„Nem akarjuk, hogy a zenénk embereket öljön” – Egyre több előadó törli le minden zenéjét a Spotify-ról

2025.09.11. 09:41, srecorder

king-gizzard-2025.jpg

A Spotify vezérigazgatója több mint félmilliárd dollárt fektetett egy német cégbe, ami harcászati célokra fejleszt mesterséges intelligenciát. Tiltakozásképp több zenekar is elhagyta a platformot, akiknek a haditechnológiai befektetés igazából csak az utolsó csepp volt a pohárban.

„Nem akarjuk, hogy a zenénk embereket öljön. Nem akarjuk, hogy a sikerünk összefonódjon MI harci technológiákkal. A Deerhoof egy kis családi vállalkozás, és tudjuk, mikor elég. Nem vagyunk kapitalisták, és nem akarjuk meghódítani a világot. Ha a „felfedezhetőség” ára az, hogy az oligarchák számítógép-vezérelt fegyverekkel töltik meg a világot, akkor inkább lemondunk a feltételezett előnyökről” – mondta júniusban a Deerhof kísérleti rockzenekar, akik elsőként hagyták ott a Spotify-t, miután kiderült, hogy Daniel Ek a Prima Materia nevű kockázati tőkealapján keresztül közel 700 millió dollár fektetett a Helsing nevű német startupba, amely mesterséges intelligencia alapú védelmi rendszereket, valamint katonai drónokat gyárt.

deerhoof-credit-satoru-eguchi.jpgDeerhof. Fotó: Satoru Eguchi.

Azóta zajlik elsősorban független/underground zenekarok exodusa a Spotify-ról, amelynek során a King Gizzard & The Lizard Wizard (nyitóképünkön), a Godspeed You! Black Emperor, a Xiu Xiu, a Hotline TNT, a WU LYF, a héten pedig a poszt-hardcore-os Young Widows is letörölte zenéit a streaming platformról. (Itthonról a drone metálos Shum közölte, hogy az új zenéit már nem teszi fel a Spotify-ra, és lehet, hogy a régi zenéit is letörli majd.) Az NPR összeállításából kiderül, hogy Ek haditechnológiai befektetése csak az utolsó csepp volt a pohárban. „A hangminőség szörnyű. A zene eldobhatósága szinte kulturális jelenséggé vált, és persze az egész pénzügyi oldala is nevetséges” – mondja Jamie Stewart, a zajos, kísérleti popzenés Xiu Xiu vezetője, arra utalva, hogy a Spotify streamenként kb. 1 forintot fizet az előadóknak.

A SPOTIFY FEJESE MAGÁRA HARAGÍTOTTA A ZENÉSZTÁRSDALMAT

A zenészek tisztában vannak vele, hogy a Spotify-nak nem okoz szemmel látható veszteséget a lelépésük, mégis kötelességüknek érzik tiltakozni, mert Stewart szerint „ez egy nagyon-nagyon kis fellépés az ellen, amivé a technológiai vállalatok váltak.” A döntés azért is nehéz, mert a zenekarok ettől még megérzik a bevételkiesést, hiszen a Spotify-tól jön a streaming-bevételeik legnagyobb része. A King Gizzard-főnök Stu Mackenzie korábban arról beszélt a Los Angeles Timesnak, hogy azért is rágták át alaposan a kérdést, mert szeretnék, ha a zenéjük ingyen és könnyen hozzáférhető lenne az emberek számára, és ez nyilván a legnépszerűbb streamingfelületen oldható meg igazán. „Nem igazán akarunk a streamingből pénzt keresni. Tudom, hogy a streaming igazságtalan, és tudom, hogy ezek a cégek rengeteget keresnek vele. De én személy szerint csak zenélni szeretnék, és azt, hogy az emberek hallgathassák a zenémet. A nehéz része az volt, hogy ezt ennyi embertől elvegyük” – mondta a zenész.

Xiu Xiu.

Mackenzie a lépést egy kísérletnek írta le a King Gizzard részéről, akiknek sosem profitorientáltak voltak a húzásai: a turnéikat pár éve élőben közvetítik a YouTube-csatornájukon, és bárkinek megengedik, hogy a rendszeresen megjelenő demógyűjteményeiket és bootlegjeiket vinylen is kiadja és forgalmazza. A Spotify-ról való távozásuk után pedig a teljes diszkográfiát elérhetővé tették tetszőleges áron (azaz akár ingyen is) a Bandcamp-oldalukon, így egy jóval művészközpontűbb platform felé terelve a hallgatóikat.

A ZENE FELÁLDOZÁSA A HÁTTÉRZENE OLTÁRÁN: A SPOTIFY-KULTÚRA KRITIKÁJA

A zenekarok folyamatosan keresik a Spotify alternatíváit: az indie rockos Hotline TNT énekes-gitárosa, Will Anderson szerint jó lenne, ha a fogyasztói szokásokban visszatérnénk ahhoz, hogy fizikailag is birtokoljuk az albumokat, mert a polcról „nem lehet bármikor letöröni a zenét”. A zenész ezért 24 órás livestreamet csinált szeptember elején Twitchen, YouTube-on és Instagramon, hogy megtámogassa az új albumuk, a Raspberry Moon eladásait, aminek következtében 300 albumot értékesített a Bandcampen keresztül, és ez több bevételt hozott a zenekarnak, mint többhónapnyi Spotify-stream; a turnén pedig megháromszorózdtak az albumeladásaik, mert a rajongók szolidarítottak velük és így támogatták őket a Spotify-katalógusuk törlése után.

Több független előadó pedig arra jutott – például az NPR által említett Caroline Rose, vagy évekkel ezelőtt még a ladino nyelvű szefárd zsidó dalokat éneklő Nani Vazana –, hogy a zenéjét minden streamingfelületről leszedi, és az albumait csak a honlapján vagy a koncerteken lehet megvásárolni. Így a teljes bevétel náluk marad, azt viszont Rose is megjegyzi, hogy ez a módszer megnehezíti, hogy új hallgatókat szólítsanak meg, hiszen nincs hol felfedezni a zenéjüket. „Inkább minőségi karriert szeretnék, mint olyat, ami mindenben számszerűsíthető. Nem akarom, hogy a statisztikák, a pénz és az eladott jegyek száma hajszoljon. Számomra nem ez a minőségi élet” – mondta az énekes-dalszerző.

487511094_1272944921062311_575400583553410893_n.jpgFotó: Amber Thieneman.

A Young Widows közleménye: „Nem kérünk elnézést a kellemetlenségért”

„Úgy döntöttünk, hogy eltávolítjuk a diszkográfiánkat a Spotify-ról. A visszataszító hír, hogy a cég vezérigazgatója, Daniel Ek a Helsingbe fekteti be a nyereségét, hogy Al-háborút indítson, az utolsó csepp volt a pohárban.

Nem támogatjuk a népirtást.

Nem támogatunk semmiféle háborút.

A gondolat, hogy a rajongóink pénzét olyan jövőbeli gépekbe fektetik be, amelyek ártatlanokat ölnek meg, embertelen és elfogadhatatlan. Tisztában vagyunk azzal, hogy nincs igazságos kapitalizmus, és minden létező nagyvállalatnak vannak közvetlen kapcsolatai vagy alkalmazottai, akik az emberek ellenőrzésére, kizsákmányolására és manipulálására szolgáló eszközöket finanszíroznak. Tisztában vagyunk azzal is, hogy minden streaming platformnak megvannak a maga hibái, és amíg az emberek nem értékelik eléggé a művészeket ahhoz, hogy rájöjjenek, hogy a streaming összességében negatív hatással van a zenére, addig továbbra is a jelenleg elérhető egyéb platformokat fogjuk használni.

Nem kérünk elnézést a kellemetlenségért.

A háború művészetből való finanszírozásához hasonlóan ugyanolyan riasztó az is, hogy a Spotify mesterséges intelligenciát használva „hoz létre” zenét/zenekarokat, sőt, új albumokat is elhunyt művészeknek. Ez nemcsak a művészeket és az örökségüket értékeli le, hanem azt is tudatosítja, hogy a mesterséges intelligencia nem fog a közeljövőben eltűnni, és az MI olyan eszköz, amelyet az emberiség segítésére kellene használni, nem pedig arra, hogy elvegye az örömünket.

Továbbá úgy véljük, hogy minden olyan platform, amely számokat, lájkokat, lejátszásokat stb. használ, nagy kárt okoz általánosságban a művészeknek. Azokat, akik minden energiájukat a zenéjükbe fektetik, nem szabadna kitenni egy ilyen számjátéknak. A művészetünk nem verseny. Gondolj csak bele, mennyi időbe telik egy lemez elkészítése, csak azért, hogy aztán leredukálják arra, hányszor játszották le. […] Ezért arra kérünk, ha valóban értékeltek egy művészt, vegyétek meg a lemezeit, menjetek el a koncertjeire, támogassátok őt közvetlenül.”

https://recorder.blog.hu/2025/09/11/nem_akarjuk_hogy_a_zenenk_embereket_oljon_egyre_tobb_eloado_torli_le_minden_zenejet_a_spotify-rol
„Nem akarjuk, hogy a zenénk embereket öljön” – Egyre több előadó törli le minden zenéjét a Spotify-ról
süti beállítások módosítása