Alt-countrys, americanás szólóalbummal jelentkezett az Ozone Mama gitárosa, Gábor András. Premier!
2024 őszén, Bigfoot Preston néven debütált szólóban Gábor András, aki korábban a Roosterben és az Ozone Mamában játszott. A régóta tervezett, végül a Covid alatt összeállt szólóanyagon Andris a tőle megszokott, hetvenes éveket idéző retro rock hangzás helyett inkább a southern rock, a folk-rock és alternatív country határán egyensúlyoz, néhol R&B-soul és western filmzenékre emlékeztető felhangokkal.
„Az americana, alt-country vonal mindig is közel állt hozzám. A Light Up My Darkness album dalai műfajilag valójában nem állnak annyira távol attól, amit korábban csináltam, a dalok viszont könnyedebbek, és a hangzás is finomabb lett. Míg az Ozone Mama inkább a keményebb, nagyterpeszes rockról szólt, a Bigfoot Preston főként a belső dolgokra fókuszál, amolyan singer-songwriter projektként. A classic rock, stoner rock műfaja kicsit felhígult az utóbbi időben, a zenekarok szerintem túlságosan is hasonlítanak egymásra. Nekem öröm volt most kicsit kilépni ebből, és valami számomra is újat, könnyebben befogadhatót írni, ami akár az emberek szélesebb spektrumát is megszólíthatja” – mondta a gitáros-dalszerző a Light Up My Darknessről, amelynek felvételei és keverése (Garcia José Szabolcs, TNL Stúdió) Budapesten, masztering-munkálatai (Justin Perkins, Mystery Room Mastering - Johnny Cash, Donna Summer, Shania Twain) pedig az USA-ban zajlottak, és ez sokat hozzátett a hangzáshoz: „az eredmény egy meleg, nem tolakodó, rendkívül dinamikus sound lett, pontosan olyan, amilyet szerettem volna.”
A GrundRecords gondozásában megjelenő albumon olyan előadók hatásai is tetten érhetők, mint Bruce Springsteen, Jason Isbell, Mark Lanegan, Bob Seger, Crosby Stills And Nash, Tom Petty, Lucinda Williams, vagy Ryan Adams. Az első single, a Glorybound itt, a Recorderen debütált, és akkor úgy jellemezte Andris, hogy az „egy sötét pillanatban írt, szárnyaló hangulatú, lelkesítő óda az élethez”. „A lemez többi szövegét az útkeresés, a családi és baráti körben történt szomorú események, veszteségek, illetve egy újfajta élethez történő alkalmazkodás vegyes érzései ihlették. Aztán akadnak témák, amelyek mindannyiunkat érintenek, ilyen a klímahelyzet, az emberi kapcsolatok bonyolultsága, és azért pozitív emlékekről is szólnak bizonyos szövegek, például utazásokról, az új dolgok felfedezéséről, az élet szeretetéről, és a megélt évek megbecsüléséről (ami korábban nem igazán volt rám jellemző).”
A Light Up My Darkness mától elérhető az ismert online felületeken, de megjelenik CD és LP formában is. Lemezbemutató buli két hét múlva, március 22-én lesz a Muzikumban, amire jegyek itt kaphatók. És hogy honnan a név? A gitáros ezt is elmesélte: „A Bigfoot Preston név eredete egy személyes, ma már kicsit viccesnek ható sztori. A szüleimnek már általános iskolás koromban is 44-es, 45-ös cipőket kellett venniük nekem. Az iskolatársaimhoz képest nagy volt a lábam, ezért apám elkezdett „nagylábúnak” nevezni, amiből egyszer csak „bigfootra” váltott. A Preston pedig egy hetvenes évekbeli híres funk-soul előadó, Billy Preston nevéből ered. A fickó játéka több Rolling Stones-lemezen is hallható, és nekem pont azok a Stones-lemezek jönnek be leginkább, amelyeken ő is játszik. A neve szerintem cool, szóval ezért.”
EZEK VOLTAK GÁBOR ANDRÁS KEDVENC ZENÉI 2021-BEN.
Bigfoot Preston a Facebookon. Instagramon.
Nyitókép: Eve Mate.