A magyar könnyűzene elmúlt tíz évének egyik legfontosabb történése a Petőfi Rádió zenei adóvá alakítása volt 2007-ben, melyet főszerkesztőként Csillag János vezényelt le és maradt is az MR2 élén 2010-ig. Most pedig 24 órában sugárzó, fiatalokat megcélzó webrádiót indított producer-főszerkesztőként Radio Pro néven. Őt kérdeztük kedvenc zenéiről.
Első zenei emléked
Nyolcéves voltam,1966 nyarán, a balatonvilágosi SOTE üdülő társalgójának ablakába néhány húsz év körüli fiatal kitett egy szalagos magnót, amiből a Rolling Stones-tól a Paint It Black szólt. Olyat, azóta sem éreztem. Képtelenségnek tűnt, hogy lehet ilyen zenét csinálni, és az is hogy a zene ilyet csinálhat velem. Később, az Illés, Metro, Omega kínálatból nekem viszonylag tartósan az Illés lett a választásom, ahogy a barátaim többségének is. Ennek megfelelően az első házibulikon nagyjából ezek szóltak. Volt még egy szürreális Beat ablak című válogatáslemez a Bergendytől, mint külföldről hozzáadott érték (ezen az 1971-es első Bergendy-lemezen nemzetközi slágerek feldolgozásai szerepelnek – a szerk.). Magnóról meg ezek szóltak akkoriban – Aphrodite’s Child: Rain And Tears, Shocking Blue: Venus és a Soha ne menj vasutashoz feleségül (azaz a Never Marry A Railroad Man), Uriah Heep: Lady In Black, Deep Purple: Child In Time, meg az Animals. Azután még jöttek az LGT-k.
Első lemez, amit saját pénzből vettél
Inkább magnóztam, későn lett lemezjátszóm, úgyhogy a GM49-től a Kötöde kislemez az első, amire emlékszem.
TOVÁBBI LEMEZTÁSKA-INTERJÚINK KEDVENC ZENEI ÉLMÉNYEKRŐL, DALOKRÓL, LEMEZEKRŐL.
Zene, ami miatt a zene lett az életed
Nem lett az életem, de nagyon fontos. Itt bővebben nem részletezendő családi okokból a Besame Mucho.
Meghatározó koncertélmény
Queen 1986-ban, a tömeg miatt. Laurie Anderson, mert pont időben volt (az első koncertje 1991-ben volt Budapesten, azóta többször is fellépett – a szerk.). Talking Heads, mert korábban volt, mint az ideje (1982. júniusában, sikerei csúcsán – a szerk.). Meg egy Kontroll-koncert az Ikarusz művházban, mert most is meglep, hogy volt bennem valaha is annyi elszántság, hogy kibuszozzak Mátyásföldre egy koncert miatt.
Minden idők legjobb lemezei
A Caravan című jazz sztenderd és tetszőleges feldolgozásai, aztán Pixies: Bossanova, The The: Dusk, The Clash: London Calling, Moby: Play.
Kedvenc magyar lemez
Egy kis hazai 1. (2008-as MR2 válogatáslemez – a szerk.)
Kedvenc magyar underground dalok
URH-tól, Kontroll-tól, AE Bizottságtól sok minden, azután még: Kaukázustól a Teszkó, AMPS-tól a Kotroda – már ha ezek undergroundok.
Kedvenc rádiós sláger
Babyshambles-től a Delivery, mert olyan komplex.
A FENTEBB EMLÍTETT 1986-OS QUEEN-KONCERTRŐL RÉSZLETES INTERJÚT KÉSZÍTETTÜNK.
A meghatározó világzenei lemez
Zap Mama: Adventures in Afropea 1.
Zene, amitől boldog leszel
Bármi, ami elsőre magával visz.
Zene, amit beteszel, ha stresszes vagy
Joe Strummer.
Zene, ami a rádióból szól a legjobban
Ilyen most már nincs, de jó negyven éve még volt. A Tánczenei koktél és az Ötórai tea. Középhullámon lehetett hallgatni őket. A déli hírek után kezdődött a Tánczenei koktél, minden másnap. Páratlan napokon ugyanis Melódiakoktél szólt, ami inkább az instrumentális melódiákra fókuszált. Volt olyan barátom, akinek az apja (Totyi bácsi) naponta felvette szalagra mindkettőt (Tánczenei + Melódiakoktél) és dátum szerint katalogizálta őket. Az Ötórai tea kicsivel későbbi termék. A Rádióújságban előre közölték a tervezett zenei tartalmat szerzők-számcím-előadó bontásban. Anyámnak volt egy Wilco zsebrádiója nyolc tranzisztorral és egy fekete műbőrtokkal. Na most, a tokba pont bele tudtam csúsztatni a Rádióújságból kivágott, egy hasáb széles tartalomjegyzéket. Azzal menőztem a haverok előtt lenn a Duna parton, ahol csutkára tekerve hallgattuk a zenei kínálatot, és előre tudtuk, hogy mi következik.
Bűnös zenei örömöd
All Saints: Pure shores.
Zene szexhez
Lounge-os csávó vagyok.
Kedvenc szombat esti zene
Iziltől, Palotaitól, Infraghanditól, Robtól nagyjából bármi.
Kedvenc vasárnap reggeli zene
Attól függ, hogy sikerült a szombat.
Kedvenc új előadó, friss zenék
Egyik sem új, de szinte mindegyik számuk és/vagy szövegük kiszámíthatóan korszerű és/vagy eredeti: Magashegyi Underground, Carbonfools, Punnany Massif, Akkezdet Phiai, Soerii & Poolek.
Kedvenc zene őszi napsütéshez
Valami, amiben vannak őzikék is.
lejegyezte: Dömötör Endre
fotó: Behán Mária
Csillag János egyik kedvenc lemezéről, a The The-féle Duskról a Slow Emotion Replay:
ami most jön, abba belegondolni is borzongató, de valami ilyesmi lehetett a Talking Heads 1982-ben a BS-ben (ez egy '82-es koncertfelvétel a Wembley-ből):
a Brrrlak! a Zap Mamától, Csillag meghatározó világzenei lemezéről: