A Recorder szokás szerint idén is sokat foglalkozott a magyar zenékkel: az online premierek, a Rec.hu rovat mellett interjúk, lemezkritikák jelentek meg rendszeresen a magazinban. Nincs más hátra, mint hogy a korábbi évekhez hasonlóan - lásd 2018-as és 2017-es listánkat - ismét megmondjuk, melyek voltak a kedvenc magyar albumaink, EP-ink. Tíz kiemelt kiadvány mellett még huszonötöt ajánlunk, amiket érdemes meghallgatni. Ez a cikk először a Recorder magazin 78. számában jelent meg.
Sokszínű – rituális, tétován szemlélődő, nagyot fokozó; etnojazzes, elektronikus, rockos vagy free – improvizáció, rengeteg izgalmas részlet, ám a zenefolyam mégis egyetlen történetet mesél el: az utat a csírázástól az aratáson, a lakomán és az emésztésen át az átalakulásig és búcsúig. Meghallgatom.
Beat-pop-rock olyan fiataloktól, akik az n-edik retróhullám idején születtek, mégis van értelme: erőlködéstől mentesen, sőt, rokonszenvesen hetyke (ám nem nagyképű) magabiztossággal előadott, sodró slágerek sorakoznak egymás után, rengeteg szellemes ötlettel. Például: írtak-e már vidám dalt a nagyi válásáról? Meghallgatom.
Dé:Nash: Tarsolylemez
Lehel kürtje – pontosabban a trap adlib-kultúrájának megfelelően Lehel skrtje – lesújt a brüsszelitákra; atlantiszi fénymagyarok, Trianon-ellenes döngölés stb. A szélsőjobbos propagandát látszólag könnyű parodizálni, valójában nehéz – mármint úgy, hogy ne csak kínunkban vigyorogjunk egyszer, hanem röhögjünk, többször. Meghallgatom.
Vártunk rá nyolc évet, de megérte. A downtempo, pszichedelikus melanko-pop, diszkó és dub ugyanúgy kavarog itt, mint a korábbi Erik Sumo-lemezeken; a távol-keleti dallamvilág is ismerős lehet a Liza, a rókatündér zenéjéből. Igaz, hogy melankolikus, de azért ott van benne valami száj szélén játszó mosoly. Meghallgatom.
ICR: Entrøpia
A veterán producer személyes, a leukémia leküzdéséről és egy búcsúról szóló lemeze érzelmileg és hangzásában is rétegzett, kerüli az egyértelmű hangulatokat (a teljes sötétséget és a felszabadultságot is) és a tiszta műfajokat (ambienttől IDM-en át breakbeatig sok minden van itt), így sokszor újrahallgatható. Meghallgatom.
Egyre többen csinálnak nálunk jó újsulis hiphopot / trapet, azonban Kapitány Máté producerként olyan ötletbörzét mutat be, amilyet nemzetközi szinten is kevesen. Szövegei ismerős élethelyzetekből vagy műfaji klisékből rugaszkodnak el sokfelé, akár a vicc, akár a szürrealizmus irányába. Meghallgatom.
„Szerencsére mindig minden szar, úgyhogy mindig van miről írni.” A témák változtak (= már nem csak szakítás), a zene maradt olyan, amilyennek szeretjük: szomorú, de slágeresen fülbemászó, dream popos, de sajátos húzású. Hallgassuk utána Csordás Zita szólóprojektje, az Anne Shirley Supersad lemezét is. Meghallgatom.
Rengeteg, különféle népi hagyományokból, ősi transzzenékből merítő, rockos eszközöket is használó zenekar szeretne ilyen lemezt csinálni, ami elvisz innen valahova máshova – de csak keveseknek sikerül tényleg. A titok a rendkívül koncentrált zenészi teljesítmény és a boszorkányos énekesnő. Meghallgatom.
Egyedi Péter régóta szem előtt van (Óriás, előtte Isten Háta Mögött, Annabarbi), de ez az első szólólemeze. A szövegek különösen erősek, a zene pedig hol az énekes-dalszerző hagyományból, hol a rockból merít, vagy a dalforma kereteit feszegeti. Néha szépen meghangszerelt nagy zenekart hallunk, pedig ez egy ember. Meghallgatom.
Az év másik nagy visszatérője az egykori hálószobapop-hullám egyik elindítója, akiről minden korábbinál nyilvánvalóbban kiderül, milyen jó énekesnő. Sötét, drámai, mániákus és egyben játékos; öntörvényű, de a rockzene múltja előtt is tisztelgő EP-je hat szám, pedig hallgatnánk akár háromszor ennyi ideig. Meghallgatom.
- - - - -
MÉG 25 IDEI MAGYAR LEMEZ, AMIT ÉRDEMES MEGHALLGATNI
30Y: ki az akit még megölelnél
Àbáse: Invocation
Bujdosó Trió: National Amnesia Institute
Cadik: Tatanka
Dutch Courage: The Lounge Era
Empelde: Robotok falun
Eszelős Meszelős: Belső meló
Ethnofil: Azimuth
Gyilkos: Obelisk Of Power
hiinaar: XIX
Lajkó Félix & Volosi: S/T
Lil Frakk x D. Koms: Brokaz
Liquid Limbs: Taum
Lucy Dreamin': Riverhead
MA'AM & AIWA: Goldfishing
Németh Róbert: A kibaszott végtelen űr
Norwell: Fúzió
Söndörgő: Nyolc 8 Nyolc
Sör És Fű: M45
Synus0006: Minimalizm
Tigrics: Albun
Törzs: Tükör
Udvari Viktor: Art Is Dead
Unknown Child / Bulk: split
Žagar: Woods, Spirits & Sorcery
Megjegyzés: a lista összeállításánál a november végéig megjelent kiadványokat vettük figyelembe.
szöveg: Rónai András
a lista összeállításában részt vettek: Rónai András, Hó Márton, Huszár András, Kollár Bálint, Reszegi László és Soós Tamás