Aki szeret nevetve tanulni – inkább több nevetéssel, mint tanulással – az nagyon fogja élvezni a Netflix Attenborough-i ismeretterjesztést remek trollkodással vegyítő sorozatát. Ez a kritika először a Recorder magazin 102. számában jelent meg.
A brit komikus Diane Morgan leghíresebb karaktere a nem túl éles eszű riporter, Philomena Cunk, aki először Charlie Brooker (Fekete tükör) Weeky Wipe című humoros hírműsorában tűnt fel, majd önálló franchise lett belőle. A Cunk on Shakespeare és a Cunk on Britain után megérkezett a Cunk on Earth (magyar címén Philomena Cunk szerint a világ), ami nemcsak témájával lépi át Nagy-Britannia határait, de a netflixes forgalmazásnak köszönhetően sokkal szélesebb körhöz jutott el.
A sorozat egyszerű, de nagyszerű koncepcióra épül: Cunk végigmegy az emberiség történelmén hasonló stílusban, mint a Spektrum és a History Channel ismeretterjesztő sorozatai teszik ezt, csak az ő narrálásában minden igaz állításra jut két vicces marhaság. Úgyhogy bár az évad az ősember eszközhasználatától napjainkig követi le az emberiség fejlődését, ne a történelmi ismereteink növelésének céljával indítsuk el.
A legjobb jelenetek nem is Cunk magánszámai, hanem a rengeteg szakértő és tudós, akikkel interjút készít különböző témákban, természetesen hajmeresztőbbnél hajmeresztőbb kérdéseket és állításokat zúdítva rájuk. Nem tudhatjuk, mennyire voltak beavatva a poénba az alanyok, de nagyon szórakoztató nézni, ahogy néhányan vért izzadva próbálnak komolyan válaszolni minden őrültségre, míg mások élvezettel mennek bele a játékba és kontráznak rá Cunkra.
Vannak azért fárasztóvá váló gegek és egyéni nézői ízléstől függ, hogy kinek, mennyire jön be Diane Morgan maximálisra csavart hülyéskedésre. Én csak azt sajnálom, hogy – a brit tévés hagyományokhoz híven – a Philomena Cunk szerint a világ mindössze öt félórás részből áll, pedig a történelemnek még oly sok szelete van, amiről szeretnék Diane Morgan tálalásában hallani.
Hol látható: Netflix
Értékelés: 8/10
Szerző: Rácz Viktória