Lévai Balázs ugyan előbb könyves tévésként lett ismert, de a zenéhez is ezer szállal kötődik. A Dob+Basszus című zenei műsor szerkesztő-műsorvezetője, Lovasi András életrajzának szerzője, és egy 30Y-etüdfilm után most mutatták be a Quimby-féle Most múlik pontosanról szóló Engedem, hadd menjen című izgalmas dokumentumfilmjét - amit június 30-án vetítünk a recorderes Dürer Kertmozi-sorozatban. De vajon ő maga milyen lemezeket hallgat?
Első zenei emlék
Anyám altatói és az óvodai éneklések után egy Beatles-kazetta. „She loves you, yeah, yeah, yeah” – szüleim nem voltak különösebben muzikálisak, de ez a Beatles-album megvolt kazettán, 6-7 éves koromban orrvérzésig hallgattam. Érdekes módon a második hazakerült kazetta egy Rolling Stones volt, így a popzene kétpólusosságát már a kezdetekkor megtapasztalhattam.
LÉVAI BALÁZS 2010-BEN MÁR ELÁRULTA A RECORDERNEK AKKOR AKTUÁLIS KEDVENC LEMEZEIT.
Első lemez, amit saját pénzből vettél
EDDA I. Úgy emlékszem, 90 forintba került és a Skálában vettem meg (ami ma az Allee). Hatodikba járhattam az általánosban, mikor berobbantak Attiláék, minden fiú odavolt értük, annyira másképp szóltak, mint az Omega vagy a Piramis. Egyszerűen kötelező volt beszerezni.
Zene, ami zenélésre inspirált
Talking Heads. Amikor a gimnáziumban mi is elkezdtünk zenekarozni, akkor már lecsengőben volt nálunk a punk, s váltottunk az akkori alter vonalra. Imádtuk David Byrne zenekarát, pár dalukat – több-kevesebb sikerrel – mi is játszottuk az iskolai bulikon.
Meghatározó koncertélmény
Red Hot Chili Peppers a Stadthalleban. Még Frusciante is játszott. Zseniális buli volt, az első pillanattól vitt magával és nem engedett.
Kedvenc magyar lemez
A.E. Bizottság: Kalandra fel!!. Ez nyilván egy safety choice, mert így nem kell választanom a nekem kedves Kispál-, Quimby-, Cseh Tamás-, Tankcsapda- vagy Hiperkarma-lemezek közül. Ez egy őrült képzőművész hobbizenekar teljesen őrült lemeze, mégis mind zenében, mind szövegben sikerült valamit nagyon elkapniuk. Kompakt, kerek egész, amennyire ez egy dadaista mű esetében lehetséges.
Kedvenc magyar dal
Cseh Tamás-Másik János: Budapest. Viszonylag későn, felnőtt fejjel ismertem meg a Levél nővéremnek albumot. Meghatározó élményt jelentett, amikor a Dob+Basszusban Bereményi Gézával, Cseh Tamással és Másik Jánossal forgathattam. Ezzel az epizóddal később több szakmai díjat is nyertünk.
Kedvenc dalszerző-előadó lemez
Peter Gabriel: So.
Kedvenc rocklemez
AC/DC: If You Want Blood (Live). Itt megint a kamaszkor játszik. Az ennek turnéjából készült Let There Be Rock című filmet úgy hétszer láttam a Bartók moziban. Néhányszor iskola helyett.
Kedvenc elektronikus tánczenei lemez
Depeche Mode: Violator. Ebben a műfajban nem vagyok túl erős, de ezt a klasszikust nagyon bírom. Illetve olyan softos cuccokat szoktam még hallgatni, mint a Postal Service vagy a Pendulum.
LÉVAI BALÁZS AZ 1985-ÖS PESTI DM-KONCERTEN IS OTT VOLT, MEG IS OSZTOTTA VELÜNK EMLÉKEIT.
Minden idők legjobb lemeze
David Bowie: The Rise And Fall Of Ziggy Stardust. Szerb Antal úgy mutatja be Goethét egy kötet végén a jegyzetekben, hogy „Ő volt Goethe.” Na, ő meg Bowie, ez meg a Ziggy.
Lemezgyűjteményed legkülönlegesebb/legértékesebb darabja
Egy amerikai kiadású Ramones It’s Alive dupla bakelit lemez a punk hőskorszakából.
Olyan zene, ami nagyon elüt a stílusodtól, mégis nagyon szereted
A népzene. Négy-öt éve ismerkedtem meg ezzel a zenei világgal, amikor elkezdtem a Csík Zenekarral dolgozni művészeti tanácsadóként, korábban teljesen analfabéta voltam ezen a téren. Nekik köszönhetem, hogy már legalább az alapokkal tisztában vagyok.
Dal, amit már nem bírsz meghallgatni
Hernádi Judit: Sohase mondd. Életem első csajának az anyja felvette ezt a dalt egy 90 perces szalagos kazettára loopolva, s állandóan ez szólt nálunk. Pár hónap után éket vert a szerelmünkbe.
Kedvenc szombat esti bulizene
Sly & The Family Stone: Dance To The Music. Igazi ősfunky, iszonyatos lüktetéssel és nyersességgel. Még Woodstockot is megjárták, ahol nagyot hasítottak a koncertjükkel.
Kedvenc vasárnap reggeli pihenős zene
Valami chill out, mondjuk Massive Attack.
Zene, amitől boldog leszel
R.E.M.: Shiny Happy People. Michael Stipe és Kate Pierson ironikus kettősén mindig mosolygok, ha meghallom valahol.
Kedvenc heartbreak lemez
Mazzy Star: So Tonight That I Might See. Tavaly fedeztem fel őket, pedig nem éppen mai csirkék. Óriási album, erős hangulatokkal.
Zene, ami elgondolkodtat
Bartók Béla. Nem megy másképp: miközben hallgatod, figyelni kell és gondolkodni. Megkerülhetetlen zseni, akinek a hatása még a könnyűzenében is sokszor visszaköszön.
Kedvenc zene utazáshoz
Tankcsapda. Ha nagyon fáradt vagyok és sokat kell még vezetnem, biztos beteszek egy Csapda cd-t. Felhangosítom és együtt üvöltöm Lacival, hogy egy szemétdombra szültek. Sokat segít. Sportolás közben viszont mostanában Supernemet hallgatok legtöbbet, Szabiék zúzása mindig átsegít a holtpontokon.
Kedvenc zene szex után
Mondjuk Kings Of Convenience, de biztos nem Rammstein.
Kedvenc filmzene
Singles (Facérok). A seattle-i ősrobbanás után készült ez a kedves/helyes/szerelmes film, még a Pearl Jam tagjai is játszanak benne. Iszonyú jó a tracklistje, pontosan leképezi ezt a zenei korszakot.
Kedvenc zene olvasáshoz
Vagy olvasunk, vagy zenét hallgatunk, a kettő együtt nem megy. Főzéshez viszont mindig szól a zene, ott muszáj elkapni a megfelelő hangulatot.
Kedvenc friss, idei lemezek
Death Cab For Cutie, Sufjan Stevens, Blur, Muse, Drake.
Kedvenc nyári zene
Coco Jamboo, mi más?
TETSZETT? TÖBB TUCATNYI KORÁBBI LEMEZTÁSKA-INTERJÚNK ERRE!
lejegyezte: Dömötör Endre
fotó: Lékó Tamás
az Engedem, hadd menjen előzetese: