Idén - egészen pontosan április 30-án - ünnepli 15. születésnapját az A38 Hajó egy kéthetes jubileumi programsorozattal. Mi a hajó legrégebbi "inasát", kreatív vezetőjét, Vasák Benedeket kérdeztük kedvenc zenéiről - Lemeztáskájában kutakodtunk.
Első zenei emlék
Halász Judit, Saint-Saëns (Az állatok farsangja) és az a rettenetes 1981-es táncdalfesztivál, a Homok a szélbennel meg a Szóljon hangosan az énekkel, meg az Írtam a bátyámnak egy dalttal. Szóval rémes dolgok, egyszer elmesélem a terapeutámnak.
Első lemez, amit saját pénzből vettél
Az első lemez, amit még nem én vettem, de kértem, Cyndi Lauper She’s So Unusualje volt, apám hozta a távoli Amerikából. Az első lemez, amit vettem, szerintem egy Chick Corea Elektric Band-lemez volt, gimnáziumban volt egy ilyen fúziósjazz-tripem.
Meghatározó koncertélmény az A38-on kívül
A legutóbbi egy Colin Stetson-koncert Górecki Harmadik szimfóniájával a zeneszerző szülővárosában, Katowicében. Mindenkinek, zenésznek-közönségnek egyaránt katartikus élmény volt.
Meghatározó koncertélmény az A38-on
Egyet mondjak? :) Oké, akkor a Fire! Orchestra fellépése. Életemben kétszer sírtam koncerten, az egyik ez volt. A másik sírós koncert Bowie szigetes fellépése volt, ami a születésnapomra esett. Ott rögtön az első percben elsírtam magam, amikor fehér ingben, egy szál gitárral elkezdte játszani a Quicksandet.
Legjobb találkozás és legnagyobb csalódás híres zenésszel az A38-on
Legjobb találkozás: St. Vincent, akiről kiderült, hogy tíz évvel az A38-as szólókoncertje előtt már járt a hajón, Tuck & Patti turnémenedzsereként.
Legnagyobb csalódás: ezt nem mondom meg, de igazából nem is volt ilyen.
Az elmúlt 15 év legnagyobb tapasztalata az A38 kreatív vezetőjeként
Egyrészt a koncertterem sosem telik meg magától, másrészt jó kollégákkal élvezet a munka.
Kedvenc magyar lemez
Hungária: Aréna. Fenyő a legjobb magyar szövegírók egyike, ez az egész lemez pedig egy tökéletes, önironikus, ezer idézőjeles telitalálat, olyan sorokkal, hogy „krokodilzakó, kockás sportszatyor / fazonunkat diktálja az atomkor”, meg „a tranzisztorkor hajnalán”.
Kedvenc magyar dal
Kettő van. 1) Cseh Tamás: 100. éjszaka. Bár semmilyen módon nem érint a dal miliője, lenyűgöző Bereményi végletekig kondenzált szövege, meg az a fojtott atmoszféra, mintha egy Korniss Péter-szociósorozatot néznél.
2) Kontroll Csoport: Jöjj drágám. Úgy dal ez, hogy nem is dal. Van benne minden, ami egy dalhoz kell, verzé, bridge, refrén, de közben minden csak félig. Nincs is rendes szövege, mégis rímel, félig reggae, félig diszkó, félig ballada, félig pszichedelikus munkadal, szaggatott kiabálások, felelgetés, kórus, totális hipnózis.
Kedvenc rocklemez
Igazából rockot alig hallgatok, de ha már igen, akkor mindenképpen okos lányok játsszák. Úgyhogy legyen a Savages-től a Silence Yourself meg a Sleater-Kinneytől a No Cities To Love.
Kedvenc poplemez
Happy Mondays: Pills ‘n’ Thrills and Bellyaches. Pedig nagyon távol áll tőlem ez a szétcsapott Summer Of Love-feeling, de ez a lemez nagyon betalált.
Kedvenc dalszerző-előadó lemez
Damien Jurado: Brothers And Sisters Of The Eternal Son. Jurado életműve egyébként is lenyűgöző, de ez a lemez még ebből is kimagaslik, egyszerre érzékeny, sérülékeny és himnikus.
Kedvenc elektronikus tánczenei lemez
Oldschool csávó vagyok, bigbeaten szocializálódtam, úgyhogy legyen a Chemical Brothers Dig Your Own Hole-ja. Illetve bármelyik Orbital.
Kedvenc soul/r&b/hiphop-lemez
Funkadelic: Maggot Brain.
Kedvenc világzenei lemez
Nem tudom, de biztos brazil. Mondjuk a Metá Metá Metal Metalja.
Kedvenc jazzlemez
Ezt szinte naponta váltogatom. Most éppen a Young Philadelphians koncertlemeze. Egy egy szupergrup Marc Ribot-val, Mary Halvorsonnal, Jamaaladeen Tacumával, és a klasszikus Philly soul nagy slágereit adják elő, totál elborult hangszerelésben és kompozíciókban.
Kedvenc klasszikuszenei mű
Bach csellószonátái, és persze Rosztropoviccsal.
Kedvenc filmzene
Bernard Herrmann Taxisofőr-főcímzenéje maga a tökély. Illetve bármelyik szabadon választott Szemző Tibor.
Minden idők legjobb lemeze
Annyira gyönyörűen értelmetlen kérdés, természetesen a Hunky Dory.
Lemezgyűjteményed legkülönlegesebb/legértékesebb darabja
Nincs lemezgyűjteményem, pont lemezt sosem gyűjtöttem. A szívemnek legértekesebbek a barátoktól-ismerősöktől kapott dedikált cédék.
Bűnös zenei örömöd
Az István, a király, gondolom, annak számít. Meg a Frankie Goes To Hollywood.
Dal, amit már nem bírsz meghallgatni
Az összes „nyári sláger” kilencventől napjainkig.
Zene, amitől boldog leszel
Bármilyen bossa nova. Ha lemezt is kell mondani, akkor a Tribalistas első lemeze.
Zene, ami elgondolkodtat
Két nagy „házi gondolkodtatóm” van, szerencsére néha együtt is szoktak játszani, na akkor aztán van csak nagy gondolkodás! Wadada Leo Smith és Bill Laswell. Lemez: az előbbitől a legfrissebb, az America’s National Parks, az utóbbitól meg szintén nem régi a Space / Time Redemption. Mondjuk ilyen címmel garantált a gondolkodtatás!
Kedvenc zene utazáshoz
Pat Metheny: Bright Size Life.
Kedvenc szombat esti bulizene
Mano Negra meg Black Grape, most és mindörökké.
Kedvenc vasárnap reggeli pihenős zene
Vasárnap reggel soha nem pihenek, olyankor két gyerek bontja le a lakást, szóval nálunk nem szombat esti, hanem vasárnap reggeli bulizene van, természetesen Rutkai Bori.
Kedvenc friss, idei lemezek
Hú, nagyon sok van, a Shearwater-vezér Jonathan Meiburg Loma nevű triójának első lemezétől az új Oneidán át David Byrne lemezéig. De mégis egy szóló jazzlemez viszi eddig az évet, a portugál trombitáslány, Susana Santos Silva All the Rivers című fantasztikus akusztikus lemeze, amelyet a lisszaboni Nemzeti Panteonban vett fel.
fotó: Emil Chalhoub
ÉS EGY EX-HAJÓS LEMEZTÁSKÁJA: KOZLOV SÁNDOR KEDVENC ZENÉI.