A 2017 ősz egyik szenzációja a Kurt & Courtney-duettlemez volt. Na, nem az a Kurt (Cobain) és Courtney (Love), hanem két igen népszerű és tehetséges kortárs dalszerző-énekes dugta össze a fejét, hogy cuki közös dalokat írjon. Bevett popzenei trend, annyiféle párosodás volt már a múltban!
A minták
Duettlemez rengetegféle lehet. Már az ötvenes években csúcsra járt a formátum, igaz akkor még nem szerzők közösködtek, hanem énekeseket vettek rá közös lemezre – duplázódott a két rajongótábor felől érkező bevétel. A hatvanas évektől a soul (Marvin Gaye Mary Wells-szel, aztán Kim Westonnal, aztán Tammi Terrell-lel, aztán Diana Ross-szal) és a country műfaja (Johnny Cash-June Carter az alappáros, de a Bobby Gentry-Glen Campbell duólemez se rossz) ontotta a hasonló, kasszát csilingeltető példák végtelen sorát. Akad köztük azért jó lemez, de inkább a középszer uralkodott – zseniális példa tényleg kevés van: a csúcs talán Nancy Sinatra és Lee Hazlewood pszich-country-csodája. Még ritkább a tűrhető LP a karácsonyi duettlemezek túlcsorduló piacán, bár már egy-egy igazán kimagasló (és nem egymást túléneklő) duettdalt sem könnyű összehozni, hát még abból egy egész nagylemezt.
TÍZ INTERRACIÁLIS DUETT A POP TÖRTÉNETÉBŐL.
A variánsok
Aztán jöttek azok a kiadványok, amelyek egyetlen művész albumaként jelentek meg, azonban azon ő mindegyik számban mással duettezik. Olyan is van, amikor egy énekes és egy hangszeres felelget egymásnak, ebből az 1963-as John Coltrane And Johnny Hartman album a legjobb. Két hangszeres duettezésére tényleg kismillió jazzpélda akad, de legyen inkább nem nyilvánvaló popzenei: Brian Eno Robert Fripp-pel, vagy Harold Budd-dal, vagy David Byrne-vel közös lemezei melegen ajánlottak. Világzenében is voltak nagy egymásra találások (Ali Farka Touré with Ry Cooder: Talking Timbuktu, 1994). Persze olyan duett-LP is van, ahol az egyik fél inkább hangszerelő és kevés a tényleges együttének (brazil példák: Nelson Ângelo e Joyce: s/t, 1972 és Elis Regina & Antonio Carlos Jobim: Elis e Tom, 1974), vagy szinte egyenesen felváltva nyomják az egymást követő dalokban (Jane Birkin/Serge Gainsbourg, 1969), vagy hagyják énekelni a jobb hangút: John Parish PJ Harveyt, Rustin Man meg Beth Gibbons-t. Manapság hiphop-kollaborációból van sok: Mos Def & Talib Kweli, MF Doom & Madlib, Jay-Z & Kanye West. A pszichrocker The Flaming Lips nagyon hisz az együttműködés erejében, rendületlenül próbálkoznak, kevés átütő eredménnyel. A zenekar & énekes párosításokból a Wilco Billy Bragg-gel közös LP-i sültek el jól. És persze rengeteg a fiú-lány duózenekar, ezek között akad szólóismertség után összeállt dalszerző páros (ilyen a Summer Camp vagy éppen a leghíresebb példa: M. Ward és Zooey Deschanel színésznő együttese, a She And Him – amelynek sikereit Scarlett Johansson is megirigyelhette, ezért összehozott egy korrekt duettelést Pete Yornnal).
PÁROSAN SZÉP AZ ÉLET - CSAJ-PASI DUÓK A 2010-ES ÉVEK ELEJÉRŐL.
Az elmúlt évek termése
A nyolcvanas-kilencvenes évek valahogy nem kedveztek az ilyen összeállásoknak, de a kétezres évek közepétől megint szaporodni kezdtek a duettlemezek, Isobel Campbell Mark Lanegannel volt az első komolyabb sikerkovács, nyomukban az utóbbi években rendszeressé is váltak az ilyen kiadványok. A Green Day-es Billie Joe Armstrong fura pár Norah Jones-szal, Everly Brothers-t dolgoztak fel 2013-ban. Abban az évben jó volt Adam Green & Binki Shapiro, a következőben meglepő Lady Gaga Tony Bennett-tel. Tavaly Jesca Hoop és az Iron & Wine-os Sam Beam álltak be a sorba, idén volt már ex-Fleetwood Mac-összegabalyodás (Lindsey Buckingham / Christie McVie) – de az utóbbi években egyértelműen Barnették szóltak a legnagyobbat.
+5 izgalmas, másfajta duettalbum
# Augustus Pablo + King Tubby: Meets Rockers Uptown (1977)
# Lou Reed / John Cale: Songs For Drella (1990)
# Mos Def & Talib Kweli: Are Black Star (1998)
# Lindstrøm & Prins Thomas: s/t (2005)
# Gil Scott-Heron And Jamie XX: We’re New Here (2011)
A legjobb női-férfi duettlemezek
A Simon & Garfunkel vagy a Buckingham Nicks duó zenekarként működött, szóval ők itt nem versenyezhetnek, előbbi már csak azért sem, mert most – a Courtney & Kurt-album mintájára – jöjjenek csak azok a legjobb lemezek, amelyek két, önállóan is népszerű, ellentétes nemű előadó összeállása után születtek.
#
Ella Fitzgerald And Louis Armstrong:
(1956)
Minden duettlemezek mintapéldánya, a swingkirálynő és a swingkirály hibátlan együtt, folytatták is: Ella And Louis Again (1957), Porgy And Bess (1958).
#
Otis Redding / Carla Thomas:
(1967)
Az első tökéletes déli soul duettalbum. Redding valószínűleg Gaye-duettjeiből ihletődött, de ő meg Gaye-t ösztönözte jobb teljesítményre ezzel a nagyon könnyen csúszó soulozó duálkodással.
#
Marvin Gaye & Tammi Terrell:
(1967)
Örökzölddel (Ain’t No Mountain High Enough) kezdődik és később sem igen adják alább: a tragikusan fiatalon elhunyt, óriási hangú Terrell olyat hozott ki Gaye-ből, amit korábbi partnerei nem.
#
Nancy Sinatra & Lee Hazlewood:
(1968)
Sinatráék bő félórában megmutatják a többi próbálkozónak, hogyan is kell csinálni a country-duetteket, úgy, hogy barokkpoppal, pszichedéliával nyakon öntött dalaik stílusok felett állva tartoznak a korszak legjobbjai közé.
#
Judy Henske & Jerry Yester:
(1969)
Henske erős kiállású folkdalnok volt, Yester a Lovin’ Spoonful gitárosa, együtt 1963-tól házastársak, akik a stúdióban megvadították egymást első közös lemezükön. Az egyik legjobb pszichfolk.
#
George Jones & Tammy Wynette:
(1976)
A műfaj egyik álompárja 1975-ben nagyon csúnyán vetett véget házasságának, ám egymás nélkül behalt karrierjük, így folytatták. Brutális szakítós dalokkal überelték sikereiket, igaz düh táplálta azokat.
#
Isobel Campbell & Mark Lanegan:
(2006)
A Belle & Sebastianból kilépett Campbell írt egy szépség és szörnyeteg-lemezt, amihez a grunge-énekestől csak a torok kellett. Isobel annyira érezte a duettek műfaját, hogy még két hasonlóan jó LP-t összehoztak.
#
Robert Plant | Allison Krauss:
(2007)
A kiszámíthatatlanság a zenében: az egyik legnagyobb rockénekes és a bluegrass királynője country roots dalokat énekelnek ihletett hangszerelésben és ez ráadásul úgy áll össze, ahogyan a legtöbb hasonló vállalkozás szétesne.
#
David Byrne & St. Vincent:
(2012)
Nagyon ritka, amikor két ilyen fajsúlyú zenész közös munkára szánja el magát, még ritkább, hogy nem buknak bele. És még egymásból is tudtak újat megmutatni ezen a fúvósnehéz lemezen.
#
Courtney Barnett And Kurt Vile:
(2017)
Nehéz elképzelni, hogy ez a jammelésekből született szimpátialemez több lenne egyszeri kalandnál, de annak – rendes soralbumok közötti lazításnak – több mint megteszi. Egyikük sem ér fel legjobb egyéni pillanataihoz (már az is beszédes, hogy a két legjobb dal a két feldolgozás), együtt mégis többek a vártnál és ebben rejlik a Lotta Sea Lice ereje. Egymásra figyelés jellemzi, ordít róla készítésének kiegyensúlyozottsága. Melegszívű lemez, nagy szükség van az ilyenekre manapság.
Dömötör Endre