A tortás-, sütis-, mézes-, lekváros-lemezborítók szemlézése után mi mással folytathatnánk édesség és zene tematikánkba vágó sorozatunkat, mint a nagy karácsonyi cukortúladagolás egyik legfőbb okozójával, a csokival. Íme tehát, finom szelekciónk a csokoládét ábrázoló lemezborítókból, de figyelem: vésztartalék-édesség nélkül nem ajánljuk a cikk megtekintését, a képanyag egyesek számára felkavaró lehet!
Furcsa, de nem csak egyetlen banda futott Hot Chocolate néven a 70-es években, az ismertebb (és lágyabb, diszkó-soulosabb) brit együttesnek volt egy hasonlóan fekete zenészekből álló rare groove-os funkyzenenepper párja. Ők az első, azonos címen kiadott nagylemez rajzolt borítóján egy csésze forró csokiban ülve zenélnek.
A híresebb, brit Hot Chocolate egészen sokáig ellenállt annak, hogy nevére albumborítóin is reflektáljon, ám első válogatáslemezén totálisan kijátssza a You Sexy Thing slágerszám és a csokoládé vizuális összekapcsolhatóságát.
A Breakbot By Your Side című dalához olyan egyoldalas vinylre emlékeztető kiadvány készült, ami egyáltalán nem vinyl, hanem százszázalékos csokoládé, de megnyomták azt barázdákkal is, ahogyan kell.
Az amerikai rockegyüttes, a Chicago tízedik, 1976-os nagylemeze egy kibontott nagy tábla csokoládét formáz Chicago felirattal, amit a Grammy-díjas grafikus John Berg tervezett direkt olyanra, hogy hasonlítson a jól ismert Hershey csoki márka fekete-ezüst csomagolású termékeire.
A kibontott papíros csokoládé a magyar lemezborító tervezőket is megihlette, Katona Klári 1977-es Savanyú a csokoládé című bemutatkozó nagylemezének hátoldalán szerepel a „különleges minőségű Savanyú csokoládé” - a Pepita csokigyár jóvoltából.
A Limp Bizkit 2000-es nagylemeze Chocolate Starfish And The Hot Dog Flavored Water címmel jelent meg, a borítóján csoki tengericsillaggal minden idők egyik legrémisztőbb lemezes címlapja.
Az amerikai indie rock zenekar, a My Morning Jacket 2002-es Chocolate and Ice című EP-jének borítója sem feltétlenül bizalomgerjesztő, a padlóra öntött jégkockák és csokiszirup nehezen kódolható szimbolika.
A kanadai Venetian Snares breakcore zenéje pont olyan, mintha a 2003-as Chocolate Wheelchair album borítóján látható csokiból készült tolókocsiban ülve indulnánk neki egy 45 fokos lejtőnek.
R. Kelly 2003-as Chocolate Factory albuma csak egy piros szalaggal van átkötve, csokoládé viszont sehol sem látható rajta. Az áthallások miatt talán nem éppen a legjobb címválasztás volt nem sokkal azután, hogy szexbotrányba keveredett egy állítólagos kiskorúval, és minderről még videófelvétel is készült.
Grace Jones 2008-ban adta ki Hurricane című albumát. A borítón Jones csokiból kiöntött valódi torzói láthatók, sőt a bookletben még maga az énekesnő is pózol csokoládégyári dolgozóként.
összeállította: Sugó Lilla