Idei utolsó friss - és viszonylag friss - új albumos Lemez Gyorstárunk következik (lesz még két, az év közben kimaradt albumokat ajánló összeállítás is). Van itt a kedvenc idei magyar kiadványaink közé került lemez (Képzelt Város, Jónás Vera Expriment), akad a Recorder szerint a legjobb 2013-as albumok közé is befért album (Lorde) és az évvége legizgalmasabb anyagai (Francis And The Lights, Ejecta, Logos stb.).
KÉPZELT VÁROS: Anatolij
Kiadó: Mamazone
Megjelenés: 2013. október 21.
Stílus: posztrock
Kulcsdal: Ég veled, Anatolij!
A 2005-ben négy építészhallgató által alapított, később hattagúvá bővült budapesti Képzelt Város harmadik nagylemezén a világűrbe transzponálja sajátos hangzásvilágú – egyszerre sodró, nagyívű és éterien atmoszferikus, a szintetizátorok mellett csellóval színesített – posztrockját. Az Anatolij egy szovjet űrrepülési összeesküvés elméletre épülő konceptlemez, amely már az új énekessel (és gitárossal), az ex-marionette ID-frontember Kovács Ákossal készült, és amely nagy lépés a zenekar műfajon belüli hazai státusának megugrása felé.
8/10
Forrai Krisztián
A REMEK LEMEZHEZ KLASSZ KLIP IS JÁR, ANNAK IS NÁLUNK VOLT A PREMIERJE!
JÓNÁS VERA EXPERIMENT: Game
Kiadó: Vera Jonas Music
Megjelenés: 2013. szeptember
Stílus: experimentális pop
Kulcsdal: Time Time
Hogy mikor tűnt fel olyan karakteres világgal rendelkező dalszerző-előadó a hazai placcon, mint Jónás Vera? Elég régen, igaz ő sem feltétlenül a hazai placcról kapta a legfontosabb impulzusokat, hiszen három évig Londonban tanult zenét, aztán egy amerikai tehetségprogramon és turnén vehetett részt. A Moldvai Márk produceri közreműködésével készült Experiment trió bemutatkozása egységes, több szemszögből lenyűgöző, akusztikus alapú, sok apró „izgalmasító” hanggal vértezett, játékos anyag, még Suzanne Vega világától sem olyan távoli – minőségben sem. Erős bemutatkozás és ami a legjobb: még többet sejtet.
8/10
Dömötör Endre
LORDE: Pure Heroine
Kiadó: Universal
Megjelenés: 2013. október 28.
Stílus: pop, elektro-pop
Kulcsdal: Buzzcut Season
A Lorde művésznéven idén bemutatkozott új-zélandi piszkosul fiatal énekes-dalszerző mind külsőleg, mind zeneileg minden, ami 2013-ban trendi. Tinédzserproblémák ide vagy oda, a Pure Heroine nem gyerekjáték. Az alapjaiban kissé tompa, „halk” elektro-pop zene gerincét az erőteljes, dögös, mély basszusok és ritmusok adják, és ez a dallamnélküliség lehetőséget nyújt arra, hogy Lorde kénye-kedve szerint csillogtassa meg énektudását. Az album nem akar több lenni, mint ami: egy klassz(ikus) poplemez, tele téli slágerekkel (értsd: instant dúdolható, melankolikus dallamok) és négy Grammy-díj lehetőségével.
9/10
Biczó Andrea
FRANCIS AND THE LIGHTS: Like A Dream EP
Kiadó: Good Years
Megjelenés: 2013. november 25.
Stílus: szintipop, soul
Kulcsdal: Like A Dream
Francis Farewell Starlite napszemüvege és fekete szövetkabátja mögé rejtőzve producerként nála sokkal sikeresebb előadóknak szokott besegíteni, közben szerencsére rövidebb-hosszabb lemezeket is megjelentet. A négyszámos EP alaposan kigondolt, finoman zongorázott, egyszerű dalai most is úgy hangzanak, mintha egymásra csúsztatták volna a 80-as évek (szinti)popját és a lehető leghitelesebb soult és R’n’B-t, amire egy fehér New York-i énekes képes lehet anélkül, hogy túlzásokba esne. Ha valaki azt hinné, hogy ez ilyen sótlan dandyskedés, az nézze meg a címadó dal klipjét, amiben Starlite egy szántóföldet galoppozik végig.
8/10
Sugó Lilla
EJECTA: Dominae
Kiadó: Driftless
Megjelenés: 2013. november 25.
Stílus: szintipop
Kulcsdal: It’s Only Love
A Tigercityből, Games-ből, Ford & Lopatin duóból ismert Joel Ford dalszerző-producer-multiinstrumentalista és a Neon Indian turnéfelállásából (általam egy véletlennek köszönhetőn személyesen is) ismert Leanne Macomber billentyűs-gitáros-énekesnő duója egy fura konceptkeretbe ágyazva hagyományos szintipop-lemezt adott ki bemutatkozás gyanánt. Hogy a figyelmet felkeltő, Macombert ábrázoló meztelen fotók mögött egy tökéletes szintipop-album bújik meg, az egyetlen hallgatás alapján világos. Nagyon nehéz eltalálni, hogy egy ilyen lemez működjön, de Fordék mindig a legmegfelelőbb hangszínt válasszák ki, amitől lélegzetelállítóak lesznek melankolikus szerzeményeik.
9/10
Dömötör Endre
LOGOS: Cold Mission
Kiadó: Keysound Recordings
Megjelenés: 2013. december 9.
Stílus: dekonstruált grime
Kulcsdal: Swarming
Vannak a YouTube-on azok a klipek, amikről le van szedve a zene és csak az utólag rákevert hangok, hangeffektek szólnak a képek alatt – ami egyszerre vicces és para. Valami hasonlót művel a 2008-ban feltűnt Logos (James Parker), csak a londoni producer a grime-ot csupaszítja vissza alapelemeire (torz basszusok, suhintós dobok, üvegszilánk-szintik, sziréna, fegyver felhúzás), ami egyáltalán nem vicces, és nagyon-nagyon para. Sötét, rideg, fenyegető csendekkel teli sci-fi zene, az utolsó hangok, mielőtt mindent beszippant a mindent elnyelő mély sötét űr.
8/10
Forrai Krisztián
7 DAYS OF FUNK: 7 Days Of Funk
Kiadó: Stones Throw
Megjelenés: 2013. december 9.
Stílus: funk, szintifunk, p-funk
Kulcsdal: Let It Go
Snoop Dogg legutóbbi hiphopos stúdióalbumai félrementek, talán ezért is kezdett kalandozásba. Az év eleji, Snoop Lionként jegyzett reggae-s Reincarnatedet inkább felejtsük el, de a szintfunkos Dâm-Funkkal közös, 7 Days Of Funk néven és címmel kiadott lemez ismét nagyon élvezetes lett. Ahogy az Dâm-Funktól nem meglepő és ahogy az tulajdonképpen Snoophoz is nagyon passzol, nyolcvanas évek eleji funkokat kapunk Bootsy Collins, Rick James, Prince és persze George Clinton modorában. Ja és Snoop most Snoopzilla (ez is egy biccentés Collins felé)! 35 perc gondtalan bólogatás.
8/10
Dömötör Endre
DREXCIYA: Journey Of The Deep Sea Dweller IV
Kiadó: Clone Classic Cuts
Megjelenés: 2013. december 23.
Stílus: electro, techno
Kulcsdal: Unknown Journey VII
A kilencvenes évek electro zenetörténeti mérföldkövének számító detroiti Drexciya duó munkásságát összegyűjtő antológia negyedik, záró részében fantasztikus hallani, hogy az anyag még mindig nem fárad el, sőt, mintha csak jobb és jobb lenne. A vízalatti, mélykék electro klasszikusok mellett (Hydro Cubes) gyakrabban tűnik már fel a techno is egyre hangsúlyosabb formában (Black Sea), de a kiadvány igazi ereje az eddig soha nem hallott hat felvételben rejlik, melyek hallgatása során eltűnődik az ember azon, hogy vajon milyen kiadatlan gyöngyszemek rejtőzhetnek még Gerald Donald DAT-állományaiban.
10/10
Velkei Zoltán