Pátkai Rozina gyakori vendég a Recorderen, különféle zenekari és szólómegjelenései mellett időről-időre Minka néven jegyzett megzenésített verseit is bemutathattuk. Legújabb, egy Karinthy Frigyes-szövegre épülő dalával számára korábban ismeretlen területre kalandozik: a hangszerelés a noise, az industrial, a free jazz és az avantgárd határmezsgyéjén mozog. Aki ismeri az énekesnő munkásságát, ilyen zenei környezetben még egészen biztosan nem hallhatta őt.
A Minka című, készülő album előfutára a Struggle for Life című szám, mely egy igazán különleges Karinthy-megzenésítés. “Biztos vagyok benne, hogy ez egy szélsőségesen megosztó dal, de úgy érzem, organikus helye van a lemezen.” – mondja Rozina. “A lemez készítése közben jöttem rá, hogy milyen érzés igazán tágítani a határokat. Nem csak a saját határaimról van szó, ezért a dalért a hallgatónak is meg kell dolgoznia, de ha hajlandó egy pillanatra elengedni a várakozásait és átadja magát a megszólaló atmoszférának, remélem, maradandó élmény éri.”
A dalban meghatározó szerepet kap Rozina állandó zenésztársa, Ávéd János szaxofonos és a dobon közreműködő Klausz Ádám (Mordái), akiknek free jazzbe és már-már punkba hajló improvizációja a darab vezérfonala. Fenyvesi Márton, a lemez hangmérnöke így emlékszik vissza a felvételekre: “Dóczi Bence, Rozina producere itt teljesen elengedte Jani és Ádám kezét, ez végül egy nagyon hatékony, produktív döntésnek bizonyult. A dal elején a szövegre és Rozina expresszív előadásmódjára kell reflektálni, ez volt a koncepció, egy egyszerű kérdés-válasz forma, ami az elektronikus szövet szintén improvizatív hangvételével egy ilyen rendezett káoszt eredményezett. Ez fordult át végül egy rendkívül hosszú improvizatív őrületbe, amit szavakkal leírni nem igazán lehet.”
“Egyértelmű volt számomra, hogy Ávéd Jánosnak helye van ebben a dalban” – folytatja Rozina. “Az elektronika – habár improvizációszerűen hömpölyög – mégis élettelen volt számomra önmagában, Jani rögtönzései a bossa nova produkcióban is mindig új utakat nyitnak meg, és biztos voltam benne, hogy Ádámot is messzemenőkig inspirálni fogja ez a fajta zenei megközelítés.”
Csakúgy, mint az Én nem tudok sem című dalhoz, ehhez is Tihanyi Áron médiaművész készített videót. “Rendkívüli, ahogyan Rozináék ezzel a jazzes, noise-os zenei szövettel Karinthy versét értelmezték. Ezt az energiát, a megjelenített agresszív küzdelmet, tehát a szabálytalan, de időközönként pedig rendbe szerveződő frázisokat próbáltam visszaadni a képi anyaggal.”
A track kivételesen hosszú, ami műfajilag a korábban megjelent, Víg Mihály-féle Mindig mindent ambient hangszerelése és az Én nem tudok sem recsitáló, behúzó monotóniájának meditatív hangulatához képest is igazán erős váltás. “Nem gondolom, hogy ezen a lemezen mindenáron, minden dallal a legszélesebb közönséghez kell szólnunk. Ez a darab önmagáért született meg, a vers ezt hozta ki belőlünk, így tudtunk hozzá igazán kapcsolódni: a lehető legőszintébb dolog ezt nem finomítani, nem elkendőzni.” – indokolja az új attitűdöt a feldolgozásokból álló Minka-albumot április 11-én, a Magyar költészet napján megjelentetni tervező Pátkai Rozina.
Fotó: Szombat Éva.
Karinthy Frigyes-kollázs: Pátkai Rozina.
A cikk megjelenését a Hangfoglaló Program keretében a Nemzeti Kulturális Alap támogatta.