Augusztus elején, tragikus hirtelenséggel, 47 éves korában elhunyt Mata András, a cigány folklór és zenei oktatás egyik meghatározó alakja. Neki állítanak emléket kollégái egy nemrég előkerült, spontán felvett dallal.
„Andris több volt, mint egy zenész; ő volt az a mentor, aki több ezer fiatalt tanított meg arra, hogy a zene nem csak hangok sorozata, hanem lélekemelő erő is. Munkássága nyomán generációk nőttek fel, és mindenki szeretettel és tisztelettel beszélt róla, aki csak ismerte” – írta nekrológjában az 1 Magyarország Kezdeményezés civil szervezet.
Mata András borsod-abaúji muzsikus cigány családból származott, és Fájon, egy kis borsodi faluban nőtt fel. Meghatározó zenei élménye volt az Ando Drom együttes és Zsigó Jenő zenei munkássága, saját bevallása szerint a régi oláh cigány zenék és a magyar cigány hallgatók álltak hozzá a legközelebb. 1991-ben belépett a Romano Glaszo együttesbe, amivel 1993-ban megnyerték a Ki mit tud?-ot népzene kategóriában, később játszott a Romano Dromban, a Ternipében, a Khamoroban, és az Ando Dromban is.
Egészen korán, 15 évesen kezdett el gyerekekkel foglalkozni. „Legfőbb célom, hogy a régi autentikus dalainkat megtanítsam a mai generációnak, mert fontosnak tartom, hogy ezek a dalok ne vesszenek el” – mondta erről egyszer. Molnár Bencze, a jazzbois és az Amoeba billentyűse is az Új Start Alapítvány tehetségtáborában találkozott vele, akivel hat-hét éven át volt ott mentor.
„A Kerek ez az erdő három dal összefűzése, tulajdonképpen egy medley. Egy hallgatóval kezdődik, aztán egyre gyorsul a tempó. A táborban a gyerekeknek csináltunk dalokat, ez az egyetlen, amiben Mata Andris énekelt. Bejöttek a gyerekek a mobilstúdióba, amit összeraktunk, Andris odaült a mikrofonhoz, kezébe vett egy gitárt, a gyerekek pedig lekísérték. Ez egy ad hoc, nem tervezett felvétel volt, amiről majdnem elfeledkeztünk, de Andris halála után előkerült egy vincseszterről” – mesélte Bencze a Kerek ez az erdőről, ami most profi keverést kapott.
A terjesztést a lo-fi, jazzes hiphopos Blunt Shelter kiadó új, világzenés, cigányzenés, alternatív lába, a Lixta végzi, a bevételekkel András családját támogatják. A dalban Orsós Sándor Erik cajonon, Orsós Róbert basszusgitáron, Babindák István klarinéton játszik. A felvételért a tábor hangtechnikusaként dolgozó Sabák Péter (Amoeba) felelt, a keverésért pedig Czirják Tamás (jazzbois).
Fotó: Farkas András.
A Premier rovat cikkeinek megjelenését a Hangfoglaló Program keretében a Nemzeti Kulturális Alap támogatta.