Itt a Cseh Tamás Program – Legendás pécsi rocktörténeti helyszínek: A Gyár

2017.02.28. 11:08, rerecorder

a_gyar_bejarat_1992.jpg

Pécs a vidéki városok közül már az 1960-as években kiemelkedett színes beat-életével, napjainkra pedig a legtöbb országosan ismert zenekart kitermelő megyeszékhelynek számít. Az alapokat mindehhez a baranyai település erős klubhálózata adta. Az NKA Cseh Tamás Program kilencedik poptörténeti emlékpontját 2016. január 26-án avatták a fénykorát a nyolcvanas években élő DOZSO nevű klub tiszteletére. Poptörténeti időutazás Pécs öt legismertebb múltbeli koncerthelyére – a Pécsi Szabadtéri Színpad, a Pécsi Ifjúsági Ház és Ifjúsági Park, a DOZSO után A Gyár következik. Koszits Attila írása.

A Gyár

index_a_gyar_1992_milfav_foto_kalecz_rudolf.jpgAz Andy Warhol Factoryja által inspirált néven, a Czinderi utca 3-5. szám alatti használaton kívüli üzemcsarnokban, a Bázis Építőipari Vállalat lepusztult tulajdonát kibérelve 1991. november 1-jén nyitotta meg kapuit Pécs első független rockzenei és alternatív művészeti centruma.

Az 1900-as évek elején felhúzott boltíves, fagerendás ipari csarnok a később hozzátoldott résszel az újabb funkció során is megőrizte indusztriális jellegét Borza Endre építész jóvoltából: csak a szerelőaknákat kellett lefedni, a kilógó vasakat levágni, a falakat világoskékre festeni, és az utcafrontra is ajtót nyitni. A belső tér egyik végén állt a színpad, a másik helyiségben működött a büfé, közöttük hatalmas traktorgumikra lehetett letelepedni. Később a falfelületeket rajzszakos hallgatók szórták tele dekorációval. A helyet Hoffmann Henrik üzemeltette, az első időkben programszervezőként Koszits Attila és Lovasi András segítettek neki. Sőt 1991–92 telén a Kispál és a Borz nagyrészt itt írta és próbálta második nagylemezének anyagát.

Eleinte a hét öt napján élőzene szólt. A dzsessz (kedd), a blues és rock (szerda, csütörtök), valamint az alternatív műfajok (péntek, szombat) mellett technoklub (vasárnap) és táncház (hétfő) egészítette ki a kínálatot. A műfaji határokat tágítva performanszok, avantgárd divatbemutatók és olyan csemegék bővítették a választékot, mint például Lois Viktor zenélő szobrainak bemutatója.

Az első időszakot követően az anyagi nehézségek miatt távozott Hoffmann helyére Szebeni János érkezett, a koncepció az ő idején is változatlan maradt. 1996-ban a lassan a bezárás felé tartó helyet Vagyon Tibor vette át Az Gyár Kultúrkocsmára keresztelve. De már nem sikerült a kezdeti időszak pezsgését visszahozni, ami a hasonló profilú klubok erősödő konkurenciájának is köszönhető. Még nagyjából két évig elvegetált a hely, aztán jött a dózer. Ma a belvárosi Árkád bevásárlóközpont áll a helyén.

Koszits Attila
1992-es Millfav-koncertkép: Kalecz Rudolf

A cikk teljes változata itt olvasható.

A cikksorozat a Cseh Tamás Program együttműködésével készül.

https://recorder.blog.hu/2017/02/28/itt_a_cseh_tamas_program_legendas_pecsi_rocktorteneti_helyszinek_a_gyar
Itt a Cseh Tamás Program – Legendás pécsi rocktörténeti helyszínek: A Gyár
süti beállítások módosítása