a Marvel is leigazolta a Pengéhez. Előbb viszont még ő adja Mufasa hangját Az oroszlánkirály Barry Jenkins-féle folytatásában.
Dominic Sessa (21)
Jelen állás szerint Sessa mögött egyetlen szerep van csak, de a Téli szünetben nyújtott teljesítménye miatt sok producer csörgetheti most az ügynöke telefonját. A megjelenésében egyszerre van valami nagyon oldschool és jellegzetesen mai, úgyhogy a lista legfiatalabbjára tényleg hatványozottan igaz, hogy bármi lehet még belőle. Ha csak egy dollárt kapott volna, amikor valaki azt írta, hogy neki kellett volna játszania a fiatal Bob Dylant Timothée Chalamet helyett, már milliomos lenne.
Huber Zoltán