Analóg népi hangszereken játszott motívumokat pop-rock-tradícióból táplálkozó dob-basszus-alapokkal vagy éppen elektronikával megtámasztani ma már nem egy nagy fless, de olyan magától értetődő természetességgel és olyan élvezetesen ötvözni ezeket a zenei hagyományokat, ahogyan a Zajnal teszi, még mindig nem mindennapos tapasztalat Magyarországon. Ott a helyük hát a Magyarradaron.
Mikor alakult: 2015.
Hol alakult: Budapest.
Tagok, hangszerek: Kovács Gábor (furulya, doromb), Moldván Zsolt (ütősök), Schneider Róbert (basszusgitár), Tamás Boldizsár (citera).
Stílus: designer folk.
Hatások: Miles Davistől a Panteráig kb. minden. Komolyan, mind a négyen más-más korosztályból és kulturális közegből jövünk, akkora listát írtunk, ami már önmagában túllépi ennek az interjúnak az észszerű terjedelmi kereteit.
Kiadó: Semmi ilyesmi.
Történet: Az Óbudai Népzenei Iskola moldvai zenekarából alakultunk citera-furulya duóként, aztán úgy egy év múlva kezdtünk bővülni. Ekkor érkezett az Ethnofilből (ma Odd ID) cajonnal Zsoca, és a Speakers of Zionból basszusgitárral Srob is. Sokáig csak a duószámaink meghangszerelésére koncentráltunk, közben Velkey Róbert barátunk és volt brácsásunk jóvoltából lakáskoncerteken, illetve a Tindiának köszönhetően (akikkel Gábor zenélt régebben) moldvai táncházak szüneteiben léptünk fel. Ahogy alakult a repertoár, elkezdtünk kisebb klubokba és fesztiválokra is járkálni, a duófellépéseket idővel magunk mögött hagyva. 2019-ben kijött első kislemezünk, a Pusztafless, aztán 2020-ban meg koncerteztünk, amennyit csak tudtunk. Új számaink már egyre inkább közös jammelésekből születtek, most meg alig várjuk, hogy Sötétkamra címen lassan ezek is megjelenhessenek.
Megjelenések: Pusztafless (2019)
Küldetés: A minket ért urbánus és népi hatások hű lenyomatát megjeleníteni, kompromisszummentes, fasza zenét játszani.
Jövőkép: Látjuk magunkat, ahogyan egy színpadon zenélünk, egy igazi offline koncerten, egy igazi offline közönségnek.
Mellékprojektek: Gábor k0v1 néven is alkot, rommá csavart népi hangszerekkel nyakon öntött sounddesign-központú elektronikus basszuszenét, Zsoca pedig tagja egy egri kötődésű, főleg saját készítésű ütős-, ritmus- és népi hangszerekre komponáló “őserő” zenekarnak, a Kurul Dobosoknak.
Szexepil: Szofisztikált tahóság. (Elsősorban a zenénkben, de azért emberi vonalon is megy.)
Legnagyobb eredmény, elismerés: Amikor a Veszprémi Utcazenén odajött valaki egy koncert után, hogy "Ezt hogy képzelitek?!". Amikor látjuk a közönségen, hogy tényleg teljesen rajta vannak azon, amit művelünk. Persze ez a zenekarozás a szakma figyelme nélkül nehezen volna fenntartható, szóval pont ennyire hálásak vagyunk a Szimpla Lemming Programba való bekerülésért, a budapesti Fülesbagoly első helyéért, az év felfedezettje díjért a tavalyi Öröm a zenén, a Hangfoglaló Programnak, Ferenczi Györgynek és a Rackajamnek, hogy workshopjaikon többször velük muzsikálhattunk.
Legközelebbi fellépés, live stream vagy más terv a közeljövőre: Május végén jön a Sötétkamra című új kislemezünk, egy halom klippel, egyebekkel addig is.
Fotó: Bartis Milán.
A cikk megjelenését a Hangfoglaló Program keretében a Nemzeti Kulturális Alap támogatta.