2022 ismét erős éve volt a magyar zenének, olyannyira, hogy még a tavalyinál is több, 30+20 albumot, EP-t vettünk fel szokásos évvégi listánkra. Erős lemezeket hoztak a mainstream legújabb generációjának előadói csakúgy, mint a legkülönfélébb műfajok és szubkultúrák képviselői, a hiphoptól a pszichopunkig, a dream poptól a csűrdöngölős technóig. Ez a cikk először a Recorder magazin 100. számában jelent meg.
6363: M3T4M5T1K4 / Elveszett
6363 és Lusta Geri pompásan működő duója a Metamatika-lemez kompaktabb, ütősebb párja után egy továbbra is frappáns, de jóval borongósabb, több érzelmi mélyütést is bevivő EP-vel állt elő.
Aebsence: Sűrű
Elsőre is hatásos, de tényleg sűrű, sok hallgatást igénylő folk-prog-metal, nem a szokásos módon: olyan, mintha a népzene egy élő hagyomány lenne, ami magába olvasztotta a hard rock és a grunge stílusjegyeit.
All Machines Will Fail: And We / Iamyank: Láttam a jövőt meghalni
Iamyank az évet egy sötét, de felszabadító, rituális posztmetal-lemezzel indította az All Machines Will Fail trióval, majd egy önmagával szemben is kíméletlen, de erőt adó elektronikus albummal fejezte be.
Analog Balaton: Csússz le
A zenekartól meglepő sebességgel jött meg a tavalyi album folytatása. Továbbra is okos-bulis, önironikusan alteros tánczene ez, de az idei EP-n a befordulás mellett több lett a felszabadultság.
Azahriah x Desh: A ló túloldalán / Desh: Deshperado / Azahriah: Silbak
Ilyen lehengerlő sikert ritkán lát a magyar mainstream pop, és most ráadásul megérdemelt is: Azahriah és Desh együtt és külön is hozzák a mindent, de tényleg, a drilltől a mulatósig mindent magába olvasztó hookparádét.
Beton.Hofi: Playbánia
Beton.Hofi továbbra is az a figura, akihez nagyon sokfelől lehet kapcsolódni. A korábbinál több az önéletrajzi részlet, tágultak a műfaji határok: van boom bap, drum and bass, de még house is.
Bongor: Testi mesék
Bongor kíméletlenebb, mint egy gengszterrapper, elsősorban magával szemben, de a hallgatóval is, hiszen mindenkiben megvannak azok az elemi ösztönök és az az önreflexió, amik a számaiban túlpörgetett módon jelennek meg.
Carson Coma: Digitális / Analóg
Hamar berobbant, de azóta is fejlődik a Carson Coma. A korábbiaknál gitárcentrikusabb a lemez, még pop-punk is van rajta; de megmaradt a slágeresség, a kisrealista humor, és sorjáznak az egyből becsípődő telitalálatok is.
Дeva: Csillag
Дeva korábbi számainak egyértelmű slágerességét bátran elhagyva teljes albumon át épít egy ívet. A többszólamú, népi ihletettségű énektől az elektronikus hangzásokon át az apró zörgésekig minden a helyén van.
Esti Kornél: Nyitva hagytam
A korábbiaknál sokszínűbb az Esti Kornél hatodik lemeze, ráfértek slágeres dalok és kísérletező megoldások is. Szerintük kevésbé önsajnáltató, de azért a legjobb szám a Világvége (noha abban pont van vicc is).
HIÚZ: Félig szabad
Felszabadult, felemelő, energikus, kiabálós, zúzós punkos indie rock, ami olyan sallangmentesen mondja ki szomorúságainkat, mámorainkat, hogy az ember tényleg nem tudja, hogy sírjon-e vagy nevessen.
Hundred Sins: Opera
A legmenőbb fiatal producer számos vendégénekessel készült albumán az EDM (és néha a metal) harsányságát a kortárs pop befordultabb irányaival hozta össze, és ebből valószínűtlenül jól működő dalok jöttek ki.
Jazzbois: Danubian Phases
A Jazzbois nemcsak Spotify-playlisteken arat, hanem élőben is vagy akár Beton.Hofi mögött. Erős évüket egy olyan EP-vel zárták, ami Dom Beats szaxofonjának köszönhetően jazzes hiphop helyett már inkább hiphopos jazz.
KYTARO: Temporary Internet Files
„Pseudo-exotic psych-math” szinti-gitár-dob felállásban. A metálos zúzástól az elektronikus kalandozásokon át a keleties dallamokig nagy íveket járnak be, de úgy, hogy mesterien vezetik a hallgatót.
Lady / Bird: Minden
Éteri dream pop pszichedelikus hatásokkal; ablakon kibámulós, kellemesen ellazult vasárnap reggelek tökéletes háttérzenéje. Minden dal egy óda, például a semmittevéshez vagy éppen a fiatalság idealizmusához.
LAIHO: We Are What We Hide
Erős hangulatú, személyes bemutatkozó album, ami nagy utat tesz meg a melankolikus indie folktól az art popon át a dühösebb indie rockig, de összefogja Lajhó Dorka és zenésztársai szerzői-előadói tehetsége és művészi víziója.
Meszecsinka: Árnyék
A Meszecsinka továbbra is népi hagyományokból, ősi transzzenékből és pszichedelikus rockból merít, de az extázis helyett most az egó feloldása a cél. Amitől ez működik, az még mindig Oláh Annamária éneke és a zenészi teljesítmények.
Mörk: In The Golden Hour
A Mörk eddigi legegységesebb és legerősebb lemezén édes-melankolikus pszichedelikus soul hallható. A hangzást szitár-gitár teszi egyedivé, a sztárvendég pedig Kuroda Takuya japán jazztrombitás.
Muzsik és Volkova: Soha jobbkor
Finom, melengető folkot játszanak a Farkas testvérek, azonban (az énekes-dalszerző hagyományt is továbbgondolva) kíméletlen őszinteséggel beszélnek emberi történetekről, a mai magyar társadalommal a háttérben.
Nasip Kismet: Live from SuperSize Recording
Minden kultúrnemzetnek kell legalább egy török pszichedelikus folkot játszó zenekar. Már nekünk is van, de a stílust etnojazzes ízekkel beoltó Nasip Kismet nemcsak ezért jó, hanem mert elvarázsol és/vagy megtáncoltat.
OHNODY: Sietünk meghalni
Az Egy igaz szerelem megmutatta Hegyi Dórit mint nagy, sérülékenységeit is vállaló énekesnőt. Ez a lemez egyenes folytatás, egyértelműbb R&B-s, elektronikus hatásokkal, a szerelem és gyötrelem mellett néha játékossággal.
Padkarosda: Sötét Végek
Habár a zenekar, ami visszatette a punkot a posztpunkba, bő két éve inaktív, szerencsére idén előkerült a fiókból ez a 2019-ben felvett album, ami a korábbi anyagaikhoz hasonlóan hibátlan, éjsötét pogóalapanyag.
Pátkai Rozina Minka: Tilos csillagon
A nagyszerű Minka után Pilinszky-versekkel állt elő Pátkai Rozina. A sötétebb, elektronikusabb és kísérletezőbb lemezen a zene és a szöveg szétszálazhatatlan egységbe forr, egymást gazdagítják.
Platon Karataev: Partért kiáltó
A zenekar első magyar nyelvű lemeze az énvesztés, énmeghaladás témáját járja körül, a víz-folyó-part metaforákra építve. A pszichedelikus folkba posztrockos hatások kerültek be, megbízhatóan hozva a csúcspontokat.
Power Puff: PP2
Mumble rap all stars: Grasa, Szalai és gyuris (plusz vendégek). Tíz szórakoztató sláger, olyan frappáns szövegekkel, amiket csak még ütősebbé tesz, hogy teljes természetességgel folynak ki belőlük.
Reisz Gábor: Légy
Reisz Gábor első filmjéből nőtt ki a VAN Filmzenekar, itt pedig ő maga zenél: indie folkos, beatzenés dalaiban ott a finoman fanyar humor, no meg Stohl András pörköltszaftja és a magyarok neurózisai.
River Flows Reverse: The Homing Bird's Trace
Hömpölygő, a hallgatót magába szippantó pszichedélia, ahol a műfajtól első hallásra idegen hangszerek (bendzsó + trombita) csak még egyedibbé teszik a folkos hatások felé is gyakran kikacsintó anyagot.
Slow Village: Sztoritell
Számos sziporka két egyszerű ötletből, a csapat két producerének sokoldalúságát megmutató négy verzió: a Sztoritell több mint egyszerűen életjel, hogy “vagyunk még” - de azért 2023-ban már jöhetne album!
VENI: Az út
Az egyik legegyedibb hangú magyar zenekar, a népzenéből, jazzből és kísérleti elektronikából is táplálkozó duó eddigi legkönnyebben befogadható, de még mindig besorolhatatlan és varázslatos lemeze.
Young Majré: Mindenki Majréja
Nem triviális, hogy a trap és az indie énekes-dalszerző világ keresztezéséből nem egy szörnyszülött jön ki, de itt működik, ugyanis stílusjegyek egymás mellé helyezésénél jóval többről van szó.
MÉG 20 IDEI MAGYAR LEMEZ, AMIT ÉRDEMES MEGHALLGATNI
Csernovszky Márk: Aranykor
Popos, jazzes, prog rockos, klasszikus és népzenei elemeket összesodró, sűrű art pop.
Á.Erdei: untitled tapes-sorozat
Minimalista, sejtelmesen baljós hangulatú, olykor drámai, máskor szép drone ambient.
Eszelős Meszelős: Erdősáv-dalok
Az év legfurább lemeze: feltűnően mesterséges hangzású, romantikus kamaradalok, csavarokkal.
Giash: Untold Phrases
Deep house groove-ok és finom zörejek, vonósok és puttyogások: kiszámíthatatlan elektronika.
Guruzsmás: Új vizeken
Nyers, punkos-garázsos megszólalású, de komplex és gazdagon hangszerelt folk-rock.
Gyapj: Éj Állj!
Csűrdöngölős techno, népzenei idézetek, vasakon dobolós ipari zene – és ez még nem minden.
Harcsa / Keszég / Márkos / Benkő / Pándi: Tandori / Sziveri
Játékos vagy komolyan groteszk, groove-os vagy minimalista, de mindig szabad versfeldolgozások.
Heavy Mountain Olympia: Felejthetetlen masszázsélmény
Többször is működő poénokkal teli, de azért olykor egészen súlyos alt. rock – metal keverék.
Holnaplányok: Bocs h élek
A feminista avant-punk trió búcsúja hol metszően gúnyos, hol az önalávetés mélységeibe ereszkedik le.
Kibaszott Emberek: Kibaszott Emberek
A mai magyar társadalom lényegéig hatoló, szürreális történetek erős előadásban, posztposztpunk kísérettel.
Ma’iwa: KIME
Szabadulás a gyerekkori emlékektől: rituális-avantgárd ének és drone erős érzelmi hatással.
Adela Mede: Szabadság
A szlovák-magyar zenész identitását vizsgálva kísérletezik népdalokkal, elektronikával.
Mudi: Kényszermegoldás
Stoner, meglepetésekkel: funk-rock kitérővel, hirtelen váltásokkal, komplex szerkezetekkel.
Noémo: Szívverés
Intim, törékeny szépségű folkos dalok simogató akusztikus hangszereléssel.
Palánta: demo
Orgonás, szétdobolt pszichopunk a mániákus káosz határán, mégis működő dalokkal.
Realisztik: Moodswing
Karizmatikus rapper asszociatív, hangulatfestő szövegekkel, D.Koms egyedi trap alapjaival.
Soharóza & Jónás Vera Experiment: A nyolcas sáv / Kincskera
Felnőtteknek is szóló meselemez szellemesen kiforgatott stílusokkal a raptól a latin popig.
Sungazers: Nosztalgiaország II.
Magánszorongások és társadalmi látlelet hatol egymásba, és kb. húsz stílus a poptól a metálon át a trapig.
Töki: Organ Field
A régisulis dubstep súlyos basszusai és tág terei találkoznak a dub játékosságával.
Veljko: Deisidaimonia
House, majd techno alapokon lebegő szintik, mikrohangok mesélnek történeteket.
A listát 2021 és 2022 novembere között megjelent lemezekből állítottuk össze Frank Olivér, Greff András, Huszár András, Kristóf Norbert, Mikó László, Soós Tamás, Varga Ferenc és Velkei Zoltán szavazatai alapján. A szövegeket Rónai András és Frank Olivér írta.