A Recorder friss, 66. lapszámának fókusztémájával 1998-ra csévéltünk vissza. Évösszefoglalónk kronologikus idővonala után két részben vizsgáltuk 1998 popzenei trendjeit (1. rész: pop és rock, aztán 2. rész: hiphop/r&b és elektronikus tánczene), majd hazai történéseit, aztán listáztuk 1998 legjobb albumait, bemutattuk a szerkesztőség tagjainak személyes kedvenc 1998-as LP-it is és az év mainstream slágereit: a menőket és a cikiket. A stáb személyes kedvenc 1998-as dalaival zárjuk a fókusztémát.
Húsz éve a popzene. A poptörténeti körforgás húszéves periodicitását követő megemlékezéseinkben hét éve 1991-re, hat éve 1992-re, öt éve 1993-ra, négy éve 1994-re, három éve 1995-re, két éve 1996-ra, tavaly pedig 1997-re csévéltünk vissza.
AZ 1995-ÖS SZEMÉLYES FAVORITOK.
ÉS A SZERINTÜNK LEGJOBB 1994-ES SZERZEMÉNYEK.
Biczó Andrea
Queens Of The Stone Age: Mexicola
Talán a leginkább előremutató dal az első QOTSA-lemezről – annyira, hogy néha még koncertre is előveszik (pechemre mondjuk pont nem Budapesten vagy Bécsben).
+1 Placebo: Evil Dildo
Az album rejtett trackje, nyolc percnyi csend után szólal meg és Brian Molko üzenetrögzítőjén hagyott creepy fenyegetést zenésíti meg. Borzasztó nyomasztó és egyben briliáns.
Csada Gergely
Arab Strap: New Birds
Minden idők egyik legszebb, legmegrázóbb popszáma. Ahogy Moffatt az alig érthető skót akcentusával motyogja a szöveget a volt csajával való találkozásról, ahogy a felénél elhalkul a dal, és ő belemondja a mikrofonba, hogy „you’ll know you’ve done the right thing”, hogy aztán a zenekar belecsapjon a posztrockos elszállásba az a dalírásnak a legnagyobb csúcsa szerintem.
Dömötör Endre
R.E.M.: Falls To Climb
A kedvenc R.E.M.-lemezem az 1998-as Up. Az utolsó négy szám az egyik legjobb utolsó négy szám egy albumon. Az utolsó a legjobb, ez. Az egyik legjobb dal valaha, annyira sok rétege van. Most ezt választom: "Me, I am free, free.”
Elekes Roland
Hefner: The Sweetness Lies Within
Ez azon kevés dalok egyike, amit képes vagyok egymásután akár ezerszer is meghallgatni, sőt, megnézni is, mert a videó is van annyira jó, mint a zene.
Huszár András
Fatboy Slim: Praise You
Mert az első gimis sulibulikon, amikre nem mertem bemenni, a Fatboy Slim-slágerek voltak azok, amikre mégis bementem, mert hát azokra muszáj és közülük ennek van a legkirályabb klipje.
Kálmán Attila
Outkast: SpottieOttieDopaliscious
Több évtizednyi fekete zenei hagyomány, és több évtizednyi fekete zenei jövő hét percbe sűrítve.
Kollár Bálint
Crowbar: Planets Collide
Idén április előttig Elliott Smith Bled White-ját mondtam volna, azonban ahogy a Crowbar a roadburnös lemezújrajátszó koncertjét elindította ezzel a dallal, abban egy komplett kisgazdapárti traktorostüntetés súlya benne volt.
Lékó Tamás
New Radicals: You Get What You Give
Örök igazság. Örök kedvenc.
Mika László
Neutral Milk Hotel: King Of Carrot Flowers Pts. 2 & 3
IIIIII loooove yooouuu Jesuuuuuuus Chriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiist!
Németh Róbert
Massive Attack: Risingson
Ülünk valami albérletben, valami házibuliban, valami rettenetes állapotban, valami reggel hatkor, és hallgatjuk ezt a számot, és akkor valaki azt mondja, hogy „mind meghalunk”, és akkor rettenetesen elkezdünk röhögni, de közben ott van az is, hogy de tényleg. Na, ez a libabőr és ez a filmszerű, beégett jelenet még mindig megvan, ha hallom ezt a számot.
Reszegi László
Marilyn Manson: Coma White
Az egész Mechanical Animals egy örökérvényű, időtlen alkotás, de a záró Coma White valahogy még ennél is több. A legkifinomultabb dalok egyike a teljes életműből.
Rónai András
Herbert With Dani Siciliano: Going Round
„Nem tudom, mit csinálok, nem tudom, mit gondolok, csak azt tudom, hogy megszédítesz.” A szerelmet sokan megénekelték jól, de ebben a számban benne van ez a szédülés is, egyrészt szinte kézzel fogható módon a körbe-körbe mozgás, másrészt meg az érzelmi-metaforikus. Nem csoda, hogy ott a helye minden valamire való Minden Idők Legjobb Szerelmes Számai listán! (Pl. az enyémen.)
Salamon Csaba
Boards Of Canada: Kaini Industries
Indián sírhelyek romjain felhúzott gyárkéményekből füstölgő hauntology. Az eredeti Disintegration Loop, egy percben.
Soós Csaba
Beastie Boys: I Don’t Know
Mert a Beastie Boys ilyet is tudott. Mert ez egy cuki popdal. Mert nagybőgő is van benne. Mert az angyali lányvokál azt énekli, hogy tütütütürürüm. Mert szegény Adam Yauch adja elő, aki 2012-ben meghalt rákban.
Szabó Sz. Csaba
Miss Kittin And The Hacker: Frank Sinatra
Hát ezt mondjuk én is 2001-ben (de lehet, hogy inkább 2002-ben) ismertem meg, mint kábé az egész világ (vagyis a világ ilyesmire fogékony része), de akkor is ’98-as eredetileg, szóval belefér. Egyébként nagyon sokszor gondolom úgy, hogy ez a világ legjobb száma, a kedvenc részem pedig a „he’s dead” utáni neurotikusan gyöngyöző kacaj.
Tábori-Simon José
The Cardigans: Erase / Rewind
Fura, mert először egyáltalán nem fogott meg ez a dal, de aztán szépen befészkelte magát az agyam valamelyik cellájába és azóta is az egyik kedvencem tőlük. A szemétpréselős (Star Wars után szabadon) klipért meg egy nagy piros pont Adam Bergnek, a klip rendezőjének.
+1 Placebo: Without You I’m Nothing
A Placebo nem tartozik a kedvenc zenekaraim közé, de ez az album és különösen ez a dal nagyon közel áll hozzám. Zűrös volt akkoriban a lelkivilágom.
Ez pedig egy special live verzió Bowieval:
Varga Zsófia
Hupikék Törpikék: Van már klassz bugyim
„Kedves törpikéim, soha ne feledjétek, hogy a mi legfőbb kincsünk a kékségünkön túl a mi hamisíthatatlan nemzeti törpbugyogónk, őrizzétek nagy-nagy böcsülettel!”
Velkei Zoltán
Stardust: Music Sounds Better With You
Az egyik legjobb filter house, amit valaha írtak.