Mindenki számára ismerős a zsúfolt táncparkett élménye, ahol egy elejtett zsebkendő visszaszerzése komoly harci feladat, ahol egy ritmusra járnak a lábak, egy ütemre bólogatnak a fejek – mert ha másban nem is, a színvonalas zenében mindenki egyetért. Azonban a fővároson egyre ritkábban tapasztalható pezsgő élőzenei klubélet.
Már nemcsak a kisebb városokban, de a megyeszékhelyeken is sorra zárnak be azok a szórakozóhelyek, amelyek élőzenét játszó előadókat képesek fizetős koncertekre meghívni. Tény, hogy a kapupénzért – azaz a jegyekből befolyó bevételért – egyre kevésbé éri meg a megyehatárokon túl, elsősorban a fővárosban dolgozó zenekaroknak technikát és buszt bérelni, és nekiindulni klubkoncertezni. Ördögi kör, mert ha nincs színvonalas műsor, akkor előbb-utóbb bezárnak a klubok, vagy letesznek arról, hogy koncerteket szervezzenek, Azaz az elvesztett zsebkendők, a kisközösségek, de főleg a rendezvényhelyszínek sorsukra maradnak.
A Cseh Tamás Program Klubtámogató Alprogram ezért olyan nem fővárosi kluboknak – ami lehetett művelődési ház, mozi vagy vendéglátóhely is – szóló pályázatot jelentetett meg még tavaly ősszel, amelyben az indulóknak azt kellett vállalniuk, hogy ebben a szezonban legalább tíz, nem a megyéjükben élő zenekarnak szerveznek élő, belépőjegyes koncertet. Az elnyert támogatásból a zenekarok honoráriumán és technikai költségén kívül a koncertek reklámozására is költhettek a pályázók.
Negyvenkilenc hely kapott támogatást az ország minden táján – a változás pedig már érzékelhető. Az elmúlt hónapokban közel félezer koncertet tartottak a Cseh Tamás Programnak köszönhetően. Az élőzenei élet folytonossága ilyen mondatokban is megmutatkozhatott: „Anno egy Cseh Tamás-koncert szervezése kapcsán dőlt el, hogy ez a szakma lesz a hivatásunk. Másfél évtizeddel ezután pedig a nevét viselő program keretein belül tudunk lehetőséget biztosítani tehetséges fiatal bandáknak” (Gellai Gergő, pécsi Est Café). Az igazi zenei élmény receptje alapján tehát minden összetevő – jó hely, jó zenekar, jó közönség – rendelkezésre állhat. A vidéki koncertélet nem búcsúzik: nem kell zsebkendővel integetni.
Cikksorozatunk a Cseh Tamás Program együttműködésével készült.