A Recorder szokás szerint idén is sokat foglalkozott a magyar zenékkel: az online premierek, a Rec.hu rovat mellett interjúk, lemezkritikák jelentek meg rendszeresen a magazinban. Nincs más hátra, mint hogy a korábbi évekhez hasonlóan - lásd 2018-as és 2017-es listánkat - ismét megmondjuk, melyek voltak a kedvenc magyar albumaink, EP-ink. Tíz kiemelt kiadvány mellett még huszonötöt ajánlunk, amiket érdemes meghallgatni. Ez a cikk először a Recorder magazin 78. számában jelent meg.
12z: Transfiguratio
Sokszínű – rituális, tétován szemlélődő, nagyot fokozó; etnojazzes, elektronikus, rockos vagy free – improvizáció, rengeteg izgalmas részlet, ám a zenefolyam mégis egyetlen történetet mesél el: az utat a csírázástól az aratáson, a lakomán és az emésztésen át az átalakulásig és búcsúig. Meghallgatom.
Carson Coma: Corduroy Club
Beat-pop-rock olyan fiataloktól, akik az n-edik retróhullám idején születtek, mégis van értelme: erőlködéstől mentesen, sőt, rokonszenvesen hetyke (ám nem nagyképű) magabiztossággal előadott, sodró slágerek sorakoznak egymás után, rengeteg szellemes ötlettel. Például: írtak-e már vidám dalt a nagyi válásáról? Meghallgatom.
Dé:Nash: Tarsolylemez
Lehel kürtje – pontosabban a trap adlib-kultúrájának megfelelően Lehel skrtje – lesújt a brüsszelitákra; atlantiszi fénymagyarok, Trianon-ellenes döngölés stb. A szélsőjobbos propagandát látszólag könnyű parodizálni, valójában nehéz – mármint úgy, hogy ne csak kínunkban vigyorogjunk egyszer, hanem röhögjünk, többször. Meghallgatom.
Erik Sumo: Mount Fuji
Vártunk rá nyolc évet, de megérte. A downtempo, pszichedelikus melanko-pop, diszkó és dub ugyanúgy kavarog itt, mint a korábbi Erik Sumo-lemezeken; a távol-keleti dallamvilág is ismerős lehet a Liza, a rókatündér zenéjéből. Igaz, hogy melankolikus, de azért ott van benne valami száj szélén játszó mosoly. Meghallgatom.
ICR: Entrøpia
A veterán producer személyes, a leukémia leküzdéséről és egy búcsúról szóló lemeze érzelmileg és hangzásában is rétegzett, kerüli az egyértelmű hangulatokat (a teljes sötétséget és a felszabadultságot is) és a tiszta műfajokat (ambienttől IDM-en át breakbeatig sok minden van itt), így sokszor újrahallgatható. Meghallgatom.
Kapitány Máté: JEEP:A
Egyre többen csinálnak nálunk jó újsulis hiphopot / trapet, azonban Kapitány Máté producerként olyan ötletbörzét mutat be, amilyet nemzetközi szinten is kevesen. Szövegei ismerős élethelyzetekből vagy műfaji klisékből rugaszkodnak el sokfelé, akár a vicc, akár a szürrealizmus irányába. Meghallgatom.
Mayberian Sanskülotts: Neverending Sorry
„Szerencsére mindig minden szar, úgyhogy mindig van miről írni.” A témák változtak (= már nem csak szakítás), a zene maradt olyan, amilyennek szeretjük: szomorú, de slágeresen fülbemászó, dream popos, de sajátos húzású. Hallgassuk utána Csordás Zita szólóprojektje, az Anne Shirley Supersad lemezét is. Meghallgatom.
Meszecsinka: Állj bele a mélybe
Rengeteg, különféle népi hagyományokból, ősi transzzenékből merítő, rockos eszközöket is használó zenekar szeretne ilyen lemezt csinálni, ami elvisz innen valahova máshova – de csak keveseknek sikerül tényleg. A titok a rendkívül koncentrált zenészi teljesítmény és a boszorkányos énekesnő. Meghallgatom.
MMAMT: Mindenkinek Megvan A Maga Története
Egyedi Péter régóta szem előtt van (Óriás, előtte Isten Háta Mögött, Annabarbi), de ez az első szólólemeze. A szövegek különösen erősek, a zene pedig hol az énekes-dalszerző hagyományból, hol a rockból merít, vagy a dalforma kereteit feszegeti. Néha szépen meghangszerelt nagy zenekart hallunk, pedig ez egy ember. Meghallgatom.
Piresian Beach: What Ever Happened
Az év másik nagy visszatérője az egykori hálószobapop-hullám egyik elindítója, akiről minden korábbinál nyilvánvalóbban kiderül, milyen jó énekesnő. Sötét, drámai, mániákus és egyben játékos; öntörvényű, de a rockzene múltja előtt is tisztelgő EP-je hat szám, pedig hallgatnánk akár háromszor ennyi ideig. Meghallgatom.
- - - - -
MÉG 25 IDEI MAGYAR LEMEZ, AMIT ÉRDEMES MEGHALLGATNI
30Y: ki az akit még megölelnél
Àbáse: Invocation
Bujdosó Trió: National Amnesia Institute
Cadik: Tatanka
Dutch Courage: The Lounge Era
Empelde: Robotok falun
Eszelős Meszelős: Belső meló
Ethnofil: Azimuth
Gyilkos: Obelisk Of Power
hiinaar: XIX
Lajkó Félix & Volosi: S/T
Lil Frakk x D. Koms: Brokaz
Liquid Limbs: Taum
Lucy Dreamin': Riverhead
MA'AM & AIWA: Goldfishing
Németh Róbert: A kibaszott végtelen űr
Norwell: Fúzió
Söndörgő: Nyolc 8 Nyolc
Sör És Fű: M45
Synus0006: Minimalizm
Tigrics: Albun
Törzs: Tükör
Udvari Viktor: Art Is Dead
Unknown Child / Bulk: split
Žagar: Woods, Spirits & Sorcery
Megjegyzés: a lista összeállításánál a november végéig megjelent kiadványokat vettük figyelembe.
szöveg: Rónai András
a lista összeállításában részt vettek: Rónai András, Hó Márton, Huszár András, Kollár Bálint, Reszegi László és Soós Tamás