Mindössze öt hét alatt készítette el a budapesti Umbrella produkciós műhely animációs csapata a brit metalcore együttes, az Architects vadonatúj videoklipjét. A videó a For Those That Wish To Exist című album egyik dalához, a Meteorhoz készült. A klipet már több mint 580 ezerszer nézték meg a YouTube-on.
A 2004-ben alakult, brightoni székhelyű, 2011-ben a Dürer Kertben fellépő Architects a metalcore műfaj egyik népszerű képviselője. Legfrissebb, kilencedik nagylemezük, a For Those That Wish To Exist február végén jelent meg, és azonnal a brit és az ausztrál toplista első helyére került.
Az album Meteor című dalához készült négyperces, animációs videoklip magyar produkció: az Umbrella csapata rekordidő, mindössze öt hét alatt készítette el a videó képi anyagát a fiatal brit rendező, Jeb Hardwick – az Architects állandó alkotótársa – vezetésével.
A klipet már több mint félmillióan látták a YouTube-on. A kommentelők „észvesztően csodálatosnak”, „Oscar-díjra méltó alkotásnak” nevezték, és az angol nyelvű szakmai sajtó is erős és lélegzetelállító vizuális mesterműként írt róla.
Jeb Hardwick eredetileg élőszereplős videót tervezett forgatni a Meteorhoz, de a koronavírus okozta járvány miatt ez lehetetlenné vált. Ekkor döntött az animációs forma mellett. Korábban látta Nils Frahm Re című számához készült klipet, Simon Balázs munkáját, és emiatt kereste meg az Umbrella csapatát, akik azonnal érezték, hogy az animáció eszközeivel rengeteg extra lehetőség kínálkozik a klipben megjelenő téma kibontásához.
Egy ilyen videó elkészítéséhez feszített tempóban is legalább két hónapra van szükség, de Hardwicknak mindössze öt hete volt az egész munkára. A producer, Barbalics Máté és az art director, Bátory Péter a lehetetlennek tűnő határidő ellenére úgy döntöttek, belevágnak. Az ezt követő hetekben a körülbelül húszfős, animációs szakemberekből álló csapattal éjjel-nappal ezen a filmen dolgoztak.
Azt a célt tűzték ki, hogy a Meteor apokaliptikus történetét egy emberközeli, kézzel festett formában jelenítsék meg, amelynek a darabossága a klasszikus rajzfilmek világát idézi. A magyar csapatnak kellett kitalálnia, hogy a rendezői koncepció hogyan teremthető meg különböző animációs technikák vegyítésével úgy, hogy minél ütősebb legyen és még időben el is készüljön.
Az Architects együttes tagjai |
Az idő hiánya miatt csak 3D-s technikák jöhettek szóba. A film alapjait ezért 3D-ben készítették el, majd egy komplex utómunka-folyamat segítségével sikerült elérni a kézzel festett, karcos, mégis részletgazdag látványvilágot. Végül az analóg filmekre jellemző effektekkel – filmzajjal, apró szemcséjű kosszal, kameralencse-torzulással, redukált képkockaszámmal – látták el a kész anyagot. Ezek a szándékos hibák teremtették meg a koncepcióban megfogalmazott élő és hiteles látványvilágot.