Nirvana jazzben? Hallgasd meg a Smells Like Teen Spiritet Varga Bendegúz kvartettjétől!

2026.02.27. 09:00, srecorder

bende1-10.jpg

Grunge számokat húz át modern-mainstream jazzbe új lemezén a Varga Bendegúz Quartet.

„Az eddig megjelent anyagaink főként saját szerzeményeinket tartalmazták. Ez a hamarosan megjelenő új album egy konceptlemez lett. A kilencvenes évek első felében virágzó seattle-i grunge mozgalom zenekarainak ikonikus, és emellett talán kevésbé ismert, de általam igen szeretett dalait tartalmazza, melyeket a modern-mainstream jazz formanyelve szerint dolgoztunk át. Seattle-ben a zenei szcéna már régen forrott, érlelődött, és mindezt a Smells Like Teen Spirit megjelenése hozta a felszínre. Ez egy kihagyhatatlan szám ebben a témában” – mondja a dobos Varga Bendegúz, aki mást kért fel a hangszerelés elkészítésére, mert a Nirvana számai nem adták magukat könnyen.

bende1-17.jpg

„Egy ilyen mindenki által ismert számhoz, mint a Smells Like Teen Spirit, nem könnyű hozzányúlni. Szerencsére Karosi Júliának, akit felkértem a feladatra, már volt ilyen tapasztalata Björk Human Behaviour című eposza kapcsán. Szerintem Juli briliáns munkát végzett. A feldolgozásában bátran elhagyott védjegyszerű szólamokat is, ugyanakkor új részeket épített be, amelyek ellenpontozzák az eredeti kompozíciót. Egy hosszú bevezető idézi fel a szám jellemző melódiáit, és egy külön rész ad teret a szaxofonnak és a dobnak. Szerintem izgalmas, hogy Kurt Cobain énekét ezúttal egy női előadó idézi fel: Koncz Kriszta, akinek sötét tónusú, mély, érzelmekkel telített hangja által a női princípium finoman megjelenik ebben a meglehetősen maszkulin zenei közegben, és így a dal egészen új értelmet nyer. Kiemelném még, hogy Ávéd János spontaneitástól átitatott játéka csodásan díszíti Kriszta énekformálását, és Jani szaxofonszólója is egészen különleges víziót tár elénk. A ritmusszekció tagjai között érződik az összeszokottság, az összhang, hiszen legrégebbi zenei partnereim közé tartozik Komjáti Áron gitáros és Bögöthy Ádám nagybőgős is, akikkel nagyon szeretek együttzenélni.”

A felvételek a Pannónia Stúdió nagytermében készültek, és a zenekar igyekezett minél inkább a természetes akusztika szerint megszólalni. Ezt az élő hangulatot nemcsak a lemez hanganyaga, de a hozzá készült videó is rögzítette. A zenei utómunkát Fenyvesi Márton és csapata, a videóanyagot pedig a Filmbarát Stúdió alkotói készítették.

A No Excuses – Grunge In Jazz című album március 19-én jelenik meg a Tom-Tom Records gondozásában, és még aznap meg is tartják a lemezbemutató koncertet a Budapest Jazz Clubban, ahol már vinylen is kapható lesz a lemez. Jegyvásárlás, Facebook-esemény. Az album online csak később (május 21-én) jön ki, de addig több kislemez is megjelenik róla.

 

Varga Bendegúz a Facebookon. Instagramon. Honlap.

Fotók: Szefcsik Boldizsár.

Premier rovat cikkeinek megjelenését az NKA Hangfoglaló Program keretében a Nemzeti Kulturális Alap támogatta.

nka_2025_hangfoglalo_logo_650.jpg

https://recorder.blog.hu/2026/02/27/nirvana_jazzben_hallgasd_meg_a_smells_like_teen_spiritet_varga_bendeguz_kvartettjetol
Nirvana jazzben? Hallgasd meg a Smells Like Teen Spiritet Varga Bendegúz kvartettjétől!
süti beállítások módosítása