Egyetlen album a teljes életmű, de az nagyon emlékezetes – kevés ilyen van és most, hogy az ausztrál The Avalanches júliusban, tizenhat év szünet után kiadta második korongját, eggyel még kevesebb. Íme, a 44. Recorder magazinból húsz (plusz huszonöt) előadó, akinek egy lemez is elég volt az örökkévalósághoz.
Aki egyszer belekóstol a popzenélésbe, az ritkán áll meg egy próbálkozás után. Ha túl sokan nem is, de néhányan azért mégis abbahagyják az első lemez után: vagy mert hamar kiderül a tagságról, hogy nem bírják egymást, vagy mert rögtön az első kiadvány után túl nagyra nőnek az elvárások, netán meghal a tehetséges zenész. Az egylemezesek között persze akad néhány tucat olyan, akinek kijár a „tömör gyönyör életmű” jelzős szerkezet. Mindez az Avalanches-t (jobbra) is sokáig megillette, ám a briliáns 2000-es Since I Left You után most megjelent második nagylemez miatt ők kiestek ebből a körből. Persze már mások is rontották el korábban (az X-Ray Spex tizenhét év szünet után fejelte meg egy felejthető LP-vel a tökéletes punkdebütjét), aztán vannak határesetek (Notorious B.I.G. posztumusz albuma teljesen készen volt halálakor, Mary Margaret O’Hara 1988-as csodás lemezét (Miss America) csak egy filmzenés anyag követte), na és az eredeti Modern Lovers megszűnés után kiadott két albumából melyik az igazi és melyik a demó? Szupergruppal könnyű jó egylemezesnek lenni (lásd a keretesben), a pszichedelikus (pszichfolk, prog) korszak pedig csak úgy ontotta a kérészéletű obskúrus csodákat. Alább viszont a kategória legjava.
The Monks
(1966)
A Németországban állomásozó amerikai katonákból álló garázsrockzenekar primitív és radikális albuma punkot tíz évvel megelőző zenével.
The United States Of America
(1968)
A drogos, balos hippik egyetlen pszich-artrock-avantgárd lemezig bírták ki egymást, de az úttörő az elektronika használatában.
Alexander ’Skip’ Spence
(1969)
Ő a Moby Grape-pel már alapozott, de ez a mesésen elszállt folkpsychlemez az egyetlen szólóhagyatéka – Syd Barretthez hasonlóan kivonult a zenéből.
Dennis Wilson
(1977)
Minden idők legszomorúbb egyetlen lemeze. Szomorú, hogy nem készült több a legifjabb Beach Boy-tól szólóban és szívfájdítóan szép LP.
DENNIS WILSONRÓL ITT EMLÉKEZTÜNK MEG.
Sex Pistols
Never Mind The Bollocks, Here’s The Sex Pistols
(1977)
A legismertebb egylemezes zenekar és a legismertebb egylemezes sztori, úgyhogy legyen elég ennyi: esszenciális.
The Heartbreakers
(1977)
Mondhatjuk, hogy punkszupergrup, mondhatták megjelenésekor, hogy szarul szól, de ez így is, úgy is egyszeri, örök klasszik.
Germs
(1979)
Az egyik első hardcore punk-lemez az úttörő Pat Smearéknek (később: Nirvana, Foo Fighters) egyben az utolsó is volt.
Young Marble Giants
(1980)
A walesi minimalista posztpunktrió időtlen mesterműve lehetne idei lemez is – megszületése talány, a zenekar megszűnése viszont banális: sikeresebbek lettek, mint várták.
Josef K
(1981)
Többek közt a Franz Ferdinand köszönhet sokat ennek a skót posztpunkalbumnak, amit egy elvetett lemezanyag után Belgiumban rögzítettek.
Minor Threat
(1983)
Véleményes, hogy EP vagy LP, de kit érdekel? Ez a minimalista megvalósítású, maximális hatású hardcore-zenekar maga a tömör gyönyör: teljes életművük 47 perc.
Rites Of Spring
(1985)
A Fugaziban továbbélt a zenekar szelleme (meg a fenti Minor Threaté, ugye), de az igazi, originális emo ezen a lemezen született és kicsit halt is meg.
Operation Ivy
(1989)
Amikor a skapunk jó volt, az jórészt ezen a pionír albumon történt meg, szóval jöttek, megtették a magukét és. És nem tűntek el, hisz ketten a Rancidben újjászülettek.
The La’s
(1990)
A túlzottan is perfekcionista Lee Mavers három évig csiszolta jangle pop-zenekara egyetlen csodalemezét, de még így sem tetszett neki.
ITT PEDIG A LEGHOSSZABB SZÜNET UTÁN VISSZATÉRŐ ZENÉSZEK, ÉNEKESEK.
Jeff Buckley
(1995)
Már-már 2Pac-ével vetekszik a posztumusz-életmű terjedelme, de Buckley sajnos csak egyetlen stúdiólemezt készített, igaz, az igen nagyhatású.
Lauryn Hill
The Miseducation Of Lauryn Hill
(1998)
Oké, neki volt előélete (Fugees) és az ultrasikeres neosoul album után még érkezett egy újdalos, félresikerült akusztikus koncertlemez Hilltől, de ennek itt a helye.
Life Without Buildings
(2001)
Skót művészeti egyetemisták zenélgettek egy kicsit, csináltak egy perfekt indiepopkorongot amin az énekbeszéd a védjegy, aztán továbbálltak. Kultusz maradt utánuk.
The Exploding Hearts
(2002)
A 2000-es évek eleji garázsrockos robbanás egyik reménysége volt, de nem sokkal a lemezmegjelenés után a zenekar háromnegyede életét vesztette egy autóbalesetben.
U.N.P.O.C.
(2003)
A Fence Collective közösségből előbújt Tom Bauchop megcsinálta ezt a sehonnani lofi-lemezt, aztán ki tudja, hova tűnt, szinte azonnal.
Boat Club
(2007)
A legtömörebb, leggyönyörűségesebb életmű minden itteni közül: hat tökéletes(en elvágyódó) baleári diszkópopszám egy svéd duótól, akik ezzel teljesnek érezték munkásságukat. Milyen igaz!
Late Of The Pier
(2008)
A new rave-ként címkézett rövidéletű brit dancepunk-mozgalom legizgalmasabb, legokosabb lemezét még követte két kislemez, de azokat már csak a csendes feloszlás.
Dömötör Endre
+25 príma lemez, aminek nem lett folytatása:
Jackson C. Frank: Jackson C. Frank (1965)
Blind Faith: Blind Faith (1969)
Derek And The Dominos: Layla And Assorted Love Songs (1970)
Sergius Golowin: Lord Krishna Von Goloka (1973)
Walter Wegmüller: Tarot (1973)
Wolfgang Reichmann: Wunderbar (1978)
Althea And Donna: Uptown Top Ranking (1978)
Rockpile: Seconds Of Pleasure (1980)
Rapeman: Two Nuns And A Pack Mule (1988)
Mother Love Bone: Apple (1990)
Temple Of The Dog: Temple Of The Dog (1991)
Mad Season: Above (1995)
Cap’n Jazz: Burritos… (1995)
New Radicals: Maybe You’ve Been Brainwashed Too (1998)
Black Star: Mos Def & Talib Kweli Are Black Star (1998)
American Football: American Football (1999)
The Postal Service: Give Up (2003)
The Unicorns: Who Will Cut Our Hair When We’re Gone? (2003)
Ambulance Ltd.: LP (2004)
Mylo: Destroy Rock & Roll (2004)
Madvillain: Madvillainy (2004)
Danger Doom: The Mouse And The Mask (2005)
Test Icicles: For Screening Purposes Only (2005)
The Good The Bad And The Queen: The Good The Bad And The Queen (2007)
Wild Flag: Wild Flag (2011)
MÉG MINDIG TUDJUK FOLYTATNI: EGYLEMEZES MADCHESTER-ZENEKAROK.