Horváth Gergely a kilencvenes évek eleje óta rádiózik, lassan húsz éve a Petőfi Rádiónál, ahol a Kultúrfitnesz című műsor vezetése mellett az egész adó felelős szerkesztője, de ezt a posztot tölti be a márciusban indult Petőfi TV-nél és az idei Nagy-Szín-Pad projektben is, valamint tagja a Cseh Tamás Program Ideiglenes Kollégiumának – naná, hogy megkérdeztük kedvenc zenéiről.
Első zenei emlék
„Kis kacsa fürdik…” – oviban, ülünk körben, énekeljük és nem értem. Aztán Halász Judit Kép a tükörben című lemeze és egy apai A Hard Day’s Night bakelit. Már amit zenének nevezek és emlékem is van róla…
Első kazetta, amit saját pénzből vettél
Az első szabadon választott kazettám az Alphaville Afternoons In Utopia című alapvetése volt, amit sajnos még az NDK-ban elhagytam egy nyaralás alkalmával. Vagy csak szándékosan magam mögött akartam hagyni, mint a helyi pincérlány plátói emlékét… Egyébként az első bakelit sem esett időben messze, de arra már nem emlékszem, hogy a-ha vagy Depeche Mode volt.
Meghatározó koncertélmény
Astoria aluljáró, nem sokkal az ezredforduló után, egy hétköznapi átkelés közben váratlanul egy nem mindennapi muzsika: egy srác állt a metró kijárata mellett, és hegedült. Nem ismertem fel a darabot, fájdalom volt benne és megtisztulás egyszerre. És furcsa az egész, mert a hangszer tokja zárva volt, nem pénz kért, sőt, nem kért semmit, csak zenélt és zenélt. Az az előadás ott és akkor eddig mindent ver; sőt, azóta is ezt keresem a zenében.
Zene, ami zenélésre inspirált
Fordítva van: minden jó zene arra a hiányra emlékezetet, hogy nem tanultam meg hangszeren játszani.
Zene, ami miatt a zene lett az életed
Nem egy zene, hanem a zene azon tulajdonsága, hogy képes hatással lenni az emberre és lényegében befolyásolni az életünket.
Kedvenc magyar lemez(ek)
Folyton változik, azt vettem észre, hogy kezdem elengedni az eddigi alapokat, és egyre fontosabb az, ami most történik. Úgyhogy ami most visz, az a Fénystopposok (Vad Fruttik). És nálam beütött a Szeles (Kiscsillag).
Kedvenc magyar dal(ok)
Minden idők szubjektív himnusza az LGT: Kotta nélkül. Mostanában két nagy érintésem van, az egyik a Kiscsillagtól a Miért nem tudod?, a másik pedig a 30Y és Háy János együttműködésből született Szívemhez szorítom. Ha a rockzene ilyen dalokból állna, forradalmat csinálna.
Kedvenc új, friss magyar előadó(k)
Könnyed szívvel tudok sokakat nagyon szeretni. Tényleg. Tehetségesnek és gazdagnak látom a szcénát, ráadásul nagyon bírom, hogy újra határozottan megjelent a másik és a cél iránti alázat ebben a generációban, ami szerintem a legfontosabb alap a tartós sikerhez. Személyesen nagyon szurkolok a Konyha áttöréséért. Szepesi Matyira élvonalbeli dalszövegíróként tekintek.
Kedvenc rocklemezek
Primal Scream: Give Out But Don’t Give Up, Oasis: Definitely Maybe, Coldplay: X&Y. És ez már így marad, azt hiszem.
Kedvenc dalszerző-előadó lemez
Nemrég Németh Róbert (HS7, Pegazusok Nem Léteznek) küldött át célzottan egy felettébb hasznos linket a keresztény könnyűzenéről, aminek egyik eredményeképpen most Sufjan Stevens-korszakomat élem. Carrie & Lowell, legutóbb. Nagy köszönet Robinak!
Kedvenc elektronikus tánczenei lemez
Volt egy időszak az életemben, amikor a big beat volt a rock and roll. Ennek a kornak megkerülhetetlen öröksége Norman Cook idevágó munkássága. Egy legrosszabbkor kifordult bokát is köszönhetek neki, ami jól illusztrálja, hogy volt képes levenni a lábamról. Sosem húzott be semmiféle tánctér. Csak ez. Meg is lett az eredménye. Szóval Fatboy Slim: Right Here, Right Now. Táncika az őrület határán.
Lemezgyűjteményed legkülönlegesebb/legértékesebb darabja
Nincs fétisem.
Bűnös zenei örömöd
Dead Or Alive: You Spin Me Round.
Dal, amit már nem bírsz meghallgatni
Középtávon hamar betelek szinte bármivel. De aztán újra megszeretem, ha van egy kis szünet.
Zene, ami a rádióban szól a legjobban
Ami a Petőfi rádiót illeti, abban Johnny Marr Easy Money-jára figyeltem fel legutóbb ebből a szempontból.
Kedvenc klip
Robbie Williams: Rock DJ. Meg az olyanok, mint például Jonas Åkerlund rendezőtől nekem váratlan húzás a Coldplay True Love-jához.
Zene, amitől boldog leszel
Inkább úgy mondanám, hogy amitől mindig helyemre kerülök. Sokszor hallottam, sokszor énekeltem, mindig hatott, de akkor ment át nagyon, amikor megértettem. Ez a magyar Himnusz. Mondjuk, magamtól nem teszem fel.
Kedvenc heartbreak lemez
Azt most nehéz lenne felsorolni, elsősorban azért, mert nagy Heartbreak furcsa mód elsősorban egy könyvhöz kötődött és csak azon keresztül a zenéhez, bár ott meg egyből a fél rocktörténethez. Ez volt Nick Hornby Pop, csajok, satöbbi című regénye. Pont akkor lábaltam bele, amikor megjelent először magyarul. A nyitógondolat azóta is klasszikus. Viszont így bármelyik abban említett dalt meghallom, jön a break. Illetve jött, a filmváltozat valahogy áthangszerelte az egészet. Ebből a szempontból még a Havana című Redford-film soundtrackje jó nagyon, bár az önmagában is remekmű szerintem.
Zene, ami elgondolkodtat
Minden jó sor és minden olyan zene, amelyben ott a csend.
Kedvenc zene utazáshoz
Tapasztalt utazó ismerős tájban: Fun Lovin’ Criminals: 100% Columbian. Tapasztalatlan utazó ismeretlen belső tájakon: The Cranberries: Everybody Else Is Doing It, So Why Can’t We?.
Kedvenc zene éjszaka, sötétben hallgatni
Ha van rá mód, a csend már jobban fekszik.
Kedvenc szombat esti bulizene
Kifutott alólam a műfaj. Ha véletlenül mégis utolér, már csak a retronak számító ügyek hoznak lázba. És még az is kétséges.
Kedvenc vasárnap reggeli pihenős zene
A gyerekeink csivitelése. Velük jön még Bognár Szilvi néni, Szalóki Ági néni meg a Halász Judit néni.
Kedvenc friss lemez
Sufjan Stevens: Carrie & Lowell, egyértelműen.
Kedvenc tavaszi zene
Madárfütty.
lejegyezte: Dömötör Endre
Robbie Williams megnyúzza magát a Rock DJ klipjében:
.
a Coldplay True Love-ja Jonas Åkerlundtól: