
Életstílus! Önbizalom! Intelligencia! Satöbbi! Ne dolgozz, a világ megy nélkülünk is. Mennem kell, tudod, munka van. Nem illünk egymás idejébe. Csak egy világot adhatok neked, mert nincsen semmim. Akitől tüzet kérek, mindig lámpást ad a kezembe. Romokból épülnek az új világok. A Recorder új magyar zenéket bemutató rovata.
A cet raptriót 2018-ban alapította efkilenc, Jambush és Tefh, és ahogy itt írtuk, azóta dolgoznak bemutatkozó lemezükön, ami most végre megjelent. Első látásra a CD-korszakot idéző monstrum: 77 perc, 20 szám; ráadásul efkilenc azt mondta róla, hogy "nem kimondottan hallgatóbarát anyag, sűrű, divatjamúlt, szóval kell hozzá türelem." Nos, a valóság ezzel szemben az, hogy roppant szórakoztató az egész, csak úgy elröppen az a 77 perc. Tele van jó kis bólogatós beatekkel, pompás hangmintákkal - mint a 444 cikkéből kiderül, a legrégebbi a "nagyon furcsán szóló" zongora a százház utca 99-ben -, no meg még jobb szövegekkel. Az igaz, hogy "nem igazán akartunk, vagy talán nem is tudnánk nekiülni és számot írni »valamiről« – úgyhogy az lett, hogy inkább albumot csináltunk mindenről, vagy legalábbis bármiről, ami foglalkoztatott bennünket az évek során". Ebben van sok anonim disselés, városi jelenetek, településnevek emlegetése, közpénzből élés (úgymint tanári fizetés) és még sok minden más, rengeteg poénnal, frappáns megfogalmazással. (A címet a 2doorból vettem.) Facebook, Instagram
Korándi Dávid a Felső Tízezer gitárosaként, majd az évtized egyik legfurább konceptalbumát is megalkotó capuccino projekt kitalálójaként volt eddig ismert, most viszont már koran d. david néven adta ki új lemezét. A dalok az indie gitárzene különböző formáit mutatja meg, az énekes-dalszerzős számoktól a shoegaze-en át a punkos vagy zajosabb, disszonánsabb megszólalásokig; de még egy szintis-dobgépes szám is akad, csilingelő gitárral. Sokszor Csordás Zita vokálja ellenpontozza a nyersebb megszólalást; számos más közreműködő is van: Balogh Gallusz, Bradák Soma, Kelecsényi Donát, Kelemen Balázs, Pór Dániel, Sallai László. A kísérőszöveg szerint "kortalan zenét szeretnék írni, ami nem jelöl ki egy életszakaszt vagy egy korosztályt, amiről vagy akihez szólni akar." Ugyanitt az is olvasható, hogy Korándi nem akarja "megkonstruált koncepciókkal behatárolni" a számokat: "Kvázi hagyom felnőni a dalokat, amik megszületnek, és szeretném, hogy olyanok legyenek, amilyenek szeretnének lenni." Ez az eredményen is érződik: a műfaji sokszínűség nem önmagáért való, mindig érthető, hogy az adott szöveghez, dallamvilághoz miért ez a megszólalás tartozik. A lemezt a Refresher mutatta be. Facebook, Instagram
Lábas Viki a Margaret Island feloszlása és magánéleti problémák (lásd podcastunkat) közepette írta meg első összművészeti szólóelőadását, most pedig kijött az első szóló EP. A Magamat keresem címe beszédes, a nyitó monológ pedig az "állandó önbizalomhiányról" szól - de ez a négy szám inkább azt mutatja meg, hogy sokféle helyzetben megállja a helyét. Törékeny, népdalos hatású részek és kemény dobokra épülő táncos elektronika, klasszikus hangszerelés és dark pop is van itt, no meg azért a könnyedebb fülbemászásról sem tudott lemondani. A saját hang keresése helyett inkább azt a benyomást kelti a bemutatkozás, hogy ebben a sokszínűségben találta meg magát. Facebook, Instagram
Lil 404 2025-ben több tehetségkutatón is feltűnt, érezhetően lendületben van, és Rossz fog című EP-jén ez zeneileg is igaz. Pörgős, elsöprően energikus buli-hiphop ez, régi időket idéző ritmizálással, sok gitárral (a beateket NYPE írta) - no meg skitekkel, amik a fogszabályzó 01-05 címeket viselik és a rossz fog körül bonyolódnak, de azért ez nem ilyen egyszerű. Aztán az utolsó számban Lil 404 egy kicsit komolyabb arcát is megmutatja. Facebook, Instagram
A fast/slow Fülöp László új projektje, akit a Nanana alapító tagjaként ismerhettünk meg. Songs to forget című bemutatkozása szintén posztpunk; ahogy a Lángolónak mondta, a hatások között ott van a Joy Division, The Cure, Fontaines D.C., IDLES. A táncolhatóságot sem hanyagoló, de sötét számok témája a düh, veszteség, önmagunk megtalálása. Fülöp több vendéget hívott, és a férfi és női ének találkozása, illetve olykor a cselló megjelenése egyéni ízeket hoz az anyagba. Facebook, Instagram
Hasonló világot képvisel az Utolsó Hullám is, de ők szinte kizárólag a goth / posztpunk klasszikusaiból inspirálódnak, mint Magyarradar bemutatkozásukban mondták. Új lemezük marad ebben a stílusban, hol szenvedélyesebb, hol hidegebb számokkal táncoltatnak, de egy-két befordulósabb dal is akad. Facebook, Instagram
Tavaly jelent meg a Cicciolina.jpeg első EP-je, ami a veretős, eurodance-es, mulatós megaironikus zenéhez nyilván vicces, de nem a megszokott módon vicces szövegeket társított. MC Macsek a második lemezen nem tér vissza, de a Dodzsemkirály például a dodzsemezést a lovagi tornával hozza össze; a Gazdálkodj okosan! a Kádár-kort idézi meg a maga sajátos módján; előkerül a gyerekkor, az alfává válni vágyó fiúkon élősködő iparág, a végére pedig az alkoholizálásról szóló népművészeti / mulatós alkotások tökéletes paródiája került. Facebook, Instagram
A Budabeats még 2010-ben jelentette meg Budabootie című válogatását editekből, remixekből; most érkezett meg a jóval rövidebb második rész hasonló céllal, a táncparkettekre készült, diszkós-house-os, hangulatos darabokkal. Mr. Fiel, Grabosky és Chillum Trio a remixelők, utóbbi két változatot is hoz a Miss You-ból. Az EP limitált példányszámban vinylen is megjelent. Facebook, Instagram
Rónai András

