A héten tettek közzé egy eddig kiadatlan Chromatics-számot, amely 31 perc hosszú. Mennyi?? Jó, ez már igencsak túl van egy átlagos dal időtartamán, de az igazság az, hogy harminc-, sőt negyvenperces opuszokkal is tele van az a bizonyos padlás (egyes műfajokban pedig, mint az ambient, vagy a progresszív rock ez átlagosnak tekinthető), viszont már jóval kevesebben nyújtják ennél még tovább a dalforma kereteit. A listánk hatvan percen túl kezdődik, és egészen 24 óráig tart - nem állítjuk, hogy definitív összeállítás, simán lehet, hogy maradtak ki belőle hosszabbak: ezek az általunk ismert legtovább tartó - és ami fontos szűkítés - rögzített és hivatalosan megjelent dalok/egybefüggő zeneművek. Ezt hívjuk úgy, hogy zenemaraton!
10. Mike Oldfield: Amarok - 01:02:02
Mike Oldfield a nyolcvanas évek énekes-popdalos albumai után ezzel a lemezével visszatért a kezdeti idők hosszú instrumentális tételeihez, olyannyira, hogy a bonyolult szerkezetű Amarok egyetlen zenemű, bár sok kis darabból kirakva.
9. Sleep: Dopesmoker - 01:03:31
A kultikus stonner/doom metál zenekar 1995-ben ezt az egyetlen számot adta be a kiadójának, mint a következő albuma. Persze visszadobták azzal, hogy ez így ebben a formában eladhatatlan, mire a Sleep lerövidítette, itt-ott átírta és átnevezte Jerusalemre az anyagot, de még így sem ment át, és ettől annyira elborultak, hogy feloszlottak.
8. Chris Butler: The Devil Glitch - 01:08:51
A The Waitresses nevű new wave zenekar egykori vezére 1996-ban felvett egy több mint 500 refrént magába foglaló dalszövegfolyamot, majd ezt 2-3 perces részletekre szabdalta és megkérte a hozzá közel állókat - zenészbarátokat, családtagokat, rokonokat - hogy a szövegek alá tegyenek zenét, vagy éppenséggel bármilyen hangot, aztán a visszakapott daldarabokat számítógéppel passzították össze egy koherens egésszé. AAz ötletgazda tíz évvel később újra megnyitotta a projektet, hogy az még tovább dagadjon - Butler honlapja szerint a dal 03:13:32-ig nyúlt.
7. Fantômas: Delìrium Còrdia - 1:14:17
Az experimentális metál szupergrup harmadik albuma simán elmehetne egy horrorfilm aláfestő zenéjének - a sebészet és anesztézia ihlette (brrr) instrumentális zenefolyamot szerző Mike Patton hallhatóan lubickol a frászkeltő atmoszférák megteremtésében. Ez az egyszámos album NEM elsősorban a hosszával borzolja az idegeket.
6. Transatlantic: The Wirlwhind - 01:17:54
Az 1999-ben alakult, majd a 2002-es feloszlást követően 2009-ben újjáalakult amerikai-svéd-angol progresszív rock szupergrup harmadik albuma ugyan 12 tételből áll, de ezek egy össze- és egybefüggő kompozíciót alkotnak. majdnem 78 percben. A prog rock eleve a túlzások műfaja, vajon ezen a teljesítményen ki tesz majd túl?
NA ÉS A LEGHOSSZABB ALBUMOK KÖZTI SZÜNETEK? ITT AZOKAT IS ÖSSZEGYŰJTÖTTÜK.
5. Phrasenmäher: Zwei Jahre - 01:30:10
A hamburgi poprock zenekar idén januárban kiadott dala szerencsére nem két évig tart, mint ami a címe, csak másfél órát, bár olyan andalítóan dallamos szerzeménnyel állunk szemben, hogy az első negyedóra után könnyen támadhat az az érzésünk, hogy ez a végtelenségig is szólhatna. Persze isten ments! Íme, mind a 482 refrén és 11 588 német szó:
4. Love Hope Strength Foundation - The Scriptures - 01:43:40
Az Alarm walesi rockegyüttes alapító frontembere, Mike Peters 2007-ben hozta létre alapítványát, amely különleges helyszíneken rendezett koncerteken keresztül gyűjt támogatást a rák elleni küzdelemhez (a zenész maga leukémiás volt). Peters legújabb jótékonysági célú akciója nem egy koncert, hanem egy dal, ami több hónap alatt született számos - úgy 200 - zenész (köztük például a Spandau Ballet, a Fastball és a Gene Loves Jezebel egy-egy tagja) és dalszerző közreműködésével, több ország (Izrael, Wales, USA, Nagy-Britannia) stúdióiban. A végeredményül létrejött dal 75 versszakból és 6247 szóból áll - erre mondják, hogy epikus. A dal bevételeit egy a Közel-Keleten csontvelő átültetésekre várók és donorok összekapcsolásán fáradozó alapítvány kapja. A teljes verzió az iTunes-on, itt egy rövid részlet:
3. The Flaming Lips: Found A Star On The Ground - 06:00:19
Wayne Coyne-ék ugyebár híresek az elképesztően őrült ötleteikről, ez a megszámlálhatatlan agymenésük közül az egyik, 2011-ből. Sean Leannonnal és zenekarával együtt rögzítenek egy laza hat órás - egészen pontosan 6 óra 19 másodperces - számot de nem ám csak úgy minden ok nélkül, hanem adománygyűjtő céllal: aki fizetett száz dollárt, annak a nevét beleszőtték a számba (Lennon felolvasásában), a befolyt összeget pedig az oklahomai állatvédő egyesületnek, illetve az ottani zeneakadémiának utalták. Összesen 212-en adták a nevüket a világ egyik legsúlyosabb pszichedelikus rock tripjéhez, amit a Strobo Trip nevű játákba csomagolva adtak közre. Íme a felvétel, három részre bontva:
(Több forrás is hivatkozik egy Book Oven nevű zenekar Chew And Hiccup című számára, ami szintén 240 perces, de ennek nem leltük nyomát.)
2. Rober Rich: Somnium - 06:59:57
Az amerikai ambient zeneszerző három tételes 2001-es albuma annyira nyugtató, hogy akarva-akaratlanul el lehet rajta aludni - még jó, hogy az alkotó célja is pont ez volt. A hossza miatt pedig simán lehetséges, hogy lefekvéskor elindítjuk, és amikor felébredünk, még mindig szól.
1. The Flaming Lips: 7 Skies H3 - 24:00:00
A Flaming Lips még 2011-ben, két hónappal a hat órás daluk után saját magán is alaposan túltett: a talányos című 7 Skies H3 egészen pontosan 24 óra hosszú, és összesen 13 példányban jelent meg 2011-ben, a Halloweenre időzítve - valódi emberi koponyákból kialakított pendrive-on... Az usb-koponyák darabját 5000 dollárárt lehetett megkaparintani, akinek nem jutott, annak be kell érnie az egész napos mű 50 perces zanzájával, ami idén májusban kijött CD-n és digitálisan is. Tulajdonképpen nem meglepő, hogy a világ jelenlegi ismereteink szerinti leghosszabb dala a Flaimg Lips nevéhez fűződik, na de lehet ezt még fokozni? Majd meglátjuk, viszont a lecke fel van adva!
A dal végtelenítve szól ezen az oldalon, illetve négy részre osztva meghallgatható alább: