A magyar keményzene aktuális sikertörténete, az Apey & the Pea szeptember 19-én ünnepli tízéves jubileumát a Budapest Parkban, mi pedig számba vettük kedvenc dalainkat, amihez az aszfaltszaggató gitározás és a szívhasító folkzenélés kismestere, Apey az Apey & the Pea-ben, a Trillionban vagy szólóban a nevét adta. Ez az összeállítás először a Recorder magazin 75. számában jelent meg.
10) Apey: Spiders
Az első szerelem. Az R33 alkotói és szmókerközösségében született, 2010-es Feathers, Black Flowerst azóta már többszörösen túlszárnyalta, de a Trillionnal is játszott dal nélkül, melynek különösképp nem a refrénje, hanem gitártémája a dúdolható, nem lehet Apey-t toplistázni.
9) Trillion: Suicide
Bár a második lemezen már többfelé kalandoztak – countryra lazultak és Biohazardra zúztak –, de ez a csodás, Bleach-es időkre emlékező, cobaines torok-harakiri jelzi a legjobban, hogy nem egetverő tévedés Apey grunge-projektjeként emlegetni a Trilliont.
8) Apey & the Pea: Judas
Herén rúgó riffek, grunge-os bömbölés és istentelen mocsárhangulat – a fanfavorit Judas már 2013-ban tökéletesen összefoglalta, miért viheti majd párévnyi hiperaktív koncertezéssel és lemezkiadással sikerre zenéjét az Apey & the Pea.
7) Apey & Lee Olivér: Looking Forward
Apey-t legérettebb szólófolklemezén, a Strangerön homlokon csókolta a Neil Young-szerelem, amelyből ezzel a Crosby, Stills, Nash & Young-átirattal egyenesen három, szívhasítóan szép cover született – itt ráadásul a puha, gyapjúinges, őszi faházas Americana-hangulat is a helyén van.
6) Apey: True Star
Apey csodás zenei odüsszeiája látomásos szövegekkel, nem evilági hangulattal és céklásüveggel nyikorogtatott gitárokkal ejt ámulatból ámulatba.
APEY KEDVENCEI A SAJÁT DALAI KÖZÜL
Apey & the Pea
- Methusalem: Megírása óta a kedvenc élő számom a setlistben. Szétver az ideg a boldogságtól, annyira imádom játszani koncerten.
- Judas: All time kedvenc Apey & the Pea-számom, imádom masszírozni a riffjeit. Ez volt az első sötétebb kanyar 2012 magasságában.
- Abraham: Szintén az egyik legkihagyhatatlanabb élmény élőben. Beszakad az ég, megnyílik a föld minden este, amikor játsszuk.
- Death: Az Abraham–Judas-családfa utolsó előtti darabja. Magas koncentrációt igényel élőben, de ha megvan, akkor nagyon élvezetes ez a 6-7 percnyi keserves kín.
- Black November: Amellett, hogy a legtűrhőbb himnuszunk, a legjobb és legőszintébb Apey & the Pea-szöveg, amit valaha írtam.
Apey
- 12 Nosejob: 2007 körül íródott ez a különös, de nagyon egyedi kis pillanat. Varázslatos szövegvilága annyira betépett, hogy még én sem értem pontosan, de imádom hallgatni.
- Read This: 12 évvel ezelőtt íródott nagyjából, mai napig imádom az eredeti lemezverzióját.
- You: Ez a 2012-es Orion EP-n található, amit nem sokan ismernek, de nagyon szép ballada, ami sokat jelent nekem.
- True Star: Az egyik leglenyűgözőbb kreációim egyike, sajnálom, hogy nem forgattunk rá kisfilmet annak idején.
- Heart & Agenda: Szintén a különös hangulatú, utazós fiókból való, gyakorlatilag a True Star megfelelője a Strangerön.
5) Trillion: Dreaming Black & Words From A Long Long Time
A Trillion legmorcosabb, sikálva zúzó és legintimebb, melankolikus oldala egymás mellett, mesélős, tábortüzes gitározással és finom, megsejtett fájdalommal a háttérben.
4) Apey: Arabrab In Red
Ha egy dallal kéne példázni, miért jó Apey egyszálgitáros dalait hallgatni, az Arabrab In Redet emlegetném. Fütyülhető reklámzene, bensőséges folksláger, és hétperces témahalmozás egyben, amely a könnyedén ragadó oldalát villantja fel annak a csodának, amely Apey torkában rejtőzik.
3) Apey & the Pea: I, The Rope Eater
A bivalyerős debütálás előtt az Apey & the Pea kiadott már egy nem gyengébben gyomrozó középlemezt, amely még közelebb húzódott a Pearl Jam vagy az Alice In Chains, mint a New Orleans-i sludge világához – a 2011-es The Day Ends máig érvényes csúcspontja ez az atomjaira szaggatott, szépen vijjogó gitárokkal megpakolt dal.
2) Apey & The Pea: Pothead
Az Apey & the Pea Bury Me In Smoke-ja, a koncertek végére tartogatott örömzúzda, csodásan monoton, transzba verő refrénnel. A zenekar vállalása, hogy a Down überparaszt grúvmetáljába a grunge dekadens dallamait csempésszék, itt sült el talán a legjobban.
1) Apey & the Pea: Akhenaten
A becigizve írt, de józanul is pusztító, címét a történelemből kitörölt egyiptomi fáraóról kapó, hét monumentális percével is rövidnek ható track a zenekar legkilátástalanabb, ugyanakkor legfülbemászóbb száma, amit koncerten megbocsáthatatlanul hanyagolnak.
+1) Apey: The Fox
Mindössze egyperces, de hidegrázós spirituálé, amitől rögtön egy remegősen izzadt levegőjű, fából ácsolt clevelandi templomba képzeljük magunkat a mikrofonfrizurás gospelkórus és valamiféle törékeny transzcendencia társaságában.
szerző: Soós Tamás
headerfotó: Karancz Orsolya