A határtalanul sokszínű világzene sztárjait és friss felhozatalát mutatja meg április 10. és 12. között a Bartók Tavasz keretében megvalósuló Budapest Ritmo. Kiégése után tér vissza Michelle Gurevich, a Városligetben játszik az isteni Fatoumata Diawara, és török pszichedéliával buliztat az Altın Gün – de lesz holland gospel-diszkó, arab acid techno és indonéz psych-pop is, vidéken pedig újra szabadtéri piknikeket tart az idén tízéves Ritmo. A főváros legnagyobb világzenei fesztiváljának programjaiból szemezgettünk.
Fatoumata Diawara
Az Elefántcsontparton született, de Maliból származó és jó ideje Párizsban élő Fatoumata Diawara az afrikai popzene egyik legnagyobb mai előadója. Kemény sors az övé: a rossz bánásmód miatt kamaszként szökött el a szüleitől, hogy a színésznőként dolgozó bamakói nagynénjével éljen, aki éveken át verte. Diawara végül a kényszerházasság elől (az unokatestvéréhez kellett volna hozzámennie) menekült el Párizsba, ahol először egy utcai színházban játszott, amelynek vezetője felfedezte elképesztő hangját. 2011-es debütálása, a Fatou, amin ő maga gitározott, énekelt, és jegyezte a dalokat is, kisebb csodaszámba ment a világzenei színtéren, utána pedig a zenészszakma is hamar felfedezte: dolgozott Herbie Hancockkal, Damon Albarnnal, és Bobby Womackkel is.
„Diawara Nyugat-Afrika egyik olyan szegletéből, a Ouassalou-vidékről származik, ahol mindig a nők vitték a prímet, ők voltak a jelik. Színészként és énekesnőként kezdte, viszonylag későn tanult meg gitározni, hogy a saját dalait énekelhesse. Szövegeiben fellép nagyjából minden ellen, ami a nők rovására ápolt hagyomány Nyugat-Afrikában: az apák által elrendezett házasságok ellen, a nők körülmetélése ellen, de énekel a férfiak háborúinak értelmetlenségéről, a női alárendeltség hosszú évszázadairól, és az erőszakos, agresszív férjekről is. Betörése a világpiacra igazán szenzációs volt: első lemeze hét évvel ezelőtt azonnal az év lemeze lett” – írtuk róla.
11 NŐ, AKI ZENÉVEL VÁLTOZTATJA MEG A VILÁGOT - WRRRLD GRRRL POWER
Diawara 2018-ban is az év egyik legünnepeltebb világzenei lemezét készítette el a Grammy-díjas Fenfoval (kritikánk), amit két éve követett a Gorillaz- és Blur-főnök Albarnnal együtt írt London Ko, amivel az optimista afrofuturizmus és a fülbemászó popzene jegyében újította meg hangzását. Az afropop kortárs királynője több mint tíz év után, a Ritmo díszvendégeként egy ingyenes koncerttel tér vissza Budapestre, amit április 10-én este a Városligeti Nagyréten nézhetünk meg. Facebook-esemény. További infó.
Michelle Gurevich
Az orosz zsidó bevándorlók gyermekeként Torontóban született énekesnő zenéje Leonard Cohen és a szovjet popkirálynő, Alla Pugacsova szerelemgyereke, akit bezártak a Tindersticksszel egy hálószobába. Michelle Gurevich még Chinawoman néven, a hálójában írt és felvett dalaival robbant be elsősorban Kelet-Európában és a volt Szovjetunió területén, 2016 óta pedig a saját nevén alkot és koncertezik. „A zeném kicsit olyan, mint az érzelmes, részeges nagybácsi, aki egy családi összejövetelen énekel” – mondta egyszer Gurevich, a fekete humorú melankólia mestere, aki élőben egy háromtagú zenekarral játssza lefegyverzően őszinte, sötét és intim balladáit.
Három éve az Isolation fesztiválon játszott először Budapesten, majd a következő évben kiégés miatt kénytelen volt lemondani az európai turnéjának utolsó állomásait. Tavaly az It Was The Momenttel jelezte, hogy őt a mélypontok inkább felemelik művészként, és inspirációt adnak neki, ez lett ugyanis pályafutásának egyik legerősebb lemeze. A koncertezéshez az idei év elején visszatért Gurevichet az újjászületés egy igencsak különleges pillanatában nézhetjük meg a Budapest Ritmón. 04.12. Szombat 22.00-23.00 | Akvárium Klub, NagyHall.
Altın Gün
A Ritmo egyik kihagyhatatlan koncertje idén a török pszichedéliát világsikerre vivő Altın Güné, akiknek azt kell bebizonyítani most élőben, hogy karakteres énekesnőjük, a tavaly távozott Merve Daşdemir nélkül is lehengerlőek. Erről és sok minden másról is interjúztunk a dobos Daniel Smienkkel a márciusi Recorderben. 04.11. Péntek 22.00-23.00 | Akvárium Klub, NagyHall.
The Breath
Elképesztő énekhangot, intim folkballadákat hoz a The Breath ír duója is, amit Peter Gabriel kiadója, a Real World fedezett fel. Ríoghnach Connolly énekes-fuvolaművész és a brit downtempós, nu-jazzes Cinematic Orchestra egykori gitárosa, Stuart McCallum egy szál gitárral és fuvolával játszik felemelően szép és szomorú, az ír néplélekből fakadó dalokat. Van, hogy egy komplett zenekar kíséri őket, de ez a zene ilyen pőrén a leghatásosabb. 04.12. Szombat 21.00-22.00 | Akvárium Klub, Lokál.
Nusantara Beat
A Nusantara Beat régi indonéz slágereket játszik funkos-diszkós pszichedelikus popként – igen, ez a Ritmón is fellépő, szintén amszterdami Altın Gün sikerreceptje, akik török népdalokat és anatóliai pszichedelikus rockot újítanak fel. A kapcsolat nem véletlen: a csupa indonéz származású, de már Hollandiában született zenészt tömörítő Nusantara Beatben az Altın Gün egykori perkása, Gino Groeneveld dobol a tesójával, Sonny Groenevelddel együtt. 04.12. Szombat 21.30-22.30 | Akvárium Klub, KisHall.
Arp Frique & The Perpetual Singers
Szintén a holland kapcsolatot erősíti az Arp Frique néven alkotó Niels Nieuborg, aki a stúdióban egyszemélyes zenekart alkot, élőben viszont többek közt egy texasi prédikátor fiával (Brandon Delagraentiss) és a Diana Rossnak, Stevie Wondernek és Aretha Franklinnek is vokálozó Rocq-E Harrell-lel játssza a Studio 54 fénykorába visszarepítő, funkos gospel-disco slágereit. 04.11. Péntek 21.30-22.30 | Akvárium Klub, KisHall.
Mordái lemezbemutató
A Ritmón mutatja be legújabb lemezét Nóvé Soma folk-rock szupergroupja, a Mordái, amin a 60-as évek magyar jazz- és progresszív rockjához, például a Syrius örökségéhez közelítik a Muzsikás és a Sebő együttes hagyományából táplálkozó zenéjüket, amelyben a magyar népdalokat sötét, pszichedelikus rockba és átszellemült, vad jazzes futamokba ágyazzák. Soma itt mesélt a Recordernek a megjelenés előtt álló anyagról. 04.12. Szombat 23.00-00.00 | Akvárium Klub, KisHall. Facebook-esemény.
Acid Arab a Ritmo afterparty-ján
A Budapest Ritmo hivatalos afterparty-ján a francia-algériai zenészkollektíva, a keleti zenéket acid house-zal és mindenféle elektronikus tánczenével összeboronáló Acid Arab lesz a hangulatfelelős. „Pszichedelikus, üdítően nem hétköznapi és keményen táncolható” – írtuk korai anyagaikról, legutóbb pedig a ٣ (Trois) című, „sűrű, tempójában, hangszerelésében és hangulatában is változatos, hol a dallamokat, hol a táncot előtérbe helyező, végig magával ragadó” lemezüket dicsértük kritikánkban. A tavalyi Szigetre folyatós downtempo-oázist varázsoltak, most sem várunk tőlük kevesebbet.
A párizsiak szettje előtt és után a népszerű török DJ, Vedat Akdag pakolja a lemezeket, az estét pedig Adis Is OK zárja. 04.12. Szombat 23.30-05.00 | Akvárium Klub, NagyHall. Facebook-esemény.
Budapest Ritmo Piknikek Győrben, Miskolcon és Pécsen
A tizedik, ünnepi Ritmo nemcsak Budapesten, hanem vidéken is kiköltözik a szabad levegőre, ahol napközben ingyenes családi programok, este pedig fúziós koncertek várják az érdeklődőket. Április 26-án Győrben világjáró utcazenészekkel (Taraf de Akácfa), magyar ska punkokkal (Duckshell), örömdobolással (Ethnosound), és az Ando Drom-alapító Dobi Matild új zenekarával (Amaro Duho) is találkozhatunk a Széchenyi téren.
Május 10-11-én Miskolcon hazai pályán csap nagy bulit a Bohemian Betyars, de fellép a mostanában a Kispál és a Borzban szaxofonozó Babcsák Bence zenekara, a dunamenti délszláv közösségek dalait játszó Babra, valamint Nóvé Soma és ifj. Csoóri Sándor duója is. Május 17-én Pécsen pedig többek közt afrobeates bulizene (Hakumba), mesekoncert, és autentikus balkáni zene lesz a kínálat. Budapest Ritmo Piknikek.
Jegyvásárlás és további infók: https://budapestritmo.hu/