A magyar zeneipar szereplőit tömörítő Music Hungary Szövetség még novemberben fordult nyílt levéllel Varga Mihály pénzügyminiszterhez, amelyben azt kérték, hogy a KATA-s adóalanyok is mentesülhessenek a tételes adó megfizetése alól az élőzenei rendezvényekre vonatkozó tilalom alatt. Most csütörtökön újabb nyílt levelet fognak eljuttatni a kormányhoz.
A nyílt levélben megfogalmazott kérés tehát úgy szól, hogy november 1-től azokra a hónapokra, amíg az élőzenei rendezvényekre vonatkozó tilalom életben van, mentsék fel azon vállalkozásokat a KATA fizetési kötelezettség alól, akiknek fő tevékenységük élőzenei és/vagy ahhoz köthető kiegészítő tevékenység. A levélhez anonim vagy publikus módon is lehet csatlakozni, itt lehet aláírni. Alább a nyílt levél olvasható változtatás nélkül:
Varga Mihály
Pénzügyminiszter részéreTisztelt Miniszter úr!
A Music Hungary Szövetség, a magyar zeneipar szereplőit tömörítő szervezet nevében fordulunk önhöz ismét.
Mint bizonyára tudja, szektorunk a járvány legnagyobb kárvallottjai közé tartozik. A kreatív iparágakban, így a könnyűzenei szektorban is, jellemzően nagyon sokan választották a KATA rendszerben való adózást. Ez nem csak az adózást könnyítette meg, de erősen hozzájárult az iparág kifehérítéséhez is.
November közepén már levélben jeleztük, hogy a november 11-én a Magyar Közlönyben megjelent gazdaságvédelmi intézkedéseknél a felsorolt, mentesített tevékenységek között szerepelt ugyan az előadóművészet illetve az előadó-művészetet kiegészítő tevékenység, ám ez csak a KIVA adózási formát választókra vonatkozik. Mivel a zeneiparban tevékenykedők között szignifikánsan jellemzőbb a KATA-s vállalkozók száma, ezért ez a kérdés számunkra elemien fontos.
Azonban a november 11. óta érvényben lévő általános redezvénytilalom és kijárási korlátozás miatt az élőzenei szektor ismét teljesen leállt. Ez nem csak zenészeket és művészeket érinti, akik bevételeinek általánosan 60-65%-át teszik ki az élőzenei bevételek, hanem a teljes háttéripart is, ahol viszont az élőzene a fő bevételi forrás. Mivel szignifikánsan jellemző a KATA adózási forma, jelenleg sokezren bevétel nélkül maradtak, és vállalkozásuk sem megszüntethető.
Ezúton azzal a tiszteletteljes kéréssel fordulunk a döntéshozók felé, hogy november 1-től azokra a hónapokra, amíg az élőzenei rendezvényekre vonatkozó tilalom életben van, mentsék fel azon vállalkozásokat a KATA fizetési kötelezettség alól, akiknek fő tevékenységük élőzenei és/vagy ahhoz köthető kiegészítő tevékenység.
Tisztelettel:
Tóth Tibor
Főtitkár
Music Hungary SzövetségKelt: Budapest, 2020. 12. 14.