Klubkörkép: hazai és nemhazai klubokat mutatunk be, első körben vidéki koncert- és partihelyeket, köztük legendásakat és viszonylag frisseket, olyanokat, amiket manapság gyakran emlegetnek interjúkban a zenészek a legjobbak között és olyanokat, amiket mi ajánlunk meglátogatásra. Akár zenész, akár közönség vagy, ajánlónkból megtudhatod, hogy mire számíthatsz ezeken a helyeken. A sort a debreceni Roncsbárral kezdtük, onnan ugrottunk Pécsre, a Nappaliba, aztán északra, Győrbe a Rómer Házba, majd az országhatáron is átkeltünk a nagyváradi Moszkva Kávézó kedvéért, vissza Pécsre, a Pécsi Est Caféba, fel északra, Miskolcra a HELYNEKEMbe, végül dél felé tartva előbb az idén húszéves szarvasi Granárium Zebra Clubot mutattuk be, most pedig a szegedi JATE Klubot.
2. Tulajdonosa / üzemeltetője: Universitas-Szeged Nonprofit Kft., Klubvezető: Csaba Levente.
3. Megnyitás: 1973.
4. Címe / elérhetőségei: 6720 Szeged, Dugonics tér 10., telefon: 06-62-544-703, email: jateklub@jateklub.hu, http://www.jateklub.hu/, Facebook-oldal.
5. Általános nyitva tartása: Hétfő-péntek: 10:00-programzárásig, szombat: 20:00-05:00.
6. Milyen stílusokat képviselnek? A koncertek szinte kivétel nélkül élőzenei koncertek, melyek során a teljes magyar élvonal (és mindenkori aktuális középmezőnybeli derékhad) többször megfordult már, stílusoktól függetlenül.
7. Befogadóképesség? 820 fő.
8. Termek száma? Három terem, plusz folyosó, valamint a nyári időszakban terasz.
9. Kerthelyiség? Májustól szeptember végéig működik a terasz a Klub előtt.
10. Technikai felszereltsége? Saját hang és fénytechnikai rendszer: a nagyteremben Funktion-One-, a kisteremben Dynacord-hangrendszer.
11. Backstage felszereltsége? Zuhanyzó, vécé, zenekari öltöző.
12. Pultok száma? Két darab 12 méteres pult.
13. Mellékhelyiségek száma: 14 db női és 4 db férfi vécé, valamint 7 db pissoir.
14. Egyéb szolgáltatások? A kávézóban némi harapnivaló.
15. Hány koncert/rendezvény volt 2015-ben? Közel 50 koncert, kb. 200 buli és 12 táncház.
16. Hány koncert/rendezvény volt a 2016 tavaszi szezonban? Nagyjából 20 koncert.
17. Legsikeresebb koncert? „Brains, Halott Pénz, hiperkarma és a többiek…”
18. Teltházas koncertek száma / évad? Hat-nyolc koncert.
19. Jellemző jegyárak: A koncertekre átlagosan 1000-1600 Ft között vannak belépők, a bulikra átlagos 600-1000 Ft között.
---------------------------------------
Klubtörténet:
A légópincéből átalakított szórakozóhely eredetileg a József Attila Tudományegyetem klubjaként 1973-ban nyílt meg, egy évtized alatt az egyik legfontosabb vidéki kulturális és szórakoztató központtá vált, amelyben megfordult a mindenkori hazai popzenei élet gyakorlatilag összes fontos szereplője. A hely tehát az egyetemi klubok között a leginkább patinás az országban, főképp azért is tudta megőrizni rangját és minőségét, mert egyúttal a szegedi kulturális élet központi szereplője is. A klub 2009-2011 között esett át a legutóbbi, már időszerű fejlesztésén, átalakításán, ennek keretében bővült alapterülete és befogadóképessége is. Az átalakítások hatására egy jóval nagyobb koncerttér alakult ki, a napközben is üzemelő kávézó pedig szintén tágasabb lett. A koncertek és partik mellett természetesen az egyes karok estjeit, egyéb kulturális programokat, táncházat, színházi és költői esteket is rendeznek itt. Csaba Levente klubvezető büszkén sorolja a klub legutóbbi díjat: „2012-ben a szakmai zsűri és a közönség szerint is a JATE Klub lett a legjobb vidéki klub VOLTfólió díjátadón. 2013-ban szintén a JATE Klub kapta ezt a díjat.”
-----------------------------------------
A klub – már csak azért is, mert az egyetem központi épületében található – a szegedi felsőoktatási élet legfontosabb kulturális központja, de úgy, hogy Szeged városát is jól szolgálja, hiszen egy átlagos szombati koncerten minden bizonnyal többségben vannak a helybéli zenerajongók, akik nem is feltétlenül egyetemisták. E kettős igénykielégítés miatt a JATE Klub gyakorlatilag verhetetlen a városban koncertek, partik terén, így aztán jövője is biztosnak tűnik (már csak azért is, mert a döntően erős kihasználtsággal futó rendezvények minden bizonnyal pozitív mérleget jelentenek az egyetemnek). A színes programkínálatban átlagosan heti két koncert szerepel, de ezek mellett mindig akadnak egyéb bulik és programok, így a szeptember-december és a február-május időszakokban (azaz az egyetemi klub karakterhez passzolóan: a szorgalmi időszakokban) a heti négy-öt napi esemény a jellemző. Az ezeken túli időszakokban kicsit csendesebb itt az élet, de ez amúgy is majdnem minden - nem csak felsőoktatási keretek közt működő - klubra jellemző. Az utóbbi néhány évben megszaporodtak a tánczenés, „klubzenés” estek, de ez sem meglepő az éppen trendben levő, és a jelenlegi egyetemista generációnál is csúcsra jutott tánczenei stílus, a végtelen veretést hirdető edm népszerűsége miatt. Az igazi bulikat persze még mindig a koncertek jelentik, amik a csőszerű, hosszú térben jól tagolják a különféle zenerajongókat: az első harmadban a tomboló típusok, középen a masszív érdeklődők, hátul, akár szellősebb elhelyezkedésben a nagyobb teret igénylők, akik bár jóval kevesebbet láthatnak a színpadból, viszont a hely dicséretére váljon: hangban semmiről nem maradnak le, sőt, még jobb is a megszólalás, mint legelöl. A pinceklubok sajátossága itt is megtalálható, teltház esetén masszív a belső légnyomás, de a hely szellőzőrendszere végül jelesre vizsgázik. A gördülékenység jellemzi a klubot: a beengedéstől, a ruhatáron át a pultos sorban állásig nagy a kiszolgálószemélyzet tempója, a körülmények tényleg a szórakoztatást szolgálják. Miképp a backstage vagy inkább "sidestage" közelisége is az előadók és a közönség koncertek utáni gyors vegyülését segítik, jellemző, hogy a hazai zenészek szeretik is a JATE Klub közvetlenséget biztosító hangulatát.
Dömötör Endre
további képek a JATE Klubról:
A cikk megjelenését a Cseh Tamás Program keretében a Nemzeti Kulturális Alap támogatta.