
Újra aktív szólóban a Mulató Aztékok rappere, a Doktor Monotonként is ismert pHLaT egy csendesebb időszak után. A Doktor Monoton III – Tripek és tükrökön több a közérzeti dal és talán kevesebb a létfilozófia, van rajta kozmikus derű és emberséges humor, és előkerül pHLaT évek óta fiókban heverő, Gegével közös anyaga is. Premier!
„Utoljára 2019 végén jelentkeztem szólóalbummal, így visszatekintve már elmondható, egy olyan időszak lezárásaként, mikor a megélhetést biztosító munka mellett csak és kizárólag a rapnek éltem, mikor csak úgy ömlöttek belőlem a zenék és a szövegek, röpködtek a megjelenések. Megszállottként fogalmaztam szöveggé és ritmizáltam minden elém hulló, arra érdemes gondolatot, szinte kényszeresen, de hatalmas örömmel. Mindeközben az albérletem egy átjáróház volt, halomban álltak a pizzásdobozok, a bioritmusom romokban. Szinte egy aszkéta életét éltem, önként vállalt magányba húzódva vissza; felvettem egészségtelen szokásokat, elhanyagoltam a szeretteim és a barátaim, a fizikumom, de mindez nem zavart, mert nagyobb küldetésben voltam, önmagam megváltásában. Életemben először ösztönösen, elengedett kézzel, szinte öntudatlanul haladtam, néha úgy éreztem, egy nagyobb erőtől vezetve, egy sorsfordító és a továbbiakban kitakarhatatlan felismerés hatására, ami az egész addigi életemet új megvilágításba helyezte, ami hatására minden értelmet nyert. Nem méricskélhettem, ma is azt gondolom, hogy ezt az utat csak így járhattam be, és örökké hálás lesz a sorsnak, hogy mindez megtörténhetett” – meséli Osváth Sanyi, hogyan született meg az új albuma.
„Jöhetett volna ezután megszakítás nélkül valamiféle látványosabb épülés, előrehaladás, újabb lépcsőfokok? Biztosan, és tudom, fordított logikának tűnhet, de talán törvényszerű is volt, hogy mindezek után csendesebb évek következtek, szükségesek és tanulságosak – koncertekben és élményekben gazdagok, de rilízektől mentesek. Az új anyag tematikájában színesebb a korábbiakhoz képest, a szokott lételméleti filozofálgatások mellett most jelentősebb mértékben szól ki az anyagból a világban zajló események időközben már-már elviselhetetlenné fokozódó abszurditása, a lényegről való gondolkodás és beszéd megszűnése és mindennek észre sem vétele, vagy hogy miben hiszünk vagy épp mit és milyen alapon kérdőjelezünk meg. Nem akartam, hogy egyszerűen Doktor Monoton III legyen, kellett egy alcím, ez lett a Tripek és tükrök, afféle befordulás elleni kifordított életmódtanácsadás. Reményeim szerint még mindig semmi didaktikus, inkább csak az ismert gondolatfolyamok, szabad képzettársítások, storytelling, komolykodás, vicceskedés, ilyesmi. Tippek és trükkök a túléléshez, a meg-nem-bolonduláshoz, a be-nem-olvadáshoz, a paradoxonok elfogadásához, az uralkodó és mindent leuraló narratívák fölött beszélve, nem azokat harsogva vissza.”
pHLaT 2024-ben a Turbinában. Fotó: Manherz Gergő.
A lemezt 18 dal alkotja, vannak rajta nagyobb ívűek, több verzével, refrénnel, és némileg rövidebbek, kompaktabbak is, kevésbé klasszikus dalszerkezettel. Sok dal évekkel ezelőtt, a második Doktor Monoton-lemez utáni időszakban készült, ezek alkotják az anyag gerincét, és semmit sem vesztettek az érvényességükből, sőt. És persze vannak újabb dalok is, amik az elmúlt 2-3 évben készültek: „Témáiban azt hiszem még mindig elég doktormonotonos, nyomokban még mindig ott az önterápiás jelleg, az emlékek és a múlt feldolgozása, a tapasztalatok és a konklúziók, de talán kicsit közéletibb, ha ez ide a jó szó.”
AZ ELSŐ DOKTOR MONOTON 2018 LEGJOBB MAGYAR ALBUMAI KÖZÖTT.
pHLaT-nak ez az első albummegjelenése, ami rögtön klipel érkezik: Kenyeres Kristóffal és csapatával forgattak a Gegével közös, Tikkadt című dalhoz, Salföldön és pár pesti helyszínen, hegyen, nádasban, a sötét erdő közepén, helyenként hogászkalapban és gumicsizmában, 1x1-ben és fekete-fehérben. Kristófban a szövegben megjelenő gazdag tájleírások hívtak elő egy markáns képi világot:
„A legelejétől fogva határozott elképzelésem volt arról, hogy a forgatáshoz egy olyan, természethez közeli helyszínt kell találnunk, amely nemcsak háttérként szolgál, hanem szinte önálló szereplőjévé válik a történetnek. A választásunk végül Salföldre esett, ami a klip atmoszférája szempontjából zseniális döntésnek bizonyult. A környék érintetlen, organikus közege pontosan azt a fajta nyers, alapot adta meg, amire szükségünk volt. A projekt vizuális koncepciójának megalkotásakor a legnagyobb inspirációt Robert Eggers A világítótorony (The Lighthouse) című filmje jelentette. Lenyűgözött az a fajta zsigeri, textúrákkal teli, sötétebb tónusú képi világ, amit az a film képvisel. A stábbal azon dolgoztunk, hogy ezt a látványt a saját vizuális nyelvünkre fordítsuk le és átemeljük a mi beállításainkba. A célunk egy olyan atmoszféra megteremtése volt, ahol a zene és a képkockák szorosan összeforrnak. Őszintén remélem, hogy beszippantja a nézőket abba a világba, amit Salföldön felépítettünk.”
Az albumon viszonylag sok a közreműködő: Gege mellett Odákovics, Nash, Goulasch, Oriza, PMK, Ketioz, sőt, egyet még maga Lusta Geri is rappel a lemezen, két dalban pedig DJ Sonny Kraft karcolja a lemezt. Gege szerepe jelentős, 18 dalból ötben is hallható, ugyanis pHLaT beépítette az anyagba a fiókban heverő közös EP-anyagot, amit még 2019 környékén kezdtek együtt gyúrni. „A zenék jelentős részéért, ahogy eddig is, leginkább én felelek, de emecca Ákos és StackOne Peti is adott bítet – Ákos négyet, Peti kettőt, amiből az egyikbe még Frankclear barátom is belenyúlt, hogy Isten tartsa meg a jó szokását!”
LOVELY JOBLY – A MULATÓ AZTÉKOK ELSŐ 10 ÉVE 10 DALBAN
„Ha úgy esne, hogy valakinek hiányérzete támad, hogy nem eléggé önelemző-lélekbúvár, nem eléggé szóló vagy nem eléggé boombap, nincs ok az aggodalomra, máris sok alakulóban lévő új dal áll készen, ezt követően újra egy hagyományosabb Monoton-lemezzel jövök majd. Van, amivel már nem akartam ezt az anyagot dagasztani tovább, se még tovább ülni a lemezen ezen dalok miatt” – ígéri Sanyi, aki ezzel a megjelenéssel véget vet a csendesebb éveinek, és a tervek szerint több EP-vel és single-lel, és klipekkel is jelentkezik majd, és Misivel is dolgozik már az új Azték-dalokon.
Gegével 2020-ban a Mika Tivadarban.
A mix-mastert az Aztékok producerével, emeca Ákossal közösen csinálta pHLaT. „Általam épített szebb/csúnyább szöveges videók most nincsenek, helyette a YouTube-csatornára a mozgásba hozott borító érkezik, ami – ahogy a Hajsza című dalhoz készített szöveges animáció is – Mengyán Gergő munkája, aki az Méltó Utak Kollektívában többedmagával alkotótársunkká szegődött, innen is hatalmas pacsi neki!”
A borítón egy monotonan, egy előre haladó alak látható, aki tükrökből épül fel, és a körülötte lévő világot a fény spektrumaira bontva, analitikus nyugalommal vizsgálja. „A borító központi motívuma egy memento mori – emlékeztető a mulandóságra és az idő végességére. Üzenete egyértelmű: ne vesztegesd az időt, haladj előre, „át kell jutnod a túlsó partra”. A tűz és a nap vizuális jelenléte ezt az elmúlás- és átalakulásérzetet erősíti” – magyarázza Mengyán Gergő a borítóról, amin emellett megjelenik egy kettéhasított, homokóra-formát idéző földgömb, utalva az idő könyörtelen múlására.
„Ez jól illeszkedik Doktor Monoton világához, ahol az egymásnak feszülő, végletesen ellentétes írói képek szerves egységgé állnak össze. Zeneileg a futurisztikus szintetizátorok használata egy sajátos, hiphop atmoszférát teremt, amely az összképet egy karakteres, retro-futurisztikus sci-fi hangulat felé tolja. A vizuális és zenei rétegek így egymást erősítve alkotják meg a Tripek és tükrök lemez borítóját.”
A teljes album YouTube-on:
PHLAT MAGYAR RAPRŐL, NIETZSCHÉRŐL ÉS BALZACRÓL – INTERJÚNK 2019-BŐL.
Sanyi dalról dalra is mesélt az új albumról:
IDŐHÚROK
Egy magyarázatra nem szoruló szójáték, időhúrok pengése az én kis különbejáratú időhurkomban, a kedvemre rakódott hamuréteg alól a régi kalandok, egy hosszú verzényi felvezetés, kis helyzetértékelés, hátra-, és előretekintés.
BONTS ZÁSZLÓT
Gegével több dalt is felvettünk abban az időben, emlékezetem szerint ez volt az első. Uniformisról, feedgörgetésről, társas magányról, arról, hogy ne állj be a sorba, merj te lenni az utolsó, aki kilóg, mint a zárórím, hogy vállald az árnyalt véleményed. Van élet a tudatipar által megállás nélkül feléd sugárzott értelmezési keretein túl, a legkisebb ellenállás irányába tendáláson túl, kívül a leegyszerűsítő narratívákon.
Odákoviccsal. Fotó: Manherz Gergő.
HOLNAPRA
Odi egy őserő, mindig imádtam a cuccait, imádom az egész Igazgatótanácsot, Orionnal ketten pedig ők a magyar Heltah Skelah. Mára a Tanácsból a színpadon már szinte csak Odi maradt – Orion papa néha azért még benéz –, nagyon fontos hang és nagyon súlyos rappek, kellett már egy közös! Sonny Kraft Levivel is hosszú évekre nyúlik vissza az ismeretségünk, régóta nagy csodálója vagyok. Az eddig lemezeimen, úgy alakult, hogy nem volt szkreccs, most ennek is eljött az ideje, ez a két dal Levi nélkül nem lenne kerek!
HAJSZA
Amolyan vad rohanás Nash-sel és Gegével. Volt ez a fémes és zaklatott téma, egy Slayer-minta, ami köré építettem a bítet, illetve írtam egy ilyen autósüldözéses tematikájú szöveget a nagy rohanásról. Ez is a Gegével közösen tervezett anyagra készült, úgy 2019-2020 magasságában nyomokban már létezett. Vagy 30 különböző refrént írtam meg, próbáltam rá és dobtam el, egy se működött, mire rájöttem, hogy az átkötő részeket a legautentikusabb lesz telerakni mindenféle filmes meg egyéb bevágásokkal.
RÓNA
Szeretném leszögezni, ahogy hallani is fogják, Sándor Györgynek nagy-nagy tisztelője vagyok, örömmel terjesztem az életművét, a legtöbb sajáthangos bevágás az albumon tőle hallható, több dalt is ő keretez, itt is vele kezdünk! Sokáig éljen Sándor György és az ő lehengerlően emberséges humora! Egy újabb track az egykori Gegés anyagról, Goulasch Norbi barátom nyitó verzéjével. Közelkép egy diszharmonikus világról, refrén nélkül végiggördülő rappek, és végül az utánozhatatlan DJ Sonny Kraft!
FAL
Nem akarok túl sok támpontot adni, mindenki érti majd, ahogy érti. Azt elárulom, hogy a kezdő bevágás Dwight Eisenhower amerikai elnök 1961-es beszédéből származik, melyben az úgynevezett military industrial complexre is kitér. Néhány rapbe szőtt gondolat arról, hogy szerény véleményem szerint mi is a fő baj a világunkkal, hogy amit látunk, az miért és miért úgy történik.
pHLaT 2024-ben a Turbinában. Fotó: Manherz Gergő.
TIKKADT
„Száraz tónak nedves partján döglött béka kuruttyol.” Az önismétlést elkerülve csak röviden, valamiféle megcsömörlés a világban uralkodó közbeszéd és közgondolkodás általánossá váló normáitól, annak uralkodó témáitól és hanghordozásától, nézőpontjaitól és kérdésfelvetéseitől. A kezdő bevágás – Weöres Sándor azonos című regénye nyomán – Bódy Gábor Nárcisz és Psychéjében hangzik el.
ÖSVÉNY
Oriza az első volt, akiért itthon rajongtam és rajongok azóta is, az Égvelemsokszerencsétről a mai napig több szöveget tudok fejből... Már nagyon fiatalon iszonyú kiforrott ritmikája és rímtechnikája és szókincse volt – és azok a soráthajlások, ahogy továbbköti... Ez a legrégebben felvett track az anyagon. A munkacíme eredetileg Rockenbau Herbál volt, így viccesen, azonban mivel mélységesen tiszteljük Rockenbauer Pál munkásságát, nem szerettük volna ezt a kétségkívül kínálkozó magas labdát lecsapni pusztán egy szóvicc kedvéért és a nevét ilyen összefüggésrendszerbe állítani. Volt Empty Máténak egy loopja, dob és basszus, az ment körbe körbe, arra írta Oriza a szövegét és arra vettük fel – meg se merem mondani, mikor, olyan régen –, tudtam, hogy építeni kell belőle vagy köré valamit. Nemrég elővettem és egy teljesen új zenét írtam a szöveg alá, az eredeti loop végül csak a két verze közti rövid szakaszban hallható.
Méltó utakon Orizával. Fotó: Manherz Gergő.
LEVISZLEK A TÉRKÉPRŐL
Csanád (PMK) végigkísér a rapéletemen, minden albumra készül egy közös dal. Majd húsz éve vagyunk barátok, ő volt az, aki kezdettől fogva ösztökélt, nyomjam, csináljam, jó vagyok, ne kétségeskedjek. Neki alapvetően végtelen mennyiségű energiája van és rendíthetetlen, mindig arra gondolok, ha csak fele annyi ötletem és fele olyan erős akaratom lenne, mint neki, már hol lennék. :D
NŐJ MÁR FEL
Egy dal arról, miféle csapzott és kontrollálhatatlan gyerekek is voltunk, és mégis mennyire imádnivalók. Ketyával nagyon régen szerettem volna már egy közöset, hatalmas kedvencem, végre összejött! Frappáns és vicces, ahogy mindig, megragadván az alkalmat innen is csókolom a seggét! (Továbbá üzenem, elkezdtem írni rá a verzét, ha csak rajtam múlik, azt a nagyon friss, úgy 8 éve általa kiválasztott Ákos-bítet és Aztékok-közreműksit is megcsináljuk maholnap!)
LASSÚ VÍZ
Egy klasszikusabb, univerzálisabb Doktor Monoton-dal az élet kanyargós ösvényeiről, a későn érő típusról, aki vagyok, és egyfajta kozmikus derűről, ami, ha nincs is állandóan jelen, azért időről időre megkörnyékez.
PMK. Fotó: Manherz Gergő.
HÁZ
Szintén a Gegével közös törzsanyag része. Lusta Geri meghallotta és mondta, hogy ezt a témát nagyon éli, úgyhogy a legnagyobb örömömre ő is megtoldotta egy verzével. Ahány ház, annyi szokás, vagyunk akik, vagyunk, gyertek be, nézzetek körül! A mintát valami közel-keletes doksiból csíptem ki.
ELRUGASZKODÁS
Ez a dal némi előtörténet után nyerte el a helyét az én lemezemen. Eredetileg Goulasch Norbi szólóalbumán szerepelt volna, időben a Rezervátum track magasságában, én csak fíteltem volna benne. Az én verzém már akkor fel lett véve, aztán végül Norbi elengedte és egészében rám hagyományozta, én pedig írtam hozzá még egy versszakot meg némi refrént. StackOne Peti a zene, imádok mindent, amit csinál, de leginkább azt az embert, aki remélem mihamarabb össze tudunk hozni valami közös anyagot újra, ha csak egy EP-nyit is!
StackOne Peti. Fotó: Veroni Bela.
ÁLLJ MELLÉM
Próbálok a szekértáborok logikája felett létezni és beszélni, mindenkihez, nekem ez a nemzeti minimum, a kép egyik felét sem lehet kitakarni, ha az igazsághoz akarunk eljutni. Ha nem is fogjuk fel mindig, de sokkal több az, ami összeköt minket, mint ami elválaszt, a közös kultúra, a nyelvünk, ami egy csoda és amit igazán csak mi értünk, vagy hogy milyen menthetetlenül egymásra vagyunk utalva, egyikünk innen látja, másikunk onnan, és nem elhülyültségünkben, hanem mind a tapasztalataink alapján lyukadtunk ki ide, és az alapján, amit a világról gondolunk, jó okkal, te is, én is, mindannyian.
NEM SZÁMÍT
A dal, ami már 2023-ban megjelent minden felületen. Akkor még úgy tűnt, egy év és befejezem a lemezt, csak afféle előhírnökként kívánt szolgálni, ám a munkafolyamat elhúzódott. Az albumon hallható verzió nem azonos a 2023-ban megjelenttel, sokat dolgoztunk még a hangzásán. Arról szól, hogy csak azt halld meg, amit kell, a többivel ne foglalkozz, továbbá hogy bárki bármit mond, végső soron mégis csak annak a minősége fog minősíteni, amit létrehozol, a többi duma.
A SZEBBIK OLDALA
A Tejút és az Androméda történetének lezárása és végső elhelyezése a megfelelő zsebben. Az első versszak egy idősík a múltból, a második pedig már egy másik, míg a végére megérkezünk a jelenbe. Sokáig kerestem a helyem és a párom, nem vagyok egy egyszerű eset, hosszú volt az út, de jelentem, megérkeztem!
emecával. Fotó: Manherz Gergő.
TAVASZ
Egy kis szösszenet a változásról, kívül és belül, nagyban és kicsiben, az évszaknak megfelelően. Emeca a zene, egy hosszú verze, jó hangulatok, emelkedő rezgésszintek.
TÚLSÓ PART
Kicsit azt érzem, vakmerően bár, de elkerülhetetlenül elengedtük a korlátot és nekiindultunk, de hogy minek, annak még nem is igazán vagyunk tudatában, sokaknak csak annyi biztos, hogy így nem maradhat, mások pedig okkal félnek attól, hogy a dolgok fordulhatnak rosszabbra is. Sok a tag, de a test csak egy, ha ezt megértjük, ha könnyű nem is, de mindenképp könnyebb lesz a dolgunk. Lehet sok kritikánk a világ dolgaival kapcsolatban, de a lényeg mégiscsak az, hogy egyénenként egyikünk sem úszhatja meg, hogy elsőként magában hajtsa végre a változást, anélkül hiába is várja, hogy az majd végbemegy a külső világban.
pHLaT a Facebookon. Instagramon.
nyitókép: Ferenczi Dániel.

