Lékó Tamás fotós indulásunk óta a Recorder munkatársa, a nyomtatott magazin több címlapja is a nevéhez fűződik. Egyik fő témája a zene, legyen az portré vagy koncertfotó; korábban dolgozott a Wan2 magazinnak, de ő jegyzi a Rocklitera első és második kötetének képanyagát is. Március 11-én nyílik második zenei témájú kiállítása, ennek apropóján összegyűjtötte a tíz kedvenc külföldi zenészportréját, olyan fotósoktól, akik nagy hatással voltak a saját munkásságára.
Lady Gaga - Annie Leibovitz
A 80-as években a német Bravo magazin volt nagy hatással a zenei érdeklődésemre, majd a 90-es években a Rolling Stone. Ebben az időben kezdtem érdeklődni a fotózás iránt, így értelemszerűen első példaképeim a magazin fotósai lettek. A Rolling Stone talán nem is lenne, ha nem lenne Annie Leibovitz, aki a 70-es évek elejétől készített képeivel definiálta a rock 'n roll fotográfiát. Tőle egy Lady Gaga-képet választottam, igaz, ezt már a Vanity Fair magazin számára készítette pár éve.
MÉG TÖBB MEZTELEN PÓZOLÁS LADY GAGÁTÓL.
Michael Stipe - Mark Seliger
A RS kilencvenes éveinek meghatározó fotósa Mark Seliger volt. Tíz év alatt több mint 100 címlapot készített. Egyik nagy kedvencem tőle ez a Michael Stipe-portré.
AZ R.E.M. ÉNEKESE IS MEGMUTATTA MAGÁT TÖKPUCÉRAN.
Björk - David LaChapelle
A 90-es évek végén megkerülhetetlen volt David LaChapelle, akinek harsány, kreált képei ámulatba ejtettek. 2001-ben az Interview magazinnak készítette ezt a portrét Björkről, de nem tudnék tőle kiemelni egy kedvencet, annyira imádom.
ÉS BJÖRK, AMIKOR A MEGHÖKKENTŐ ARCÁT MUTATJA.
Madonna - Herb Ritts
Herb Ritts divat- és portréfotós fekete-fehér portréi egy egészen más világot mutatnak. Nagyon sokat dolgozott együtt Madonnával, például ő rendezte a Cherish videoklipjét. De ő a felelős Chris Isaac Wicked Game-jének Helena Christensent szerepeltető klipjéért is, ami idén 25 éves.
Pink - Bryan Adams
Ha fekete-fehér képeknél tartunk, akkor muszáj megemlíteni Bryan Adams-t, akit ma már fotósként jobban szeretek, mint zenészként. A zenészekkel közeli viszonyának köszönhetően születnek olyan emlékezetes pillanatok, mint például ez a félmeztelen fotója Pinkről.
TOVÁBBI ZENÉSZEK, AKIK ZENÉSZEKET FOTÓZNAK, ERRE, IKONIKUS MEZTELEN ZENÉSZPORTRÉK PEDIG ITT.
Bob Dylan - Richard Avedon
Még mindig a "black and white"-nál maradva, ne feledkezzünk meg a klasszikusról, Richard Avedonról, aki fél évszázadot és annak amerikai popkultúráját határozta meg portré- és divatfotóival - például ezzel a Bob Dylan-fotóval.
Debbie Harry - Mick Rock
Ikonikus képek egész sorozatát készítette a brit Mick Rock, akinek a 2000-es évek közepén New Yorkban látott kiállítása nagy hatással volt munkásságomra. Múzsájáról, Debbie Harry-ről és a Blondie-ról 2010-ben könyvet is kiadott, ennek borítóját választottam tőle.
Thom Yorke - Nadav Kander
A tájképeivel elhíresült, többszörös World Press Photo-díjas Nadav Kander portréit is nagyon szeretem, tőle egy Thom Yorke-fotót választottam.
Rihanna - Terry Richardson
Egy egészen más világ Terry Richardson, aki divatba hozta a trash-t a fotográfiában, így a legnagyobb sztárokat is képes csupasz valójukban, intimitásukban megmutatni.
The White Stripes - Dean Chalkley
A listám zárásául a 2000-es évek számomra meghatározó magazinjának, az NME-nek egyik fő fotósától választottam egy képet, ami Dean Chalkley egyik híres fotója, a White Stripes Grammy-díjas lemezének, az Elephant-nek a borítója.
Ha viszont csak egyetlen egy zenészportrét lehetne választanom, az mindenképpen Annie Leibovitz John Lennont és Yoko Onót ábrázoló Rolling Stone-borítója lenne: a kép már a kompozíciójában is zseniális, de ami hátborzongatóvá teszi, hogy Lennon tragikus halála előtt pár órával készült.
Lékó Tamás 2011-2015 között készült zenei tárgyú fotóiból ad válogatást a POP Life című kiállítás, melyen Dobos Csaba zenei újságíró/zenekari menedzser privát backstage fotói is bemutatásra kerülnek. A kiállítás március 11. és április 4. között látható a Csili Művelődési Központban, Facebook-eseményoldal.