2021-ben is bőven voltak izgalmas magyar kiadványok. Összeírtuk a húsz kedvencünket, és még húszat, amit szintén nagyon ajánlunk. Ez a cikk először a Recorder magazin 90. számában jelent meg.
Àbáse: Laroyê
Latin és afrikai stílusok sok vendégzenésszel, hiphopos, neosoulos, jazzes megoldásokkal. Bognár Szabolcs arra is figyel, hogy a húzós és komplex groove-ok között a finomságok se vesszenek el.
Analog Balaton: Lent
Hosszú rákészülés után jelent meg az Analog Balaton debütálása. Az okos, de megmozgató tánczenéből és az (olykor ironizált) melankolikus-önmarcangoló alter hagyományból meglepően kerek album jött ki.
Apey: Changes
Apey tavaly a Book Of Changes című albummal feltette a koronát szóló életművére, idén pedig Black Circle Orchestra néven összehozott egy zenekart. A dalok velük is teljes természetességgel szólalnak meg.
Barkóczi Noémi: Dolgom volt
Barkóczi Noémi nagyobb kihagyás után tért vissza, és a fókuszt a lélekről a külvilágra fordította. Megejtően könnyed, fülbemászó dalai tele vannak konkrétumokkal, de önmagunkon túlra mutatnak.
Bëlga: Karnevál
A Bëlga „világzenei” (főleg latinos, számos hivatkozással megszórt) lemeze, de a lényeg úgyis az, hogy mostantól lesz mit idézni, amikor megszólal a szomszéd flexe, vagy már megint emelkednek azok a kurva árak.
Berriloom and the Doom: In The Heart Of The World Logic Never Forgives
A matekrockból, az indie műfajokból és az avantgárdból merít a zenekar. Ami ebből összeáll, az erős érzelmi hatású, de kicsúszik a kezünkből – hiszen éppen az irracionalitás a koncepció magja.
Beton.Hofi: comic sins
A trap idei befutója, aki egyszerre beszél az utca és az egyetem, a pop és a rap nyelvén. Tud pimasz és vicces lenni, de hitelesen mutatja meg a vívódásokat, a féktelen bulizás mögötti traumákat is.
Dzsúdló: Szörnyeteg
Dzsúdló slágeres és őszinte, trapból, R&B-ből, popból összegyúrt, egyedi hangú dalokkal lett ismert. Második lemezén több irányba is elmozdult: hol még direktebben popos, hol poppunkos, de előkerül a garage is.
EZ Basic: Resonance
Az igen jónevű producer, George Schilling közreműködésével készült lemezen a legnagyobb meglepetés az álomszerű pszichedelikus folk megjelenése, de előkerül a western és az indie rock és -pop is.
6363: Metamatika
6363 aka. Gege végig Lusta Geri húzós és ravasz beatjeire rappel; rengeteg azonnal ható vagy épp sokadszorra felfogható poénnal írja ki magából személyisége öntömjénező-beszólogató és szuicid oldalát.
Holi: Sírok és nevetek
Kíméletlen öngúny, politika, vitriolos magyar raptörténelem, a végén pedig egy – önostorozással felütve igazán hatásos – húszperces romantikus road movie: sajátos hangú bemutatkozás a hiphop határterületéről.
Jakab Péter: Nem Fontos Személy
Félbemaradt a Jazzékiel turnéja, és a frontembernél maradt egy szinti – hát írt rajta egy nem tervezett szólólemezt. Személyes hangulatú sadcore az ágy végéből, de a humor sem hiányzik róla.
Jazzbois: Jazzbois Goes Blunt II
Az instrumentális hiphopban nemzetközi hírnevet szerzett trió továbbra is az álmodozós-jazzes Rhodes és a hiphopos-funkos ritmusszekció párosítására épít, csak most még több ötlettel, játékkal.
Jü: III
Rock, szabad improvizáció. délkelet-ázsiai zenék: akármennyire különbözőnek látszanak ezek, a Jü sodró, szellemes számaiban teljes természetességgel tudnak együtt élni és egymásba alakulni.
MMAMT: II
Egyedi Péter második szólólemezén az énekes-dalszerző hagyomány és az art rock mellé bejön egyfelől az elektronika, másfelől a kamarazene. Összetettségében igazi szólólemez: egy személyiség komplexitását mutatja be.
Papaver: Stuntman
Az egyik Papaver kuzin szólódebütálása az énekes-hagyománnyal játszik el: mikor azt gondolod, hogy túl sötét, akkor vált át viccesbe, amikor azt hallod, hogy folkos, akkor lép rá a torzítópedálra.
Ress, Kapitány Máté, Lil Frakk: Kontroll
„Újgenerációs Hip Hop Boyz”: az újhullámos hiphop és R&B legjobb képviselői álltak össze egy lemezre, és nemcsak megőrizték mindannyiuk erősségeit, hanem többször még a komfortzónából is kimozdították egymást.
Téveszme: A legszórakoztatóbb nyomor
Az alig néhány kiadvánnyal kultikussá lett zenekar dallamos hardcore-t játszik. A fifikás megoldások nem mennek az energia rovására, a szövegek egyszerre költőiek és erősek. A végén a doromb is előkerül!
Thy Catafalque: Vadak
Kátai Tamás zenéje mindig sokszínű volt, a Vadak pedig még a korábbiaknál is inkább az: van itt thrash, progresszív rock, népzene, szintik, fúziós jazz stb. – de minden megtalálja a maga helyét.
Tündérvese: Körbezárul
A Tündérvese törökös hatásokkal színezett zenéje a metal és az alternatív rock közé helyezhető. Egyszerre zsigerekre ható és elgondolkodtató második lemezük komoly szintlépés az elsőhöz képest.
MÉG 20 IDEI MAGYAR LEMEZ, AMIT ÉRDEMES MEGHALLGATNI
CT Kidobó: Impulse & Inhibition I & II
Rétegzett, szellemes és fülledt electro, egy nappali és egy éjszakai résszel.
DLRM: DLRM
Indie-stoner-grunge-ról pszichedéilára váltott a zenekar, de érződnek még a régi hatások.
FOR: Vacuum EP
Ipari techno: ellenséges gépek munkálkodásának folyton változó zenéje.
Heartlapse: Remains
A káosz határán egyensúlyozó, drámai dalok metalból, hardcore-ból, poszt-stílusokból.
Kovacs The Hun: Mirror World / Sketches(2)
Filmzenés, hangulatfestő jazzes downtempo, és a hozzá készült izgalmas „vázlatok”.
Laurine Frost: NIMFA
Besorolhatatlan elektronika-jazz-dub, a tavalyi lemez légiesebb, játékosabb folytatása.
MA’AM: Andremodor Modaleda
Kortárs-rituális ének, kísérleti-táncos elektronika - játékossággal a frusztráció ellen.
Napfonat: Szól a világ
Öt erős énekesnő minimális kísérettel, többszólamú(vá átírt) magyar és más népdalokkal.
ONE-AB x Tink: Folt
Egzisztenciális-létfilozófiai kérdéseket boncolgató hiphop szívműtét után.
Pátkai Rozina: Minka
Sokszínű, hol finoman art popos, máshol zörgő-kattogó versfeldolgozások.
Ress: Fiúk is sírnak EP
A bemutatkozástól hol poposabb, hol táncosabb irányba mozduló újhullámos R&B.
Ritual Abuse: Glitch City EP
Ipari hiphop / bass music a városi lét csalódásairól: súlyos zene ördögi vigyorral.
River Flows Reverse: When River Flows Reverse
Lüktető, elszálló, dalszerűvé sűrűsödő, elragadó pszichedelikus folk.
Saya Noé: Museum Of Sins
Hol slágeresen fülbemászó, hol a kamarazene felé forduló elektronikus pop.
shum x asvanyviz2: shum x asvanyviz2
Elnyújtott, lebegő, néhol betorzuló, végig eseménydús drone ambient.
Szemző Tibor: ARBO X – Csoma Grooves
Megbabonázó, ismétlődő zenei gesztusokra épülő minimalizmus húsz zenésszel.
Szesztay Dávid: Iderejtem a ház kulcsát
Melankolikus-érzelmes, gazdagon hangszerelt, új színeket is hozó art pop.
Towpe: Bad Influence EP
Ironikusan nosztalgikus pszichedelikus pop, nyúlós szintikkel, funkos ritmusokkal.
V/A: Dalmata Daniel x EXILES x Farbwechsel
Kihagyhatatlan válogatás: 43 szám a kortárs underground elektronika legjobbjaitól.
VENI: Unfold Live
Lecsupaszított folkos art pop, központban az ének, mögötte gitár és elektronika.
A listát 2020 decembere és 2021 novembere közt megjelent lemezekből állítottuk össze, Greff András, Huszár András, Kristóf Norbert, Pawlowszky Tamás, Rónai András és Soós Tamás szavazatai alapján. A szövegeket Rónai András írta.