Mágikus, melankolikus mesevilágot teremt első EP-jén Czeizer Dóra Villő.
A 21 éves énekes-dalszerzőre már egészen korán felfigyeltek: legelső dalával, az analóg kazettára felvett Stolen Cupsszal megnyerte a Ludwig Múzeum és a PIM pályázatát, a Minervával felkerült a Kikeltető shortlistjére, idén játszott a Budapest Parkban Дeva és Platon Karataev, az A38-on Martin Kohlstedt, az Akvában pedig a holland Son Mieux előtt, valamint a Belau búcsúkoncertjén, fellépett a Bánkitón és leszerződött Zságer Balázs kiadójához, a Move Gentlyhez. Legutóbb a független lemezkiadók ünnepén, az ILF-en láthattuk élőben, ma pedig megjelent első nagyobb anyaga, a Ballernia who overcame gravity and turned into a bird.
„Az EP búcsúzás tinédzseréveimtől. A kiszolgáltatottság különös szabadsága, gyászolása, és ennek az ellentmondásnak a feldolgozása lett az EP fő témája. Saját helyem keresése, önképem átformálódása. A dalokat sok buszon való utazás közbeni álmodozás ihlette, és remélem, mások gondolataihoz is jó társ lehet majd útközben, vagy otthon a plafont nézve. Mert van helye az érzékeny lelkeknek ebben a világban és van idő gondolkodni!” – mondta Villő, aki párjával, Szabó Dávid Andrással készített animációs klipet a kazettás kezdeteket is megidéző, The Crow című dalához.
„A klip hosszú munka és rengeteg kísérletezés eredménye, amelyben szívünk-lelkünk benne van. Rengetegszer megvitattunk, újragondoltunk minden részletet, sokat tanulva a folyamat közben, hiszen egyikünk sem dolgozott még hasonló, vegyes animációs technikával. Ez életünk első videóklipje.
A klip történetét és világát a The Crow című dal inspirálta, illetve olyan mesék, mint Oscar Wilde Boldog hercege, vagy Pilinszky Kalandozás Tükörországban című alkotása. A jelenetekben több rétegben találhatóak teljesen szabadkézzel rajzolt, de digitális frame-by-frame animációk is, valamint olyan terek montázsolt fényképei, amelyekhez szoros személyes kapcsolat fűz minket. Ennek a különleges képi világnak a megalkotása Andris keze munkája.
Eredetileg egy stop-motion bábanimációt terveztünk, amihez mi készítettük a bábokat. Le is forgattuk, de egyetértettünk abban, hogy valahogy nem pontosan ezt a világot akartuk megjeleníteni. Ezután találtam Aranykát, az Aranyszamár bábszínház bábját, és azonnal tudtam, hogy őt szeretném a videóba. A majdnem egy méter magas bábot Baranyai Anita bábszínész keltette életre, mozgását barátunk, Balla Bertalan operatőr rögzítette a greenscreen előtt. Andrissal pedig közösen rendeztünk. Köszönetet érdemel Mónus Szonja, Érsek-Csanád Gyöngyi, Rétfalvi Györgyi és a TIM Stúdió is!”
A legközelebbi Villő-koncert november 20-án lesz a K11 Művészeti és Kulturális Központban (jegyek, Facebook), az énekes-dalszerző lentebb pedig egyesével is mesél az EP dalairól.
BALLERINA:
Egy lány szerelméről szól, amely viszonzatlan marad. Később, ahogy felnő, ő lesz az első balerina, aki legyőzi a gravitációt, megtanulja becsülni saját magát és madárrá változik, hogy másoknak is megtaníthassa.
WATERSPIDERS:
Arról szól, hogy az álmaidnak szenteld magad, és úgy éld az életed, ahogy a lelked kívánja.
THE MAGICIAN’S WHITE RABBIT:
Egy fehér nyusziról szól, akit egy cirkuszban tartanak fogságban, szerepelnie kell minden nap és rosszul bánnak vele. A tehetetlenségről szól és arról, ahogy az erősebb visszaél hatalmával, ahelyett, hogy óvná a gyengébbet.
THE CROW:
Egy párkapcsolatról szól, amiben nem tudja a lány megóvni szerelmét saját hibáitól, mégis szeretve van kedvese által.
Villő a Facebookon. Instagramon.
Fotó: Komróczki Dia.