Lehet-e autentikus a magyar afrobeat és egyáltalán van-e rá itthon igény? A The Mabon Dawud Republic lemezbemutató koncertje mindkét kérdésre egyértelmű választ adott, teltházzal, vendégzenészekkel és elképesztő hangulattal. Fotógaléria és mini-beszámoló!
A Recorderen a kezdettől követjük az első hazai afrobeat zenekar, a The Mabon Dawud Republic pályáját, volt róluk Magyarradaros bemutatónk, írtunk az első kislemezükről, tavaly tavasszal ott voltunk az A38-as koncertjükön, a nemrég megjelent első albumhoz kapcsolódóan pedig interjúztunk is velük, és volt róla lemezkritikánk is. Ezek után már csak természetes, hogy ott voltunk a lemezbemutató koncertjükön is, amire múlt szombaton került sor abban a Trafóban, azon a helyszínen, ahonnan a zenekar pályája is indult 2017-ben a Fela Kuti zenei örökségét továbbvivő nemzetközi fesztiválsorozat, a Felabration első hazai rendezvényén.
Nyitásként a lemezt kiadó BudaBeats főnökei alapoztak egy DJ szettel, a koncert után pedig az alagsorban volt afrobeat afterparty, de ezt leszámítva ezúttal nem volt másik fellépő, azaz az egész este a Mabon Dawud körül forgott. Akik a a bemutatkozó kislemez két dalával kezdtek, majd, mielőtt rátértek volna új album anyagára, jött egy kis kitérő az este két vendégzenészével: az amúgy is számos műfajból kikevert afrobeat hangzásvilágot a Chalaban főnökeként ismert Saïd Tichiti egy kis marokkói hangulattal színesítette, míg a Ghánából érkezett és már a tavalyi, hajós koncerten is felbukkanó Stevo Atambire az afrikai tradicionális vonalat erősítette.
Stevo egyébként az albumon is vendégszerepel és a zenekar a közös dallal (Mawadidoh) fordult rá az új anyag bemutatására, később pedig, már zárásként visszaástak a műfaj gyökereiig a Fela Kuti féle Shakara és Colonial Mentality feldogozásával. Bármennyire is fura lehet első hallásra a "magyar afrobeat" kifejezés, ezzel a koncerttel és az új nagylemezzel most már tényleg végérvényesen bizonyította a The Mabon Dawud Republic, hogy van létjogosultsága a dolognak; hogy közönség is van rá, azt a teltház bizonyítja, hogy kellően autentikus is, azt pedig az, hogy (mint a koncert végi bejelentésből kiderült) a hazai szervezők újra megkapták a jóváhagyást a Felabration név használatára, így október végén újra lesz Budapesten afrobeat mini-fesztivál.
Frank Olivér (infinitebeat.hu) fotói