Nagykárolyban született a román határ túloldalán, Tokaj-Hegyalján nőtt fel, Miskolcon járt gimibe, ahol Dzsúdló Marci volt az osztálytársa, és összesen nyolc évig a lakótársa is. Gyerekkorában már írogatott dalokat, gimis zenekara is volt, slammelt, a HOLDUDVAR nevű fiúbanda tagja lett, aminek ATM címmel jelent meg mixtape-je. A traphullámon felbuzdulva 2019-ben kezdett el saját számokat csinálni Young Majré néven (a polgári neve: Maier Péter), idén nyáron jelent meg az első EP-je (Mindenki Majréja), amin visszatért a gitáros-indie popos hangzáshoz. Szeptember elején Dzsúdló előtt lépett fel a teltházas Budapest Parkban, ez volt az első olyan koncertje, amin egy zenekar kísérte. Decemberben lesz 25 éves, legközelebb nagylemezzel fog jelentkezni. Ez a Recorder magazin 97. számában megjelent Lemeztáska-cikk bővített verziója.
Első zenei emlék
Biztos, hogy népzene, mert már csecsemőkoromtól táncházba hordtak a szüleim. Konkrét dalemlékként most valamiért a Dragostea Din Tei jut eszembe az O-Zone nevű román fiúcsapattól. Akinek traumatikus élményei vannak, hogy itt a csapból is az folyt, az gondoljon bele, milyen lehetett mindez Romániában.
Első lemez, ami saját pénzből vettél
Nem sok lemezt vettem én már, bőven a zeneletöltés dörgött. Mindenesetre néha előfordult, szerintem biztos Green Day volt az első CD-m.
Meghatározó koncertélmény nézőként
The 1975 a Szigeten 2019-ben. Utána írtam édesanyámnak, hogy „most eldöntöttem, hogy zenész leszek”. Valami olyasmit válaszolt szerintem, hogy „örülök, hogy jól érzed magad”.
Meghatározó koncertélmény előadóként
Hát ennek muszáj a Budapest Park-koncertnek lennie. Dzsúdló előtt játszottunk, most először zenekarral, ami teljesen más élmény, mint egy DJ-vel felállni, sokkal közelebb áll az én előadói perszónámhoz. Őszintén, hetekig szorongtam előtte, de amikor az egész elkezdődött, olyan volt, mintha a századik alkalom lenne. Szerintem brutálisan megleptük magunkat a srácokkal azzal, hogy mennyire komfortosan tudtunk működni a színpadon. Nagyon király volt a közönség is, aktívak voltak, kedvesek, jó volt rájuk nézni. Óriási boost ez nekem és nekünk, hogy magasabb fordulatszámra kapcsoljunk a produkciót.
Első zenekar, amiért rajongtál
Fixen a Green Day.
Zene, ami zenélésre inspirált
Csak tipp, mert nagyon rég kezdődött, de legyen az Atwa a System Of A Downtól.
Kedvenc magyar lemez
30Y: Csészényi tér, illetve kábé bármelyik LGT.
Kedvenc rocklemez
System Of A Down: Toxicity.
Kedvenc poplemez
The 1975: A Brief Inquiry Into Online Relationships.
Kedvenc elektronikus zenei lemez
Burial: Untrue.
Kedvenc hiphoplemez
Vince Staples: Big Fish Theory.
Kedvenc EP
Legyen Holly Humberstone: Falling Asleep At The Wheel. Valahogy az EP formátum nekem arról szól, hogy valaki bemutatkozik, mint alkotó, de tudja magáról, hogy nem találta még meg a hangját ahhoz, hogy egy egész albumot készítsen. Inkább csiszolatlan gyémántnak szoktak látszani a produkciók ezeken az EP-ken, de ez a pár szám szerintem iszonyatosan jól össze van rakva, és egy nagyon nagy karriert vetít előre.
Bűnös zenei örömöd
Nem hiszek ebben a kifejezésben, ha valamit szeretsz, akkor szereted, abban nincs bűn. De nyilván nem fogok akadékoskodni, úgyhogy a Jonas Brotherst mondom, akikre gyerekként hasonlítani akartam, és kínosan sokáig nem is engedtem el őket.
Ember, akit a leginspirálóbbnak tartasz most
Matt Healy és Jake Gyllenhaal.
Kedvenc videoklip
Most épp Kendrick Lamar: N95.
A legjobb sor dalszöveg, amit valaha írtál
„Én meg így képzelem el a kényelmet / Nem használni másra, szexre, meg enyhíteni a halálfélelmet”.
Zene, amitől libabőrös leszel
Deep End Holly Humberstone-tól. Mind a szöveg tartalma, mind a performansz libabőrös nekem. Élőben is gyönyörűen szólt. Egyébként Liverpool-szurkolóként muszáj idemondanom még a You’ll Never Walk Alone-t.
Zene, amitől boldog leszel
BROCKHAMPTON: Lamb.
Dal, amit már nem bírsz meghallgatni
A fél Jonas Brothers-életmű.
Dal, amit a zuhany alatt énekelsz
A Jonas Brothers-életmű másik fele.
Dal, amit bárcsak te írtál volna
Dzsúdló: Spanom.
Minden idők legjobb lemeze
Hármat mondok: A Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band a Beatlestől egyrészt, másrészt Kendrick Lamar To Pimp a Butterfly-a, illetve Burial: Untrue.
Legalulértékeltebb magyar előadó
A Holdudvar összes tagja.
Kedvenc filmzene
Ha mondhatok olyat, ami nem konkrétan a filmhez készült, akkor Elliott Smith dalai a Good Will Hunting-ban. Egyébként meg a VAN valami furcsa és megmagyarázhatatlan meg a Submarine.
Kedvenc sorod egy hiphopszámban
„Alád tesz egy színpadot a kiadó, aztán / Asszed fontosabb lettél, de ki a lófasznál?” (Signo: NKA type beat).
Zene, ami az esküvődön szóljon
Most komolyan vállaljam fel, hogy az All You Need Is Love?
Zene, ami a temetéseden szóljon
Youth Lagoon: 17.
Legjobb szakítós szám
Bon Iver: Beach Baby.
Legjobb zene szívfájdalomra
Lorde: Buzzcut Season.
Szeretett zene, amit az istennek sem tudtál megkedveltetni a barátaiddal
A You’ll Never Walk Alone, mert nagyrészt Arsenal-szurkolók.
Legjobb zene forradalomhoz
Ez csak az Alright lehet Kendricktől, habár a saját forradalmamon nem ez szólna, mert fehér vagyok. Arra írnék én egy jó dühös fehér zenét, azok úgyse kínosak sosem…
Énekes, akinek a halála a legjobban megrázott
David Bowie.
Dal, ami a legemlékezetesebb lassúzásod alatt szólt
Lana Del Rey: Love Song.
Zenei trend, aminek a legjobban örülsz most
Egyik az, hogy a gitárzenét épp a női előadók „mentik meg”, és ők hoznak bele új színt. Másik meg a hyperpop, főleg amikor a 2000-es évek R’n’B-jével meg emójával keveredik.
Zene, ami nagyon elüt a stílusodtól, mégis szereted
Nincs olyan, hogy elüt valami a stílusomtól. Szerintem csak reggae-t meg electroswinget nem tudok hallgatni. Úgyhogy akkor legyen Bob Marley.
Mit hallgatsz mostanában repeaten
The 1975: Happiness; Part of the Band.
Hatások a Mindenki Majréja készítésekor
Akikre konkrétan emlékszem, hogy valamit elindítottak az agyamban: Aries, Clairo, The 1975, Burial, Bon Iver, BROCKHAMPTON, JPEGMafia.
Dal, amit a legtöbbször hallgattál meg az életedben direkt
Youth Lagoon: 17.
Kedvenc filmjeleneted, amiben egy zeneszám szól
Gimisként nagyon szerettem az Egy különc srác feljegyzéseit, abból az Asleep (The Smiths) meg a Heroes (David Bowie) alatti jelenet is emlékezetes.
Dal, aminek kívülről tudod a szövegét
Dzsúdló összes. Egyébként millió meg egy ilyen dal van, mindig könnyen ragadtak be szövegek.
Énekes, akivel a legszívesebben csókolóznál
Clairo, Phoebe Bridgers, Holly Humberstone nagy crush-ok, de szerencsére a barátnőm kicsit (eskü, tök véletlenül) mindhármukra hasonlít, úgyhogy inkább legyen Harry Styles.
Zenész, akitől a legjobban meg voltál illetődve
Mármint, akivel találkoztam? Az szerintem Tembo. Dzsúdló Marcival már dolgoztak egy pár hete, amikor először bemutatta nekem meg a barátaimnak. Az első mondat, amit hallottam tőle egy kocsmaajtón kihajolva – mielőtt egyáltalán bemutatkozott volna – a „Formák? Tubi?” kérdés volt. Ez azóta szállóige lett.
Dal, amire muszáj táncolnod
The 1975: Sincerity Is Scary.
Zenekar, aminek a nevét magadra tetováltatnád a leginkább
The 1975, együtt nőttem fel velük, szóval elég nagy a kötődésem a zenekarhoz. Meg alapból ez egy kurva jó név egy bandának szerintem. Egy antikváriumos Kerouac-kötetben találta Matt Healy, oda volt beleírva tollal, hogy 1975. június 1. – innen jött, kedves kis etimológia szerintem.
interjú: Varga Ferenc
headerfotó: Bencze Blanka