Egy Manfred Mann-dal indította el az úton, a csúcs számára a Mercury Rev, mostanában a Steely Danre van rákattanva. A hamarosan új lemezzel jelentkező Felső Tízezer frontembere, Sallai László zenei ízlését térképezzük fel, aki olyan együttesekben játszik még, mint a Galaxisok és a The Somersault Boy, illetve az új lemezét most pénteken megjelentető Platon Karataev. Nemrég Captain Average nevén indított új projektet, amelynek Heaven Capitulates című debütáló albuma már elérhető. Ez a cikk először a Recorder magazin 90. számában jelent meg.
Első zenei emlék
A Piramis 1992-es koncertje, amit apukám vett fel a tévéből VHS-re. Van egy videó rólam, ahol háromévesen éneklem a Ha volna két életemet, nagyrészt halandzsázva.
Első lemez, ami saját pénzből vettél
Nem vagyok benne teljesen biztos, de emlékeim szerint a Judas Priest koncertlemeze volt, a Priest... Live!
Első zenekar/előadó, akiért rajongtál
Manfred Mann Mighty Quinn című dalával kezdődött a zene iránti szenvedélyem. Az ő munkásságáért annyira rajongtam tízévesen, hogy amikor életemben először ültem internet előtt, akkor a Manfred Mann’s Earth Band honlapjára kattintottam rá elsőként, és azt is kihisztiztem, hogy a 2000-es koncertjükre elvigyenek az általános iskolai osztálykirándulásról.
Meghatározó koncertélmény nézőként
David Byrne, 2009, Millenáris.
Meghatározó koncertélmény előadóként
A Felső Tízezer Majd lesz valahogy albumának bemutatója az A38-on. Nem volt hibátlan koncert, de egy nagyon zűrzavaros időszakot zártunk le azzal a koncerttel, úgyhogy hatalmas megkönnyebbülést éreztem akkor. A Galaxisok Müpás koncertje még, ami eszembe jut, ahol az egész családom ott ült a nézőtéren, az nagyon megható volt.
Kedvenc magyar lemez
Európa Kiadó: Jó lesz ’84, így a mai napig nagyon büszke vagyok rá, hogy Szabó Benedekkel sikerült összehoznunk a 30. évfordulójára a feldolgozáslemezt.
Kedvenc poplemez
XTC: Skylarking (1986).
Kedvenc rocklemez
A Bomb The Music Industry! Vacation című lemeze, ami éppen idén volt 10 éves. Jeff Rosenstock a szólólemezeivel is egészen fantasztikus pályát fut be, de ez az album az örök kedvenc tőle.
Kedvenc hiphoplemez
Kevés hiphoplemez köt le igazán, de két nagy kedvencem is van: az egyik MC Tunes The North At Its Heights (1990) című lemeze, amelynek zenei alapjait a 808 State csinálta, a másik pedig P.M. Dawntól az 1991-es Of the Heart, of the Soul and of the Cross: The Utopian Experience.
Kedvenc elektronikus zenei lemez
Kraftwerk: Autobahn (1974).
Kedvenc videoklip
A Blur videóklipjeit nagyon szeretem, a Parklife a kedvencem, de legalább ugyanennyire szeretem a The Universalt vagy a Coffee And TV-t.
Bűnös zenei örömöd
Tíz évvel ezelőtt azt mondtam volna, hogy Falco, akit a mai napig nagyon szeretek, de ma már egyáltalán nem látom cikinek. A Rock Me Amadeus amúgy sosem volt rám különösebb hatással, de mondjuk a Ganz Wien, a Nachtflug, a Sound Of Musik vagy a Helden von Heute mind-mind világbajnok dalok.
A legjobb dal, amit valaha írtál
Erre biztosan mindig mást mondanék, de talán az Építek egy űrhajót, amire a leginkább büszke vagyok, és talán az az egyik olyan dalom, amit tényleg sikerült úgy megvalósítani, ahogy a fejemben szólt.
Legjobb zene szívfájdalomra
East River Pipe.
Zene, ami az esküvődön szóljon
Tízévesen a keresztanyám esküvőjén úgy határoztam, hogy az én esküvőmön a Something fog szólni a The Beatlestől. Azóta nem gondolkodtam ezen a kérdésen, úgyhogy ez a legfrissebb válaszom erre.
Zene, ami a temetéseden szóljon
John Prine: When I Get To Heaven.
Zene, amitől boldog leszel
Ian Durytól mindig jó kedvem lesz, még a Manic Depression című dalától is.
Dal, amit már nem bírsz meghallgatni
Oasis: Wonderwall.
Saját dal, amit már utálsz előadni
Koncerten szívesen eljátszom bármit, inkább meghallgatni nem szeretem bizonyos dalaimat. A Felső Tízezernek van egy Akusztikus gitár című dala, azt például nem szívesen.
Minden idők legjobb lemeze
Mercury Rev: Deserter’s Songs (1998). Még gimisként hallottam először, de ma is ugyanúgy lenyűgöz, és pár évvel ezelőtt Zágrábig mentünk értük, úgyhogy ott pár dalt élőben is hallottam róla. Nem csalódtam.
Kedvenc filmzene
Van egy Bo Harwood nevű zeneszerző, akiről nem túl sok mindent lehet tudni azon túl, hogy John Cassavetes filmjeihez írt zenéket. Az Egy kínai bukméker meggyilkolásában kaptam fel először a fejemet a Rainy Fields Of Frost And Magic című dalára, de az Egy hatás alatt álló nő filmzenéje még annál jobban is elsöpört.
Legalulértékeltebb magyar előadó
Dévényi Ádám.
Ember, akit a leginspirálóbbnak tartasz most
Robert Pollard. Elképesztően termékeny szerző, és olyan szabadságot teremtett meg a Guided By Voicesban és a többi projektjében is, ami egészen csodálatra méltó.
Kedvenc gitárszóló
Nem igazán izgatnak a gitárszólók, de ha valamire mindig megdobban a szívem, akkor az a Boston More Than A Feelingjének szólója.
Szeretett zene, amit az istennek sem tudtál megkedveltetni a barátaiddal
Sem a Carter The Unstoppable Sex Machine, sem a Babybird iránti rajongásomat nem sikerült másokra átragasztanom, pedig becsülettel próbálkoztam.
Mit hallgatsz mostanában repeaten
Steely Dan. Régebben is próbáltam őket hallgatni, de nem fogott meg túlságosan, tavaly viszont a Katy Lied albummal áttört a gát és teljesen beleestem. Azóta megvettem az összes lemezüket, és elég sokat pörögnek most itthon.
Legjobb zene forradalomhoz
Ilyen helyzetbe még nem kerültem, de ha majd fogok, akkor Hüsker Dü szólhatna közben.
Legjobb lemezborító
Aztec Camera: High Land Hard Rain (1983). David Band tervezte, aki a Spandau Ballet és az Altered Images borítóit is készítette.
Zene, ami nagyon elüt a stílusodtól, mégis szereted
A francia sanzonok világa nem áll hozzám túl közel, de Jacques Brelért feltétel nélkül rajongok.
Kedvenc filmjeleneted, amiben egy zeneszám szól
Az All That Jazz zárójelenete a Bye Bye Life című dallal, ami egy Everly Brothers-szám kiforgatása. Egyszerre szürreális, banális, döbbenetes, vicces és szívfacsaró.
Film, aminek szívesen csináltad volna a zenéjét
Nagyon szeretem a Rosencrantz és Guildenstern halott című filmet, a zenéje viszont kevésbé telitalálat, úgyhogy azt szívesen elvállaltam volna, bár a film megjelenésekor olyan hat hónapos voltam, ami okozhatott volna problémákat.
interjú: Varga Ferenc
headerfotó: Nagy Gábor