A metalt játszó The Southern Oracle harmadik nagylemezéhez multimédiás körítést álmodott meg: az album zenei anyaga mellé 40 oldalas képregény formájában mellékelik a szövegkönyvet. A csapat énekese, Kókai Barnabás által rajzol képregényből már mutattunk néhány kiragadott oldalt, most viszont megérkezett maga a nagylemez is, Hiraeth címmel. Halljuk!
Az album első kislemeze a Skypusher volt, azóta pedig a Corrupter videoklipje jelent csak meg; a konceptalbum egy olyan világba kalauzol el, amiben a gyermekek követendő példa híján nem nőnek fel, erről a kontextusról szól a dalszövegek alapján írott képregény is.
A történet részleteit a frontember dalról dalra osztja meg velünk, és persze veletek is, íme:
I. HARBINGER / old highs
Hangulatot megteremtő, súlyos intró, szövegileg egyetlen velős szóval, ami végigkísérti az albumot.
II. CORRUPTER / with enough shovels
Ez volt a dal, ami elindította a Hiraeth érát négy évvel ezelőtt, valahol Szerbia és Macedónia korrupciótól túltengő határain. Azóta talán egyre aktuálisabb, és nem kell más ország határáig mennünk érte…
III. GRAVEROBBER / feeding the undead
Továbbvíve a Corrupter gondolatmenetét, ahol a hatalmon lévők vannak terítéken, itt a másik oldal szemszögéből fogom meg az elnyomást. Ahogy kisemmiznek még sírunkból is, mi szeretetre vágyva próbálunk meg valahová tartozni.
IV. ANGELMAKER / presale salvation
Konceptalbum lévén visszük tovább az előzményeket, itt a vallásos “megoldásokra” hegyeztem ki a mondanivalót. Hogy miként akarnak keresztek mögé bújva ítélkezni felettünk, isten nevében megbocsátani bármit elegendő jutattásokért cserébe.
V. PALMREADER / what is love if i am tragedy?
A vallási alapokból természetfeletti és túlvilági energiák felé visz tovább a lemez, ezzel hangsúlyozva az elkeseredettséget melyből sokszor nem látunk kiutat. Itt egy kicsit személyesebb útra terelődik a téma, amit ritkán szoktam belevinni a szövegeimbe, de itt szükségét éreztem, kikívánkozott belőlem. Bármikor hallgatom vissza ezt a dalt, fátyolos lesz a szemem és ez a bizonyíték arra, mennyire jól tettem, hogy kiadtam magamból.
VI. SKYPUSHER / neon gods
A Skypusher számomra a modern világ kontrolljáról, cenzúrájáról szól, melyből nagyon nehéz kiszakadni. Okostelefonok, digitális rendszerek amik magukhoz láncolnak bennünket és ezáltal földhözragadtan gondolkozunk. A Skypusher az ebből való kiszakadást hivatott nyomatékosítani.
VII. MOUTHBREATHER / no routine
Zeneileg átfedve egy energiabombával visszakanyarodok szintén saját magánéleti dolgokhoz. Ez a dal ami átsegített egy nagyon borús időszakon, amikor elvesztettem a bizalmam fontos ember(ek)ben.
VIII. PRETENDER / new lows
Miután csillapodik a hevület az elvesztett hit miatt a hozzánk közeliekben, rájöhetünk, hogy nincs is szükségünk ezekre a képmutatókra, akik csak tettetik átmeneti mivoltukat.
IX. RENDSZER / koholt tömegek
Rengeteg gondolat és érzés kavargott bennem minden egyes szöveg megírásánál, és ez kihozott belőlem egy verset. Magyarul. Mindig stílusidegennek éreztük a magyarul való üvöltést, de nem akartam, hogy a süllyesztőben végezze ez a számomra fontos iromány, így Gacsal Ádám barátom tehetségét kölcsönözve felkerült bónusz dalként a fizikai formátumú lemezre. Összegzi az egész reménytelennek tűnő életérzést, de a magyar himnuszhoz hasonlóan büszkeséggel tölt el keserűség helyett.
a zenekar jelenleg a Stubborn és a Wishes társaságában koncertezik országszerte és a hivatalos lemezbemutatóra is a turné részeként kerül majd sor január 18-án a Dürer Kertben. Facebook-esemény.
és akkor most, hogy már kicsit jobban képben vagyunk a történettel – ha nem is képregény szinten –, hallgassuk meg a Hiraeth disztopikus metálját:
A zenekar Facebook-oldala.