Fesztiválok ide vagy oda, azért a lemezipar nyáron sem állt le, jöjjön is gyorsan Lemez Gyorstárunk legújabb gyűjtése táncos (Matias Aguayo, James Holden), hiphopos (JAY Z), R&B-s (Ciara "Szexi vagy!" - a nyitóképen), popos (Pet Shop Boys) lemezekkel.
Matias Aguayo: The Visitor
Kiadó: Cómeme
Megjelenés: 2013. június 24.
Stílus: proto-techno, latin
Kulcsdal: El Camarón
A chilei Matias Aguayo ismét tökéletesíti hangzását: a friss The Visitor még jobban elszakad a minimal és techno szerkezeteitől, hogy nagyobb teret adhasson a latin hangzásnak, pergő doboknak és őrült vokáloknak. Persze nem hiányoznak a négynegyedek sem, de az egész olyan, mintha csak valami korai tervrajzát szemlélnénk valami sokkal összetettebbnek. Igazi őrült lemez, a ritmusaival bármelyik nyarat felejthetetlenné tudja tenni, ráadásul az ember érzi, hogy Aguayo továbbra is képes lesz fokozni ezt.
9/10
Velkei Zoltán
James Holden: The Inheritors
Kiadó: Border Community
Megjelenés: 2013. június 24.
Stílus: techno, IDM, kísérleti zene
Kulcsdal: Blackpool Late Eighties
Az egykori progresszív house császár öt évvel az első albuma után jelentkezik a folytatással, ami minden korábbinál komolyabb, érettebb munkája. Tulajdonképpen egy szerelmeslevél a szintetizátorokhoz és dobgépekhez: Holden minden egyes hangot maga játszik fel, a technóját kísérleti és IDM irányokba is elvezeti. Az egész lemezt organikus hatások lengik körbe – ember és gép, hangszer és elektronika találkozását hallgathatjuk tizenöt számon keresztül. Holden az életműve csúcsára ért.
9/10
Velkei Zoltán
EGY CSOMÓ JÓ NYÁR ELEJI TÁNCZENEI LEMEZ, AMELYEK MÉG A NYÁR VÉGÉN IS MŰKÖDNEK.
JAY Z: Magna Carta… Holy Grail
Kiadó: Roc-A-Fella / Universal
Megjelenés: 2013. július 8.
Stílus: hiphop
Kulcsdal: -
2011-ben még közösen ültették magukat a hiphop királyi trónjára a Watch The Throne-on, idén nyáron viszont külön-külön hirdetik saját isteni hatalm(asság)ukat; Kanye West és JAY Z; két hét különbséggel adta ki opus magnumi szándékkal készült új albumát. Míg Yeezy Yeezus-a valóban isteni csapásmérés a jelenlegi hiphopra, addig J Hova nevetséges című Magna Carta… Holy Grailje… nos, eljött a gyónás pillanata: nem hallgattam meg a lemezt. Egyszerűen nem vagyok kíváncsi arra, hogy egy 43 éves, elitista, az establishmentbe betagozódott milliárdos üzletember nagyzási mániás rohamában elrappeli a vagyonnyilatkozatát. Menj, te a tudod hova!
- /10
Forrai Krisztián
Ciara: Ciara
Kiadó: Epic / Sony
Megjelenés: 2013. július 8.
Stílus: pop, R’n’B
Kulcsdal: Body Party
2004 óta nem sok minden változott: Ciara hangja továbbra is érdektelen, viszont elég jól ért ahhoz, hogy hogyan lehet egy olyan elektro-pop-R’n’B albumot összehozni, ami után még hajlandóak leszünk meghallgatni a következőt is. És hát ez is valami. Először megmosolyogtam, hogy a lemezt az egyik dal remixe zárja, viszont tényleg működik, mert a végén valahogy leesik, hogy ez egy teljesen hallgatható album, amivel ugyan mélyebb érzelmi kötődést maximum az fog kialakítani, aki reggelente úgy indul el, hogy a tükörbe kacsintva mondja saját magának, hogy „szexi vagy!” Mindenki másnak viszont itt van egy lemez – kikapcsolódásnak.
7/10
Sugó Lilla
Pet Shop Boys: Electric
Kiadó: x2 Recordings / Kobalt
Megjelenés: 2013. július 15.
Stílus: pop, elektronikus tánczene
Kulcsdal: Love Is A Bourgeois Construct
Egy rosszul fogadott jó (de őszies) lemez után a PSB tavaly elhagyta a Parlophone-t és szinte megújult. Stuart Price-szal egy klublemezt hoztak össze, fineszes popdalokkal, az aktuális hangzásokat finoman beépítve a sajátosokba. Előre és visszautaló nyitás (Axis), hazai terep (Bolshy), gigasláger (Love is…), kortárs idézőjelek közé tett Visage-kikacsintás (Fluorescent), kis túlzás (Inside a Dream), szokásos bámulatos interpretáció (The Last To Die – Springsteenből), nagy túlzás (Shouting In The Evening), ihletett West End Girls rework (Thursday), emelkedet rave-üvelet zárásként (Vocal). Annyira nem jó, mint az eksztatikus kritikák sugallják, de nagyon jó.
8/10
Dömötör Endre