Az arénakoncertek árnyékában a fesztiválok szívnak, a klubszcéna halódik, de a magyar zenészek kreativitására nem lehet panasz. Ezt bizonyítja ez a kétszer 25 magyar lemez. Ez az összeállítás először a Recorder magazin 120. számában jelent meg.
1301: Kapukód
Sűrű, a kézzelfogható tapasztalatokból – és sok autós megfigyelésből – kiinduló szövegek; kattogó, szellemes, az elektronikus zenétől a régisuliig sok mindent beemelő alapok a Holdudvar tagjának bemutatkozásán.
6363: Kord + bársony
Még mindig 6363 írja a legjobb, legtöményebb sorokat, legyen szó viccekről, bulizásról, megzuhanásról vagy megnyugvásról. Most már egy zenekar áll mögötte: sok töréssel, kanyarral dolgoznak, de a húzásra mindig ügyelnek.
Àbáse: Awakening
Bognár Szabolcs berlini – de több magyar zenészt is mozgósító – együttesének felemelő és vérpezsdítő lemezén a spirituális jazz hagyománya találkozik afrobeattel, funkkal, és akár még a magyar népzenével is.
Banyek: Alue
Dub techno, de nem a szépre vasalt formája, hanem tele van „fura távolságokkal és kiszögelésekkel”, a műfaj hőskorát megidéző kísérletezéssel. Ahogy jónevű kiadója írja: „mesterien kezelt minimalizmus”.
Beton.Hofi: 0
A mixtape-trilógia lezárása a korábbiaknál is karcosabb, sötétebb és jobban húsba vág. Őszinte önelemzés, amihez nagyon sokfelől lehet kapcsolódni; kompromisszumoktól mentes rapper a Meglepetés magazin címlapján.
Co Lee & Blaize: La Promenade
A séta mint az élet allegóriája, „egy felnőtt felnövéstörténete” – vagyis számvetés mindennel, ami fontos, Istentől a családon át a zenéig, a nagyokhoz méltó konceptlemezen, soulos hiphoppal és műfaji kitekintésekkel.
Cold Contrast: Last Honest Words
A darkwave legjobb hagyományait követve egyszerre táncolható és borongósan melankolikus debütáló album. Van érzékük a fülbemászó, akár popos dallamokhoz és a fenyegető atmoszféra megteremtéséhez is.
Cserihanna: Hirtelen mélyül
Továbbra is pompás viccekkel teli, kíméletlenül önelemző és fülbemászó dalok kényszeres szeretetvágyról, halálfélelemről, no meg a sörseggű lányról; funk, hülyülős tinipop, álmodozós R&B, reggaeton és egyebek.
Észlelés: Az agyam helyén bombatölcsér tátong
Kaotikus hőbörgés, agyledaráló radikális rock, de közben vannak dallamok is, meg art punk, szaxofonnal. A reszelősen elkiabált szövegek fröcsögnek a gúnytól – és van még egy népdalcsokor is, szarmagyar búslakodó címmel.
GAB: Magnólia
Érzékeny és közben nagyon is érzéki, melankolikus alternatív R&B, elmosott szintikkel és vendégrapperekkel; aztán zárásként egy bulisabb blokk. GAB énekesi jelenléte felel az erős hangulatért.
gyuris: Natty Natty
A kimagaslóan legjobb újvonalas rapper zeneileg is sokszínű csúcsalbuma, ami azt a témát járja körül, hogy „itt a siker – és akkor most mi van?”, a gyökerekhez kötődés és a nyomot hagyás problémáit.
Hegedűs Józsi: Penészvirágok
Az énekes-dalszerző hagyományt finoman feszegető, aztán a formába mégis belesimuló dalok hétköznapi eseményekkel és költészettel, életfilozófiával, vallási kérdésekkel, valamint több pompás férfi-nő duettel.
Ketioz: Részecsketyósító
Immár apaként és boomerként futja egyik legjobb formáját Ketioz, az old school veteránja. „Az élet humor nélkül csak létezés” jegyében van sok szellemes ötlet, és a generációk (megcsavart) kibékítésére is sor kerül.
Kollár-Klemencz László & Csernovszky Márk: A mennybe vitt leány
Archaikus népballadák női főszereplőkkel (a legtöbb tragikus végű, de van szex is), empatikus előadásban, gazdag kamarazenés, art popos kísérettel, a múltidézés és az aktualizálás közti sajátos átmeneti térben.
L.A. Suzi: Nem sírok, csak táncolok
Szalai Anna mindig szerelmes, mindig összetört szívű figurája megtalálta tökéletes helyét Dorozsmai Gergő diszkószámaiban. Lehengerlően vicces, de közben gyanús is: lehet, hogy az önirónia csak leplező gesztus?
Lenkke_: Törik a beton
A kilencvenes évekhez visszanyúló, húzós tánczenék tilinkóval és dorombbal, álomszerű énekkel, közben néhány dreampopos dal. A tánczene eszképizmusa mögött ott a valóság, ami elől menekülni kell.
Madaras: Pirkadat
Történetmesélésből látszólag mellékesen kikerekedő dalok, intim hálószobapop indie rockból, elektronikus zenéből vett elemekkel. Bagossy Júlia népzenei ihletettségű énekét Jurisits Marcell kísérete öleli körbe.
Mulató Aztékok: Azok méltó utak
A hat év után visszatérő csapat továbbra is okos, de laza szövegekkel tűnik ki, amik személyes élményekben alapozzák meg az életfilozófiát. A főként a Neptunest és J Dillát idéző alapok is kuriózumok.
Nyhill: Élete és…
A legnagyobb ritkaság: beszívott poénok, amik tényleg viccesek, néha pedig váratlan mélységeket nyitnak meg. Funkos vagy pszichedelikus boom bap alapokon Nyhill flow-ja hol régisulis, hol ravaszul ritmizált.
Pogány Induló: Vagy mindent vagy semmit
Pogány Induló felnőtt a feladathoz: a szövegek, a flow és a (roma zenéből többször idéző) alapok tekintetében is hatalmas szintlépés a második lemez, ami érdemben – és nem kételyek nélkül – reflektál a sikerre is.
The Qualitons: Club Eco Vol. I - The Trail
A nagyívű szerzeményektől a lazább, akár szertelen improvizáció felé lépett a zenekar; lebegős pszichedélia és funky groove-osság fogja össze a krimijazztől a desert bluesig kalandozó dalokat.
Ress: Mimóza
A újvonalas magyar R&B legegyénibb hangú alkotója hosszabb kihagyás után tért vissza, részben a Himalayát folytató, befordult és enigmatikus dalokkal, részben poposabb témákkal, táncosabb struktúrákkal.
Söndörgő: Gyezz
Az egyik legnevesebb mai szaxofonossal, Chris Potterrel készült lemezen a jazz, a tradicionális és a kortárs zene fonódik össze, vibrálóan sokszínű, eleven, egyszerre komplex és átélhető dalokban.
Thy Catafalque: XII: A gyönyörű álmok ezután jönnek
Kátai Tamás 27 vendégzenésszel felvett lemezén black és progresszív metal, folk, elektronika satöbbi rendeződik egyetlen történetbe, de úgy, hogy a végén nem lesz giccses, amikor elhangzik a címadó sor.
Veni: Escaping Game / Being Your Slave
Személyes, folkos ihletettségű dalok sok elektronikus kísérletezéssel, két megközelítésben. Az első a sokszorozott énekből és az élet zajaiból dalokat varázsol, a második pedig kavargó, rétegzett, nyitott folyamatzene.
MÉG 25 MAGYAR LEMEZ, AMIT ÉRDEMES MEGHALLGATNI
Megújulás a tizedik lemezen: dühös közérzeti dalok, zajos pszichedélia, elektronikus kísérletek.
All Machines Will Fail: Don't Carve Icons, Build Boats
Felkészülés az özönvízre, a dark ambienttől a posztmetal robbanásokig.
Avantgárd metal, doom, sludge konceptlemez: vizsgálódás különböző perspektívákból.
A nemzetközi hírű electro-producer legjobb, robotos-játékos lemezével búcsúzik alteregójától.
Változatos garázsrock, ami az IDLES-tól és a Cure-tól is idéz, és a végén a békét is megleli.
Duckshell: hosszított/magasított
Karneváli hangulat punk attitűddel, elég sok hiphoppal, keleti idézetekkel és sok mással.
Elmés trash, a legkülönfélébb ötletek szabad és vicces keveréke, a punktól az űrrockon át a keleti zenéig.
Felső Tízezer: Kicsi forradalom
Továbbra is power pop, most dögösebben gerjedő gitárokkal, erősebb társadalomkritikával.
Dühös és kiábrándult rendszerkritika, játékosan csilingelő, energiától duzzadó zenei körítéssel.
Afrobeat, de megbolondítva: rock, funk, soul, bossa nova vagy éppen krimijazz betétekkel.
Garázsrock pszichedelikus és stoneres beütésekkel, összetett szerkezetekkel, többszólamú vokállal.
Az elvásárokkal mit sem törődő szabadság a fő motívum a szövegekben és a változatos zenében is.
Kibaszott Emberek: Elég a pénz
Második és sajnos utolsó lemez a szürreális történetmesélős posztposztpunk zenekartól.
Sokműfajú lemez, R&B-től afrobeatsen és drum and bassen át funk-rockig, mégis egy egységet alkot.
Szupergyors veretős elektronikus alapok fölött gyalázkodás helyett most érzékeny szövegek szólnak.
A magyar jazz fiatal sztárcsapata, akik a műfaj határain túlra is szólnak; első két lemezük közül ez a jazzesebb.
Csépelő hardcore és gitárgerjesztő, indulattól széteső káoszpunk egyszerre vad és ravasz találkozása.
Techno, ahol a lényeg a dobokat körülölelő, izgalmas, történeteket mesélő hangokban rejlik.
Okos és ösztönös, rituális felhangú lemez szabálytalan metallal, dobolással, zajongással.
Art pop, indie, posztpunk, funk gitárral, hegedűvel, fuvolával – mindez szenvedélyes dalokká áll össze.
Progresszív rock, jazz, keleties dallamok: az instrumentális rocktrió fordulatos történeteket mesél.
Funk-jazz, dub és elektronikus zene találkozása, egy elveszett törzs virtuóz és könnyed szertartási zenéje.
Tingyela Dóri: A hetedik katona
Puhán hívogató hangközegbe helyezett, a dalforma határait szabadon feszegető bemutatkozás.
Watch My Dying: Egyenes kerülő
Az extrém metal veterán zenekara nem nosztalgiázik: eleven szenvedély hatja át sötét lemezüket.
Wxlfless: REBEL (Project: RebeL)
A hiphopból kiinduló, de sokszínű és ambiciózus lemez, a rap és az ének/énekbeszéd széles skálájával.
A listát 2023 és 2024 novembere között megjelent lemezekből állítottuk össze Rónai András, Soós Tamás és Huber Zoltán szavazatai alapján. A szövegeket Rónai András írta.