A hat éve Hollandiában élő Hajós Kristóf ezúttal szülővárosától, Budapesttől, vagy talán az összes várostól búcsúzik. A dal zenéjét nem más, mint a Neoton zeneszerző-alapítója, Pásztor László írta, aki évtizedek óta először ennek a dalnak a megírásához vett gitárt a kezébe.
Az Unbending Treesből ismerős Hajós Kristóf harmadik szólólemeze, a 6:00 PM a felnövés, a középkorúvá válás popzenéje. Első dalát, a kiegyenlítetlen érzelmekről szóló Lazy Heartot két hónapja mi mutattuk be itt, a Recorderen.
A Viszlát, Budapest, ez az akusztikus gitárra és vokális harmóniákra épülő, dinamikus popdal nyitja majd az új nagylemezt és adja meg a hangot az új korszak szomorkás romantikájához. Az angolul és magyarul is megjelenő dalt a BBC Radio 6 Music mutatta be (magyarul) a múlt héten. Producere a holland zenész és kollázsművész Stefan Breuer (művésznevén The World Of Dust) volt, a kislemez borítóját pedig az Eurythmics és Annie Lennox borítóterveiről híres angol Laurence Stevens készítette Jesse van den Berg fotója alapján.
„Hat éve költöztem el Budapestről, ennyi ideje is érlelődik bennem az elszakadás megéneklése. Bár a dalszöveg pár éve már a fiókban lapult, most érkeztem el oda, hogy még kellő közelséggel, de már kellő távolsággal tudjak a közönség elé lépni ezzel a dallal. Benne van nem csak a saját útkeresésem, de mindazoknak az életérzése, aki máshol él, mint ahol gyökeret tervezett ereszteni. Legyen ez szülőfalu vagy város, egy közösen felépített ház, vagy esetleg, mint az én esetemben, ország. Budapest ugyanúgy valóság, mint jelkép. És micsoda impozáns jelkép” – mondta Kristóf, akinek húsz évre nyúlik vissza az ismeretsége Pásztor Lászlóval, a Neoton együttes és a Magneoton lemezkiadó alapítójával.
„Már itt érzem magam otthon” – Hajós Kristóf Hollandiáról, visszatérésről, és az első szólólemezéről
„Lacival először a Neoton-lemezgyűjteményem miatt kerültünk kapcsolatba, hiszen ennek számtalan olyan darabja is volt a körülbelül 250 korong közt, aminek a megjelenéséről annak idején a zenekar sem tudott. Később aztán ő volt az a merész magyar kiadó, aki az Unbending Treesben meglátott valamit, és megvásárolta annak magyarországi licenszét. Az évek alatt egyfajta tanácsadóként is mindig számíthattam rá, ha lemezszerződéseket kellett például átnézni” – mesélte Kristóf a Recordernek.
„A szólókarrierem kezdetén megkerestem már, hogy írna-e esetleg nekem dalt, de erre logisztikai okok miatt csak most került sor. Érdekesség még, hogy Laci eddig kész dalszövegre nem nagyon írt zenét, de most a Goodbye Budapest / Viszlát, Budapest így, ráadásul nagyon zökkenőmentesen született.”
Kristóf legközelebb február 22-én lép fel Budapesten, régi barátjával, Bősze Ádámmal beszélget és zenél Ádám Király utcai antikváriumában egy délutáni és egy esti előadáson, ahol az új lemezét is bemutatja. Jegyek már kaphatók ide kattintva.
Hajós Kristófot a külföldön is nagy sikereket arató, Havasi Balázs zongoristával közösen alapított The Unbending Trees énekeseként ismerhettük meg, amit 2007-ben fedezett fel és szerződtetett kiadójához Ben Watt, az Everything but the Girl egyik fele. You Are A Lover című daluk (amit az Everything but the Girl másik fele, Tracey Thorn fel is dolgozott) több millió streamelést ért el Angliában, Japánban, Kínában és Magyarországon.
2014-es dupla lemezük és a zenekar hibernálódása óta Kristóf továbbra is írt szövegeket másoknak és a fióknak, hogy aztán 2022 végén, egy hosszabb alkotói kihagyást követően térjen vissza első szólólemezével, a finoman kamarapopos Good Morning, Nothingness-szel. A 2018 óta Hollandiában élő énekes hamar kijött a folytatással is, amit beválogattunk 2023 legjobb hazai lemezei közé. A GEOGRAPHY egyfajta testvérlemez: az álmatlanságról, hátrahagyott múltról szóló Good Morning, Nothingness után ez már az új otthon belső földrajzáról, letelepedésről, beilleszkedésről, boldogságkeresésről mesél. Kristóffal itt beszéltünk a második szólólemezéről, a hollandiai zenekarával felvett koncertlemezéről pedig itt írtunk.
A nagy előrearc. Az Everything But The Girl visszatéréséről.
Hajós Kristóf a Facebookon. Instagramon. Twitteren. Bandcampen. Honlap.
Fotók: Len Leo Vincent.
A Premier rovat cikkeinek megjelenését a Hangfoglaló Program keretében a Nemzeti Kulturális Alap támogatta.