A popzene egyik legmegbecsültebb dalszerző-előadója, minden idők egyik legtöbbre tartott dalának, a Hallelujah-nak a szerzője – és a 26. Recorder magazin hátsó címlapsztárja –, Leonard Cohen most szeptemberben, 80. születésnapjára adta ki Popular Problems című tizenharmadik stúdiólemezét. Ez a megbecsültség azonban nem feltétlenül volt mindig igaz, a tisztelet mellett inkább kultikus, mintsem teljesen széleskörű, kommersz volt státusza, ám miután tíz éve kiderült, hogy a menedzsere meglopta és anyagi okokból kénytelen volt visszatérni a koncertszínpadokra is, a világ leborult nagysága előtt. Életművének ráadásul majdnem mindegyik albuma remekmű, de legalábbis jó annyira, hogy érdemes legyen visszatérni hozzájuk.
Songs Of Leonard Cohen
(1967)
Kulcsdal: One Of Us Cannot Be Wrong
Ennek a hibátlan, tökéletes bemutatkozásnak helye van minden idők legjobb albumai között, de ott is az élmezőnyben. Ha Bob Dylan a popzene iránymutató költője lett 1967-re, akkor a 33 évesen debütált Cohen az olimposzi poétája, de még csak nem is ez a lényeg, hanem azok a dallamok!
Songs From A Room
(1969)
Kulcsdal: Seems So Long Ago, Nancy
Érződik, hogy Cohen jóval kevesebb idő alatt írta e lemez dalait, amelyekben jóval inkább a történetmesélés uralkodik a személyesség helyett.
LEONARD COHEN KACSKARINGÓS PÁLYÁJÁT EBBEN A CIKKBEN TEKINTETTÜK ÁT.
Songs Of Love And Hate
(1971)
Kulcsdal: Famous Blue Raincoat
A mester legsötétebb lemeze, akár a Szerelem, akár a Gyűlölet oldalát hallgatjuk, mély sebeket tépkedő a dalokban rejlő kibukottság – és ez főleg Cohenre igaz, ugyanis ezek a legszemélyesebb szövegei. A csupasz akusztikus gitárt ráadásul borús vonóshangszerelés kíséri.
New Skin For The Old Ceremony
(1974)
Kulcsdal: Who By Fire
Az előzővel szemben viszont, mind zeneileg, mind a szövegek terén változatosabb, színesebb anyag a ’74-es lemez, a későbbi korszakot megelőlegező dúsabb hangszerelés és száraz humor jellemzi. A Chelsea Hotel #2-ban azt is elénekli, hogyan szopta le őt Janis Joplin.
Death Of A Ladies’ Man
(1977)
Kulcsdal: Paper Thin Hotel
Az életmű messze legalulértékeltebb korongja. Cohen gyűlöli, mert a Phil Spectorral közös lemezfelvétel horrorisztikus volt számára (egy ponton még pisztolyt is szorított a fejéhez a producer). Valójában viszont a wall-of-sound-hangszerelés nagyon is jól áll a most is erős daloknak.
Recent Songs
(1979)
Kulcsdal: The Gypsy’s Wife
A rossz stúdióélmények miatt Cohen következőre ismét egy egyszerűbb, akusztikusabb hangszerelésű albumot adott ki, viszont ehhez nem voltak elég jó dalai, egyértelműen ez a karrierből lefelé kilógó alkotás.
Various Positions
(1984)
Kulcsdal: If It Be Your Will
Az addigi leghosszabb szünet után egy öszvér-lemez született: akusztikus és szépen hangszerelt dalok vegyesen, de még az igazán zseniális és az átlagos szerzemények váltakozásának tekintetében is eklektikus. Ezen szerepel a Hallelujah.
I’m Your Man
(1988)
Kulcsdal: I’m Your Man
Ismét egy egynemű album, viszont jószerével teljesen új a hangzás, olcsó szintetizátorok, dobgép, meglepően grúvi basszusok és minden korábbinál több női vokál jellemzi, ez az első olyan Cohen-album, amelyiknek nem kellene működnie, de valami titkos módon mégis nagyon megható.
The Future
(1992)
Kulcsdal: Anthem
A későbbi filmes szerepeltetések miatt több ismert szám akad ezen, viszont furamód instrumentális felvétel is és két feldolgozás, de még ezekkel együtt is ajánlott ez az előzőnél sötétebb album, aminek a megturnéztatása után Cohen kolostorba vonult.
Ten New Songs
(2001)
Kulcsdal: In My Secret Life
Ahonnan suttogós éneket tartalmazó, késő esti zenével tért vissza a világba, és már ez nagy szám, mert eddigre sokan azt gondolták, hogy olyan, hogy új Cohen-stúdiólemez, nem lesz többé.
Dear Heather
(2004)
Kulcsdal: The Faith
Akkoriban búcsúlemezként jellemezte a dalszerző, ordít róla a felszabadultság. Változatos, mondhatni kísérleti anyag.
Old Ideas
(2012)
Kulcsdal: Crazy To Love You
Cohen a nagyon sikeres, koncertes visszatérése után egy cizellált, klasszikus albummal tért meg a lemezkészítéshez, a konvencionálisabb megszólalás mögött azonban végig ott van zsenije is.
Popular Problems
(2014)
Kulcsdal: Born In Chains
A Dear Heatherhöz hasonlóan megint egy felszabadult, színesebb anyag az új lemez, mintha legalábbis nem egy idős alkotó, hanem egy karrierje zenitjén lévő dalszerző készítette volna. Gyanús, hogy fogunk még tőle új dalokat hallani.
(X) Az új Leonard Cohen-album, a Popular Problems már kapható:
CD
Shopline/Bookline: http://shopline.hu/product/home!execute.action?_v=Leonard_Cohen_POPULAR_PROBLEMS_CD&id=21532&type=62
Libri: http://www.libri.hu/idegen_nyelvu/zene/leonard_cohen.popular-problems-cd.html
LP
Shopline/Bookline: http://shopline.hu/product/home!execute.action?_v=Leonard_Cohen_POPULAR_PROBLEMS_LP&id=21533&type=62
Libri: http://www.libri.hu/idegen_nyelvu/zene/leonard_cohen.popular-problems-lp.html
Letöltés
iTunes: https://itunes.apple.com/hu/album/popular-problems/id907518576
Stream
Spotify: Leonard Cohen – Popular Problems
Deezer: http://www.deezer.com/album/8622312
Google Play: https://play.google.com/music/m/Brdadhtlonliswxutueakxk2r7e
Még több Recorder a Facebookon. Még több Recorder a Facebookon. Még több Recorder, ott, igen.